Torockó – az erdélyi falu, ahol kétszer kel fel a Nap

A Kolozsvártól hatvan kilométerre, meredek hegygerincek között megbújó Torockó, Erdély egyik legszebb és legkülönösebb falva. Itt minden reggel kétszer kel fel a nap, száz éve még fejszével vágták a frissen sült vaskenyereket, ráadásul a hosszú múltra visszatekintő, székelyek által lakott bányász településen áll a történelmi Magyarország legrégebbi faháza is.

Torockó a székely exklávé

Az Europa Nostra díjjal kitüntetett Torockó az Erdélyi-középhegység keleti részén, a Székelykő és az Ordaskő közti medencében fekszik. Jellegzetes fehér házai messze földön híresek. A falu főterén, az unitárius templom szomszédságában csobog a Tilalmas oldalából eredő kristálytiszta forrásvíz, melyet itatóvályúkon keresztül a vajor kettős medencéjébe vezetnek. A vajor tavacskát jelent, és a helybéliek még mindig itt mossák tisztára a rongyszőnyegeket.

A falu fölé tornyosuló 1229 méter magas Székelykő egyik csúcsán vár állt egykor, mely azonban a tatárjárás idején súlyos károkat szenvedett. A megszálló ellenség keze alól a területet kézdi székelyek szabadították fel, akik ezért később meg is kapták a területet. Így Torockó lett a legnyugatibb székely végvár. Az évszázadok során németek, később románok is letelepedtek a faluban. A helyi népviselet és népművészet gazdag motívumai sajátos, csak itt fellelhető fúziót alkotnak.

A Székelykő bércei

A falu, ahol vaskenyeret sütnek

Torockó neve szláv eredetű, és vaskövet, vasalakot jelent, nem véletlenül. A környék hegyei ugyanis vasércben gazdag kőzeteket rejtenek. A torockói ércbányászat komoly múltra tekint vissza. A kibányászott nyersanyagot helyben törték, olvasztották és kovácsolták. A nyers, még megmunkálatlan, cipó formájú vasolvadékot vaskenyérnek hívták és egy erre a célra kialakított vasvágófejszével vágták a kívánt méretű darabokra.

A kovács-, és lakatosművesség már a 17. században híressé tette Torockót. Készült itt ekevas, kasza, kapa, ablakrács, kard, puska, vasedények sora, és még toronyóra is. Az ércbányászatnak, vasmegmunkálásnak valamint a kereskedelemnek köszönhetően a település kiemelkedett a környékbeli falvak közül és már korán polgárosodott.

Torockó unitárius temploma

Az újjáépült bányászfalu

Torockó egységes, máig éppen megőrzött arculata egy szerencsétlenségnek köszönhető. A faluszerte, olykor éjjel-nappal működő kohókban és kovácsműhelyekben a fújtatókkal hevített, vasolvasztó tűz állandó veszélyforrást jelentett. Az akkori lakóházak nagyrészt gerendákból épültek, fazsindelyes háztetőkkel. A bajhoz elég volt egy kipattanó szikra, vagy forró fémolvadék. 1870-ben sűrű füst borult a Székelykő tövében kiépült bányásztelepülésre és a lángok sorra nyaldosták a háztetőket. A kár olyan mértékű lett, hogy Torockó házait teljesen újra kellett építeni. Ekkor készültek szász mintára azok az ikonikus fehér kő lakóházak, melyek ma meghatározzák a település arculatát. Azonban az egykori gerendaházakból még ma is találunk néhányat. Közülük a legrégebbi 1668-ban épült, és átköltöztetése után, jelenleg az Új utca végén található.

Torockón járva érdemes felkeresni a Néprajzi Múzeumot, ahol gazdag kiállítás mutatja be az egykori bányásztelepülés életét, a helyi népviseletet és népművészetet, valamint Ida néni magánmúzeumát a 174-es házszám, illetve Geley Anna múzeumát a 180-as házszám alatt, ahol a híres torockói hímzést, szőtteseket lehet megcsodálni. Torockón manapság a turizmus a legfőbb bevételi forrás, így a településen könnyűszerrel találunk szálláshelyeket, fogadókat, és ajándékboltokat.

Torockói utca részlet

Ahol kétszer kel fel a Nap

A környék bővelkedik kirándulóhelyekben is. A falu fölött magasodó Székelykő 1129 méteres csúcsára nagyából kétés fél óra alatt lehet felmászni a kék turista jelzésen. Fentről nem csak pazar kilátás nyílik, de a siklóernyőzés szerelmesei is kedvező szelet foghatnak. Érdekesség, hogy a hegy sajátos alakzata miatt Torockón kétszer kel föl a Nap. Lentről nézve, először hajnalban a Székelykő bal oldalán bukkan elő, de rögtön be is tér a hegygerinc mögé, ahonnan csak később emelkedik fel teljesen az égboltra.

Torockó és a Székelykő

Valamivel hosszabb túra ellátogatni a torockószentgyörgyi várromhoz, illetve felkapaszkodni az Ordaskő 1250 méter magas csúcsára, esetleg elgyalogolni a Bedellői cseppkőbarlangig, ahol viszont már zseblámpára is szükségünk lesz. Ha kedvet kaptunk a barlangászáshoz, és rendelkezünk kellő tapasztalattal valamint felszereléssel is, akkor érdemes becélozni a Szolcsvai-búvópatak barlangját. A környéken látványos vízeséseket, víznyelőket is találunk. Az út Torockóról meglehetősen hosszú, gyalog nagyjából 8 óra, így ide érdemes lehet autóval közelíteni. Ebben az esetben Alsószolcsva települést kell irányba vennünk.

Erdély közepének felfedezéséhez a hangulatos Torockó kiváló bázisa lehet. Innen a híres Tordai-hasadék, és a kevésbé ismert, de látványban legalább hozzá foghatóTúri-hasadék, illetve a Tordai sóbánya földalatti csodavilága is könnyen megközelíthetőek.

A cikket Gueth Péter, a WanderWell túravezetője írta.

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...