Izland különleges szigetei

Izland partjai mentén számos kisebb-nagyobb sziget, illetve szigetcsoport található. Ezeket a helyszíneket szerencsére még mindig elkerülik az Izlandra látogató turisták. A Magyarországnál valamivel nagyobb fő szigeten, a nyári szezonban tapasztalható olykor fullasztó tömeggel szemben ezek a helyek remek alternatívát vagy éppen plusz kalandot ígérnek, ahol ráadásul tényleg bepillanthatunk a tömegturizmus előtti Izland hétköznapjaiba.

 

Grímsey

Kellemes klíma a sarkkörön

A sziget komppal és repülővel is megközelíthető Izlandról. Ez a mindössze pár négyzetkilométeres földdarab Izland partjaitól mintegy 40 km-re északra található a Grönlandi-tengeren, amitől elsőre elég zordon, kietlen, helynek ígérkezik. Ám Grímsey egészen idilli. A dimbes-dombos szigeten nyáron a hőmérséklet elérheti a 20°C-t, és általában télen sem kell -10°C-nál hidegebbre számítani. 

Grímsey Izland különleges szigetei

 

A madarak otthona

A földet puha, nyáron harsányan zöld fű borítja, melyen bárányok legelésznek. Rajtuk kívül mintegy száz ember és öt millió madár otthona Grímsey. Nagyjából egy millió lunda fészkel a szigeten. Ezek a galamb méretű, fekete-fehér tollazatú, narancssárga csőrű aranyos kis madarak Izland jelképei. A sziget legmagasabb pontjáról a 105 méter magas Storholl tenger fölé magasodó füves pereméről testközelből is megfigyelhetőek, ahogy a sziklákon pihennek, lebegnek a felszálló légáramlatokban vagy épp a vízbe csapódva apró halakra vadásznak.

Izland különleges szigetei - lundák Grímsey szigetén

 

A sarki csér a világ vándora

Szintén a szigeteken fészkel a jóval kevésbé barátságos sarki csér. Ez a különleges madár az egész állatvilág legnagyobb vándora. A sarki csér az Északi- és a Déli-sarkvidék között ingázik. Követve a napfényt, mindig az adott félgömb nyári felén tartózkodik. Fészkét a földön alakítja ki, melyet igen agresszívan védelmez. A fészket megközelítő óvatlan látogató ellen a csér hangos rikoltozással reagál és hegyes csőrével igyekszik a betolakodó fejre koppintani, ami igen kellemetlen, sőt félelmetes élmény az óvatlan turistáknak. Grímsey-n ezek a madarak elsősorban a repülőtér környékén fészkelnek, így csak óvatosan szabad erre sétálni.

Izland különleges szigetei - sarki csérek Grímsey szigeténél

De Grímsey nemcsak a madárvilágáról híres. Izland területén belül egyedül ezen a szigeten halad át az Északi-sarkkör. Ezt egy kis emlékmű is jelzi, illetve a szélességi kör átlépéséről egy igazoló oklevelet is be lehet szerezni a helyi szuvenírboltban.

További információk Grímseyről: https://wanderers.hu/grimsey_sziget_izland/

 

A Vestmannaeyjar-szigetcsoport

Izland első lakott területei

A Vestmannaeyjar-szigetek Izland déli partjától körülbelül 13 km-re fekszenek, így a szárazföldről is láthatóak. A csoportot tizenöt nagyobb és húsz kisebb sziget alkotja, melyből csupán egy lakott állandóan, Heimaey, ahol a népesség mintegy négyezer fő. Több kisebb szigeten menedékházak találhatók, melyeket elsősorban vadászok használnak. E helyek Izland első benépesített vidékei közé tartoznak.

Vestmannaeyjar-szigetek Izland különleges szigetei

 

Az őslakos rabszolgák

Egy legenda szerint Ingólfur Arnarsson, az izlandi honfoglalás vezérének egyik fogadott testvére ír rabszolgákat fogott el egy kalandozása során. A szolgák fellázadtak ellene, megölték őt, majd a Vestmannaeyjar-szigetekre menekültek a testvér, Ingólfur vérbosszúja elől. Ők voltak a szigetek első lakói, ahonnan a név is ered, ugyanis a vikingek a keltákat vestman-nak nevezték. 

Vestmannaeyjar-szigetek az első lakott helyek Izland szigetei között

 

Bálnales és tengeri kajakozás

A Vestmannaeyjar-szigetek Grímseynél jóval felkapottabbak, ami Reykjavík közelségének és a könnyebb megközelíthetőségének is köszönhető. Az ide látogató turisták számára számos program áll rendelkezésre. Többféle vezetett túrát kínálnak, többek között hajókirándulásokat, quados túrákat, madár- és bálnaleseket, valamint akár a tengeri kajakozást is ki lehet próbálni.

Grímseyhez hasonlóan az itteni madárvilág is rendkívül gazdag, lummák, szulák is jelentős kolóniákat alkotnak, de itt él a világ legnagyobb lunda kolóniája, mely tíz millió egyedből áll.

