Köztünk élő ismeretlenek – Európa különös kisebbségei

Európa kulturálisan rendkívül összetett és sokszínű kontinens. Bár méretét tekintve Ausztrália után a második legkisebb földrész, a területén 45 önálló állam található. Ám számos olyan őshonos népcsoport is él Európában, akiknek bár nincs önálló országuk, mégis a történelem viharaival és a náluk nagyobb népek dominanciájával dacolva máig őrzik nyelvüket és saját hagyományaikat.

 

A szorbok – szlávok a germánok között

Ahány táj, annyi nyelv

A szorbok a mai Németország területén, első sorban Szászországban, illetve tőle északra, Brandenburgban élő nyugati szláv nép. Őseik az 5-6. század környékén telepedtek le a germánok lakta területen. Lélekszámuk ma nagyjából 60 000 fő. Nyelvük a szorb nyelv, mely rokonságban áll a lengyellel és a csehvel két önálló részre, alsó szorbra és felső szorbra osztható. Bár jelentős eltérések vannak köztük, beszélőik kölcsönösen megértik egymást. A felső szorb nyelvre első sorban a szomszédos lengyel, míg az alsó szorbra a cseh nyelv hatott erősebben. A reformáció hatására mindkét nyelvre lefordították a Bibliát a 16. században, mely később a két nyelv eltérő irodalmának kifejlődéséhez vezetett.

Európa különös kisebbségei - szorbok egy bélyegen

 

Egyes szám – többes szám – kettes szám

A szorb nyelv különlegessége, hogy nyelvtana az egyes szám és a többes szám mellett megőrizte a kettes számot. Például: ruka: egy kéz, ruce: két kéz, ruki: több, mint két kéz. A történelem során a német nyelvterületen élő szorbokat gyakran vendnek hívták, mely azonban félrevezető, mert németül a vend általánosan szlávot jelentett. Szorosabban véve csak a szorbokra, illetve a magyarországi szlovén kisebbség megnevezésére használatos. A szorbok önmagukat serbsce-nek vagy serbski-nek nevezik. A szerbekkel azonban annyi a rokonságuk, hogy mindkét esetben az elnevezés egy közös ősi, szláv népcsoport megnevezésére vezethető vissza.

Európa különös kisebbségei ápolják hagyományaikat

 

Alsóbb rend – felsőbb rend

Az évszázadok során a szorbokat sokszor igyekeztek elnyomni és a nyelvhasználatukat korlátozni. Történelmi érdekesség, hogy a náci Németország hivatalos ideológiája szerint a szorbok szláv nyelvű németeknek tartották és nem szlávoknak, így nem számítottak alacsonyabb rendű fajnak.
Ma, a történelmi hibákból okulva, törvények védik a szorbok nyelvhasználati jogait, illetve számos támogató program is működik annak érdekében, hogy e különös kisebbség szabadon ápolhassa hagyományait.

Európa különös kisebbségei a szorbok Németországban

 

A baszkok – Európa ősei

A valódi honfoglalók Nyugat-Európában

Európa egyik legrejtélyesebb népcsoportja a Nyugat-Pireneusok két oldalán, többségükben Spanyolországban, illetve részben Franciaország területén élő baszkok. E közel 2 milliós kisebbség eredete és nyelve a mai napig ismeretlen a tudomány számára. Egyes feltételezések szerint ők lennének a legősibb európai népcsoport, a kontinensre betelepülő legelső homo sapiensek leszármazottjai. Ezt a feltételezést a legutóbbi DNS vizsgálatok is megerősíteni látszanak, melyek alapján a baszkok ősei csakugyan korábban érkezhettek Nyugat-Európába, mint az indoeurópai népcsoportok, továbbá hosszú időn keresztül izolálódtak a környező népektől, így a baszkok és a körülöttük élők között külső megjelenésükben is eltérések mutatkoznak. Jellemzően alacsonyabb termetűek, arcuk éles, szögletes.

Európa különös kisebbségei a baszkok

 

Sem rokona, sem közös őse

A baszk elszigetelt nyelv, nem rokona egyetlen más élő nyelvnek sem a világon. Korábbi feltételezések a kaukázusi nyelvek egy távoli leszármazásának vélték, ám erre semmi féle bizonyíték nincsen. A baszkot időszámításunk kezdetén még sokkal nagyobb területen beszélték, mint később, a középkor folyamán. Bár első írásos emlékei a 3. századból származnak, mégis, a főként vidéken beszélt baszk mellőzte az írásbeliséget, így háttérbe szorult a dinamikusan fejlődő újlatin nyelvek mellett. Mára a 2 milliós népcsoportból mindössze 600 000 beszélik.

