Neom, a jövő egyutcás városa a sivatag közepén

A jövő városában mindenkiről digitális másolat készül, a csalitosban robot dinoszauruszok bömbölnek, gombnyomásra ered el az eső, repülő autók suhannak az égen, melyet éjszakánként egy mesterséges Hold derengő fénye világít majd meg. A szaúd-arábiai koronaherceg, Mohamed bin Szalmán által megálmodott Neom nem csak egy túlméretezett homokvár ötlete a játszótér közepén, hanem már a megvalósítás fázisába lépett gigantikus városépítési projekt a Vörös-tenger partján.

A városok saját szabályaik szerint működnek

A városépítés eredete sok ezer éves múltra tekint vissza az emberiség történetében. A Föld nagy civilizációi előbb-utóbb létrehoztak olyan lakóközösségeket, melyek speciális szabályok szerint szervezték meg a saját együttélésüket. Jellemzően a városok a központjai a kereskedelemnek, a kézművességnek, az iparnak a magas szintű oktatásnak és a közigazgatás irányításának, az itt élők nem foglalkoznak se mezőgazdasággal se állattenyésztéssel.

A középkori városok még falakkal és bástyákkal körülvett lakóhelyek voltak, ahol az ellenségtől való fenyegetettség komoly kihívást jelentett. Az ipari forradalmak mágnesként kezdték magukhoz vonzani a távolabbi falvak lakóit, akik felduzzasztották a korábbi lakosságot. Az egykori városfalak hamar szükössé váltak és a városok túlnőttek önmagukon.

A történelem folyamán sokan foglalkoztak azzal a kérdéssel, hogy miként kellene egy ideális várost, illetve államot felépíteni. Elég csak Platón Állammára, Thomas More Utópiájára, illetve Charles Fourier falanszter elképzelésére gondolni. De a bibliai Édenkert is a tökéletes élőhely, illetve élettér szimbóluma.

Neom repülőtere
Forrás: http://www.manuelamiracul.com/neom-airport-planned-for-saudi-arabias-500-billion-mega-city/

Felkészülés az olaj utáni korszakra

Szaúd-Arábia az iszlám világ központja, itt található Mekka szent városa, ahová minden muszlimnak életében egyszer illik elzarándokolnia. A sivatagi ország a világ legnagyobb olajexportőre, melynek köszönhetően mesés vagyonnal és erős gazdasági hatalommal rendelkezik. Azonban a fejlett infrastruktúrájú közel-keleti monarchia bizonyos értelemben még muszlim szemmel nézve is meglehetősen konzervatív értékrend szerint működik. Európából szemlélve pedig az ottani szabályok inkább emlékeztetnek a középkorra, semmint a 21. századra.

Az ország szinte egyetlen bevételi forrásából, a föld mélyén rejlő fekete aranyból ugyan a világ második legnagyobb készletével rendelkezik, ami még hosszú időre biztosíthatná a jóllétet állampolgárai számára, azonban a technológiai fejlődés, valamint a klímaváltozás nyomán nemkívánatossá váló fosszilis tüzelőanyagok használata új lehetőségek felkutatására ösztönzik a sivatagi királyságot. A tudományos, technológiai és turisztikai fejlesztések az első lapon szerepelnek.

Neom város a sivatagban

Neom a jövő városa

A jelenlegi uralkodó Szalman ibn Abdul-Aziz király fia és trónörököse Mohamed bin Szalmán igazi reformernek számít a Közel-Keleten. Hozzá kötődik a futurisztikus Neom város terve is, melyet az ország észak-nyugati részén, az Akabai-öblöt a tengerrel összekötő Tiráni-szorosnál található Tabúk tartományban terveznek fölépíteni. Az ötlet mintájául többek között a szingapúri hipermodern, ökoturisztikai szenzációnak számító Gardens by the bay szolgál.

Szuperfák Szingapúrban

 

A Neom név a görög neos (új) és az arab mustaqbal (jövő) szavak összeolvadásából született, finoman utalva a kultúrák közti fúzió lehetőségére. Az 500 milliárd dolláros költségvetésből épülő jövő városa, melyet találóan The Line néven is említenek, egy 170 kilométer hosszan elnyúló zöld csík lenne a kopár kősívatagban. A nagyjából harminc Budapestnyi területű polisz furcsa alakjára a sajátos várostervezés ad magyarázatot. E szerint a hagyományos, ódivatú városok szerkezete mindig a közlekedésről és az iparról szólt, és a lakhatás csak másodlagos tényezőnek számított. Ezzel szemben Neomban minden fordítva lesz. A felszínen nem pöfögnek majd autók, buszok, motorok, így a hagyományos utcákat fel lehet göngyölni, és a felhőkarcolókat valamint a lakóházakat szépen, rézsútosan, kis csoportokban elhelyezni, hátuk mögött üde parkokkal, rétekkel, ligetekkel. Minden lakóhelyhez zöldövezet tartozna és a város ettől kapná a hosszúkás elrendezését.