Vestmannaeyjar-szigetek fő látványossága a bálnales

 

Heimaey-sziget

Slaggal locsolni a vulkánt

A Vestmannaeyjar-szigetek egyetlen lakott tagja a Heimaey, egyetlen településének neve Vestmannaeyjarbaer. Napjainkban már több ezren élnek itt, teljeskörű kényelemben és minden infrastruktúrával ellátva, ám néhány évtizede a település és az egész sziget veszélybe került. 1973. január 23-ra virradó éjjel Vestmannaeyjarbaertől pár száz méterre felhasadt a föld és erőteljes vulkánkitörés kezdődött el. A láva a város és a létfenntartást jelentő kikötő felé folyt, melyet a világon először az óceánból szivattyúzott vízzel igyekeztek megfékezni. A vulkánkitörés 5 hónapig tartott, és összesen 112 ház semmisült meg, de a kikötőt végül sikerült megmenteni. Az izlandiak leleményességét jól mutatja, hogy a kitörés lezajlása után a forró kőzeteket geotermikus fűtésre, az arra alkalmas tefra kőzeteket pedig az új házak alapjaihoz használták fel.

Heimaey vulkanikus világa különleges Izland szigetei között

 

Életveszélyes hétköznapok

De vulkánkitörés nélkül sem volt könnyű itt az élet. Régen a telepesek elsősorban halászattal foglalkoztak, ami a zord időjárás és hiányos technikai feltételek miatt rendkívül veszélyes vállalkozás volt, nagyon sokan vesztek oda. Továbbá madarakra vadásztak, valamint tojásokat gyűjtöttek, melyhez köteleket használtak. Ezeken engedték le egymást a gyűjtők a megközelíthetetlen sziklaormokhoz, majd belengették magukat, hogy a legfélreesőbb helyekről is összeszedhessék az értékes élelmiszert. Ezek mellett bárányokat is tartottak, így gyakorlatilag teljesen önellátók tudtak lenni. 1627-ben kalóztámadás érte a szigeteket. Az akkori ötszáz lakó felét lemészárolták, felgyújtották a farmokat és sokakat magukkal vittek rabszolgaként.

 

A golfozók álma

De ma már Heimaey is modern, kényelmes település, ahol minden szükséges szolgáltatás, szállások, éttermek és programok is a látogatók rendelkezésére állnak. Ennek ellenére, talán viszonylagos elszigeteltségének köszönhetően mégis autentikusabb és hangulatosabb mint a fő sziget települései. A sziget valóságos golf-paradicsom. A golf Izlandon is népszerű sportnak számít, de az itteni pályákat világszinten is gyöngyszemeknek tartják, így a világ minden tájáról sokan érkeznek erre a különleges vidékre, hogy  kedvenc sportjuknak hódolhassanak.

Heimaey Izland szigetei között a golf otthona

 

A vulkánból született elefánt

Az egykori vulkán mellett Heimaey talán leghíresebb látnivalója az Elefánt-szikla. Az elefántra tényleg rendkívül hasonlító, világhírű sziklaalakzatot vulkánkitörések és az óceán eróziójának együttes munkája alakította ki, így teljesen természetes képződmény. Legjobban a vízről lehet megtekinteni, amihez természetesen több vezetett túra közül is lehet válogatni.

Izland szigetei között Heimaey Elefántja világhírű

 

Surtsey-sziget

Egy sziget születése élő adásban

Surtsey is a Vestmannaeyjar-szigetek része. Valószínűleg csak a vulkanológia iránt érdeklődők számára csenghet ismerősen a neve, nekik viszont annál inkább. A világ legfiatalabb szigete mi másnak, mint egy vulkánkitörésnek köszönheti születését. A tenger alatti folyamat 1963-ban kezdődött és 1967-ig tartott. A működés során egy 3 km2-es sziget emelkedett ki az óceánból, melyet Surtseynek neveztek el. Ez volt a történelem legjobban dokumentált tenger alatti vulkánkitörése.

Surtsey-sziget Izland szigetei között a legfiatalabb

 

Élő laboratórium

De nem csak a vulkanológusok számára különleges e hely, hanem a biológusoknak is. A sziget valóságos laboratórium, ahol valós időben tanulmányozható az, hogy miként jelennek meg az első növény- és állatfajok egy új, érintetlen földdarabon. A megfigyelések zavartalansága érdekében a Surtsey egésze szigorúan védett és lezárt terület. A kutatókon kívül senki nem léphet a szigetre. Surtsey 2008 óta az UNESCO Világörökség része.

 

Elliðaey-sziget

A világ legmagányosabb otthona

Az interneten a világ legmagányosabb otthonaként emlegetnek egy kis fehér házikót, mely egy füves szigeten található a semmi közepén. Ez a sziget nem más, mint a szintén a Vestmannaeyjar.szigetekhez tartozó Elliðaey. A házról több legenda is kering, többek között, hogy a világhírű izlandi énekesnő, Björk otthona. A valóságban azonban egy vadászkunyhó. Korábban volt több épület és állandó lakók is éltek a szigeten, de mára már csak ez a ház maradt fenn, melyet csak a vadászati szezonban használnak, egyébként a ház és az egész sziget is lakatlan.

 

Írta: Pécsi Linda
a WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Híres izlandi helyszínek legendái
A legmenőbb izlandi szállások
A legjobb izlandi termálfürdők
Az Arany Körút – Izland látnivalói egy nap alatt
Sarki fény a jégbarlangban – Reykjavík legfontosabb látnivalói
Világraszóló izlandiak – egy kis ország világhírű lakói

Ha szívesen elutaznál Izlandra, nézd meg a WanderWell túraajánlatát:
Izland – tűz és jég

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...