A történelem során a baszkok mindig meg tudták védeni függetlenségüket. Hol harccal, hol a hegyekbe való visszavonulással és elzárkózással. Ezért hagyományaik is számos sajátosságot őriznek. Mind a zenében, népviseletben, gasztronómiában eltérnek a környező spanyol illetve francia kultúrától.

Európa különös kisebbségei a baszkok

 

Szabadságharc vagy terrorizmus

A világ egyik leghírhedtebb terrorszervezete a baszk ETA (Euskadi Ta Askatasuna, magyarul: Baszkföld és Szabadság). A spanyolországi Francisco Franco féle diktatúra idején jött létre egyfajta nacionalista függetlenségi mozgalomként, amikor a baszkokat nyelvük, sajátos kultúrájuk miatt brutálisan elnyomták. Azonban az ETA később számos kitervelt, fegyveres merényletet hajtott végre, egészen 2010-ig. 2018-ban hivatalosan feloszlottak. A baszkok ma széleskörű autonómiával rendelkeznek, fővárosuk San Sebastián, baszkul: Donostia, 2016-ban Európa kulturális fővárosa volt.

Európa különös kisebbségei a baszkok

 

A számik – Európa utolsó nomádjai

Az észak igazi vándorai

A számik az utolsó nomád pásztorkodással, illetve rénszarvastenyésztéssel foglakozó népcsoport Európában. Első sorban Lappföldön, vagyis Oroszország, Finnország, Svédország és Norvégia területein élnek. Lélekszámuk nagyjából 80 000 fő. Megnevezésükre a lapp-ot használták a környező népek, így első sorban ez terjedt el. Ám a számik saját magukat sose nevezték így, és nem is örülnek neki, mivel a szó svédül foltot jelent, illetve egyes feltételezések szerint korábban vadat jelentett.

Európa különös kisebbségei a számik az utolsó nomádok

 

A rénszarvas a számi élet alapja

A számik eredetileg Finnország és Oroszország délebbi területein éltek, de a települések és városok terjeszkedésével egyre északabbra szorultak. A nomád állattartás miatt nem telepedtek le, így önálló államot se hoztak létre. A legelőváltások miatti folyamatos vándorlásaik során több királyság, illetve uradalom területét is érintették, illetve használták. Ezért ahol csak lehetett, igyekeztek megadóztatni a számikat. Az adózás elől sokszor csak a még északabbra költözés jelentett megoldást.

Mivel szálláshelyeik jelentős részén a zord időjárás miatt alig terem meg bármiféle hasznosítható növényi élelem, így a számik élete teljesen a rénszarvasoktól függ. Ősi, sámánisztikus hitük szerint is a világot a legfőbb isten, Ipmil teremtette rénszarvascsordája legszebb nőstényéből. Az állat húsából lettek a szárazföldek, véréből a tengerek és folyók, míg szőrzetéből a nővények.

 

Asszimilációból a függetlenség felé

A számikat az elmúlt évszázadok során többször próbálták meg asszimilálni, illetve áttéríteni a kereszténység valamelyik ágára. Svédországban faji vizsgálódások nyomán alsóbbrendűnek tartották őket. Betiltották a hitük gyakorlását, az isteneiket és a szellemvilágot megidéző tradicionális jojka énekeik éneklését, valamint a számi nyelvet is. A gyerekeket bentlakásos iskolákba kényszerítették, ahol igyekeztek átnevelni őket. A népcsoport túlszaporodását pedig sterilizációs eljárásokkal igyekeztek megfékezni.
Ezeknek a borzalmas intézkedéseknek köszönhetően sok számi szégyellni kezdte kultúráját. Ám az erőszakos iskoláztatás egyik nem várt következménye a számi öntudat felébredése lett. A kitanult, világra nyitott, művelt fiatalok megismerve a világ más kisebbségeinek helyzetét, elkezdtek saját népükért tenni. Lett saját himnuszuk, zászlójuk, megalakult a minden számit képviselni hivatott Számi Tanács.

Az utóbbi évtizedekben a számi kultúrát újra felfedezték a skandináv országokban. A fogyasztói társadalomban élő emberek autentikusság és ősiség utáni olthatatlan vágyakozása felértékeli az egykor lenézett és megvetett archaikus nomád életvitelt folytató rénszarvastartókat. A számi népviselet, a különös hangokkal tarkított jojka éneklés divattá vált, ami talán segít hosszabb távon is életben tartani egy eltűnő kultúrát.