The Line város
Forrás: https://worldarchitecture.org/architecture-news/egvzm/saudi-arabia-reveals-plans-for-100milelong-linear-city-named-the-line-.html

Neomban minden csak öt perc sétára lesz

Az elgondolás szerint, minden lényeges szolgáltatás csak öt perc sétára lenne a lakóhelytől. A föld alatti aluljáró szint egyfajta kiszolgáló terület lenne, míg egy emelettel lejjebb, a hipergyors utazást lehetővé tevő tömegközlekedés kapna helyet, mellyel húsz perc alatt bárhová oda lehetne érni Neom városban. Az egészet átszőné a csúcsmodern technológia és a mesterséges intelligencia. Az energiaellátást napelemekkel, szélerőművekkel, valamint hidrogénerőművel oldanák meg, így Neom száz százalékban karbon semleges és környezetbarát lenne. Az ivóvizet speciális sótalanítási és szűrési eljárások után a Vörös-tengerből biztosítanák.

Neom a gyalogosoknak épül
Forrás: https://www.zdnet.com/a/hub/i/2021/02/16/7c35f952-0cdf-4157-b06d-a514fc5b20f0/neom-pedestrian-layer.png

 

A teljes megfigyelés rendszere

A lakosok életét és életfunkcióit folyamatosan okos eszközök, illetve biometrikus szenzorok monitoroznák, melyek azonnal jeleznék az orvosi központnak, ha valami kóros rendellenesség lépne fel. A hipermodern klinikákon kívül a digitális Doktor Neom 24 órában bárkinek rendelkezésére állna, ha netán beállna a görcs a derekába. A jóindulatú megfigyelés a neomi polgárok mentális egészségére is kiterjedne, így szinte már a depresszió első tüneteinek felbukkanása előtt mentálhigiénés szakemberekből és pszichológusokból álló csapat tartana konzíliumot a baj elhárításának érdekében.

Mindezeken túl egy mesterséges Holdat is fel kívánnak bocsátani Neom csillagos egére, melynek varázslatos fénye az éjszakai közvilágítást biztosítaná. A tengerparti szakaszokon a homokot fényvisszaverő anyaggal hintenék meg, hogy a mű-Hold fénye azon megcsillanva még varázslatosabb hatást keltsen. Számos további látványosság csábítaná a látogatókat és a telepeseket Neomba, többek között élethű robotdinoszauruszok is, azonban a részleteket illetően még akadnak homályos foltok. Sem a mesterséges égitest, sem a repülő autók, sem a hipergyors föld alatti vonat nincsenek még készen, és kérdés, hogy lesznek-e egyáltalán valaha. Minden esetre Neom építése már elkezdődött.

Minden öt perc Neomban
Forrás: https://i.dailymail.co.uk/1s/2021/01/11/10/37857372-9132205-All_urban_developments_in_The_Line_will_be_powered_by_100_per_ce-a-64_1610361741582.jpg

A jövő városa álom vagy rémálom

Szaúd-Arábia a bolygó egyik legkonzervatívabb iszlám országa. Ennek ellenére, a tervek szerint Neom város egyfajta szabad övezet lenne, vagyis nem az iszlám saría, hanem világi törvények és bíróságok szabályoznák a neomiak életét. Az persze nagy kérdés, hogy ez miként valósulhatna meg. Neommal kapcsolatban komoly aggályok is felmerülnek. Például Tabúk tartomány érintett részéről nagyjából húszezer őslakost szándékoznak kitelepíteni a projekt érdekében. Az ötletgazda szaúdi trónörökös nehezen tűri a kritikát. Elhíresült Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai újságíró esete, aki 2018-ban nyilvánosan kritizálta mind a monarchiát mind pedig a Neom-tervet. Véleménye szerint mindez átgondolatlan és felelőtlen vállalkozás és hosszabb távon komoly károkkal járhat. Nem sokkal a nyilvános szereplését követően, Hasogdzsit brutálisan meggyilkolták Szaúd-Arábia isztambuli nagykövetségén.

szaúd-arábiai városterv

Jövő a jelenben

Azt, hogy a sivatagban felépítendő jövő városa valóban az lesz-e aminek szánták, kissé ironikusan majd a jövő fogja eldönteni. Minden esetre egy valami bizonyos. Minden, éppen megvalósulásra váró terv, még ha nemes és kívánatos célokat is kíván elérni, első sorban a jelenkor értékrendjét reprezentálja. Vagyis nem lehet a jövőt a jelenben készre építeni. A 20. század közepén még úgy gondolták, hogy 2000-ben már repülő autókkal fogunk száguldozni és senkinek sem kell majd megerőltető munkával gyötörnie magát. Ehhez képest még mindig a földön járunk, baj is van elég, de cserébe feltalálták az Internetet, melyről viszont annak idején garantáltan senkinek se lett volna halvány elképzelése se.

A csík alakú város kudarcára elég jó példa Brazíliaváros esete, melyet az ötvenes években építettek szinte a semmiből. Ott is gépjárművek nélkül képzelték el a városi életet, és a lakóházak mögé hosszú kerteket terveztek. Azonban a betelepülő lakosság gyorsabban gyarapodott mint előre várták, így a kiszolgáló személyzet és az építő munkások számára külön szatelitvárosokat kellett létrehozni. Ma Brazíliavárosban élni főként a gazdagok kiváltsága, a többieknek marad a hosszú ingázás és a nehéz körülmények. Vajon hogyan alakulna mindez Neom esetében? A választ vélhetően hamarosan megtudjuk, mivel az olaj monarchiában az álmok kergetésére van pénz bőven.

A cikket Gueth Péter, a WanderWell túravezetője írta.

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...