 

A modvai csángók

A hont nem elfoglaló magyarok

A Moldvai csángók a mai Románia keleti részén, a Kárpát-medencén kívül, Moldva régióban élő sajátos kultúrájú magyar nyelvű népcsoport. Nem tévesztendőek össze sem a gyimesi, sem pedig a barcasági csángókkal. A moldvai csángók ősei olyan magyarok voltak, akik a honfoglalás idején nem költöztek be a Kárpát-medencébe. Feltehetően határőrzőként telepedtek le a későbbi királyság keleti peremvidékén, a mai Bákó megyében, illetve Románvásár környékén.

Európa különös kisebbségei a moldvai csángók

A csángó elnevezés eredetére vonatkozóan több elmélet is létezik. A legvalószínűbb, hogy a csángál, elcsángál, elcsámborog igékből származhat. A moldvai csángók lélekszáma ma nagyjából 180 000 fő, melyből 40 000-en beszélnek magyarul. Két fő csoportjuk különíthető el: a déli vagy székelyes csángóké és az északi csángóké.

Európa különös kisebbségei a csángók
Forrás: Csángó Néprajzi Múzeum Zabola

 

Kívül tágasabb

A déli csángók közé a történelem során többször érkeztek a Magyar Királyság, illetve Erdély más területeiről idetelepített népek, illetve olyanok, akik vagy vallási vagy politikai okokból voltak kénytelenek a Kárpátok védelmet nyújtó bércein kívülre menekülni. Egyik ilyen alkalom volt az 1764-es madéfalvi veszedelem is, amikor a székelyek megtagadták Mária Teréziának a kötelező katonáskodást. Az erre elrendelt vérengzés során, egyetlen éjszaka alatt többszáz székelyt, nőket és gyerekeket egyaránt, mészároltak le az osztrák katonák. A vérengzés következményeként a székelyek tömegesen kerekedtek fel és hagyták el Erdély terültét keleti irányba.

Európa különös kisebbségei a különös nyelvű moldvai csángók

 

Az egyetlen magyar dialektus

A mai déli csángók kultúrája erős székely behatást mutat, bár számos archaikus elemet megőriztek őseiktől. Velük ellentétben a Románvásár környéki északi csángók kevésbé keveredtek a kitelepült székelységgel, így beszélt nyelvük sokkal több ősi elemet tartalmaz. Az általuk beszélt nyelv, a magyar egyetlen valódi dialektusa. Egy magyarországinak komoly nehézséget okoz megérteni, mivel a magyarnak egy középkori változatát beszélik, melyben jobbára nyelvújítás előtti szavak vannak. Például: hét: mikor; ahét: akkor; külpis: csiga; csúkmony: tojás; dzsió:dió.

 

A hit fontosabb mint a nemzet

A moldvai csángók katolikus vallásúak, ám hitvilágukba ősi, pogány elemek is vegyülnek. Ilyen például a források és kutak különös tisztelete. Úgy tartják, hogy a vízforrások mellé helyezett szobrocskák megvédik azokat a kiszáradástól. Egy csángó ember, ha kút mellett megy el, a nyelvével keresztet rajzol a szájpadlására és köszönti a kutat.

A moldvai csángók önértelmezésében a nacionalizmust megelőzi a vallásosság. Ezért számukra nem a magyar identitás az elsődleges, hanem az, hogy katolikusok, szemben az ortodox románokkal. Ezért mivel sokan nem vallják magukat magyarnak és román nyelvű iskolába jártak, így a különleges dialektusuk egyre jobban kopik. Az északi csángók közül mára alig 5000-en beszélnek valamennyire magyarul. A moldvai csángó kisebbségi kultúra megmentésére egyelőre csak magyarországi törekvések vannak.

 

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell Túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Köztünk élő ismeretlenek – négy különös kisebbség Magyarországon
Torockó – az erdélyi falu, ahol kétszer kel fel a Nap
Feketetói vásár – ahol minden is kapható
Valószínűtlen határvidékek

 

A kisebbségi lét megismerése miatt érdemes ellátogatni Torockóra is, ahol az Erdélyben, de már a Székelyföld határán kívül eső, kisebbségben élő magyarokkal ismerkedhetsz meg. Illetve Grúzia is remek úti cél lehet, ahol Kaukázus hegyeiben a különleges kultúrájú Szván népcsoport él.

 

 

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...