Az ősember és az eltűnt Frigyláda: Etiópia döbbenetes kultúrája

Etiópia, az egykori Abesszína a legendák földje: állítólag egy keresztény templomban itt őrzik az elveszett Frigyládát. Etiópia ugyanis az egyik legelső keresztény ország a világon. De a történelem jóval korábbi eseményei is ide kötődnek: az egyik legkorábbi emberelőd, Lucy 3,2 millió éves csontvázát is itt, az Afar-medencében ásták ki a ’70-es években.

 

Lalibela – az afrikai Jeruzsálem

A kopt mintára készült, sziklába vájt templom képével sokan találkoztak már, Lalibelának azonban ez csak egy kis része. Összesen tizenegy templomot véstek ki a hegyből a 12-13. század környékén. A 2500 méteren fekvő város híres zarándokhely, Jeruzsálem szimbolikus mása, ahova a korabeli muszlim hódítások miatt sokkal könnyebb és biztonságosabb volt elzarándokolniuk a helybeli keresztényeknek, mint az eredeti szent városba. Ennek megfelelően a neveket is részben átvették, így itt is megtalálható a Jordán folyó, vagy a Golgota. A templomokon kívül remek túrákat lehet tenni a környéken.

Térkép: Lalibela
Megközelítés: Addisz Abebából a legegyszerűbb átrepülni a 645 (közúton majdnem 900) kilométeres távot, bármilyen más közlekedési eszközzel inkább két nap, mint egy. A repjegy 50-100 USD között van általában.
Belépő a sziklatemplomoknál: 50 USD. Vezetőt érdemes bérelni (20-30 USD), részben az információ, részben a többi kéretlen vezető távol tartása miatt.
További infók: https://www.brilliant-ethiopia.com/regions/lalibela

 

Akszúm – a Frigyláda rejtekhelye

Akszúm Etiópia régi fővárosa és egyben Afrika egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa. A dicső idők már rég elmúltak, de az építészeti emlékek továbbra is lenyűgözőek, és Lalibela mellett Etiópia legfontosabb kulturális központja. Akszúm egykor Sába királynőjének volt az otthona, és állítólag a Tízparancsolat tábláit rejtő Frigyládát is itt őrzik a Sioni Szűz Mária templomban. A legenda szerint a Frigyládát eredetileg a jeruzsálemi templom legbelső szentélyébe helyezték, ahonnan azonban valamikor eltűnt, és valahogy Akszúmba került. A helyiek szerint a ládát Sába királynője és Salamon király fiának, Meneliknek a kísérete lopta el Jeruzsálemből.

Etiópia döbbenetes kultúrája - Axum

Az egyik leglátványosabb műemlék egy 24 méter magas, 1700 éves obeliszk, amelyet egykor sírhelyek jelölésére használhattak. Az olasz megszállás alatt az oszlopot széttörték és Rómába szállították, ahonnan csak 2005-ben tudták visszaszerezni.

Akszúm és Mekele között, Tigré tartományban 120 templom található a hegyekben, jórészt nehezen megközelíthető sziklafalakon. Némelyik elérhető sima túrázással, máshoz falat kell mászni felszereléssel és vezetővel.

Etiópia döbbenetes kultúrája

Térkép: Akszúm
Megközelítés: Közúton és repülővel is lehetséges, de előtte érdemes tájékozódni az aktuális biztonsági helyzetet illetően.
További infók: https://www.brilliant-ethiopia.com/axum

 

Gondar – ősi palota, mint a mesében 

Gondar Etiópia legszebb városa a Tana-tótól északra, úton a Simien-hegység felé. Egy időben az Etióp Birodalom központja volt. A régi kereskedővárost Fasilides császár szállásául választotta és pazar palotákat és templomokat építtetett a központba. A paloták egy része ma is áll, és olyan érzése van az embernek, mintha Skóciában lenne. A császárhoz kötődik az egykori fürdő is, melynek medencéjét ma is használják vallási ceremóniákra, falait pedig, akárcsak Angkorban, benőtték a fák gyökerei.

A palotákon és a fürdőn kívül a város másik csodája a Debra Birhan Selasie templom, amely a nem túl izgalmas terméskő falain belül padlótól plafonig bibliai jelenetekkel gazdagon festett falakat és 135 kerubot ábrázoló mennyezetet rejt.

Térkép: Gondar
Megközelítés: Érdemes a fővárosból repülni, mert közúton 650 kilométer.
Belépő a fürdőbe: 600 birr (3800 HUF), de érdemes helyi vezetőt fogadni.
Belépő a palotába: 50 birr (320 HUF)
Nyitvatartás: 8 – 18 között, 12:30 – 13:30 között zárva.
További infók: https://www.brilliant-ethiopia.com/regions/gonder

 

A Tana-tó kolostoraiba csak férfiak léphetnek be

Bahir Dar városa mellett nyúlik el Etiópia legnagyobb tava, a Tana tó, ahonnan a Kék-Nílus is ered. Noha a helyiek kijárnak halászni, és a vízilovak is jól érzik magukat benne, sáros vize miatt kevésbé látványos. A tó körülbelül 37 szigetnek és félszigetnek ad otthont, némelyiken több száz éves templomok és kolostorok rejtőznek. Köztük a leghíresebb a Kebran Gabriel, melynek múzeumában négy-ötszáz éves eredeti kéziratokat lehet böngészni. Az Ura Kidanet Mehret szigeten lévő, Ura Kidanet Mehret kolostort is érdemes felkeresni, mert 14. századi templomát lenyűgöző freskók díszítik. A kolostorba csak férfiak léphetnek be. 

Térkép: Tana-tó
A szigetek megközelítése és belépés: Alku szerint néhány dollárnyi birr-ért lehet kimenni csónakkal, minden szigeten 100 birrt (kb 650 HUF) kell fizetni a belépésért. Megéri helyi guide-ot bérelni, aki intézi a csónakot és távol tartja a többi, meglehetősen nyomulós önjelölt vezetőt.
További infók: https://www.brilliant-ethiopia.com/regions/bahir-dar

 

Az Omo-völgy törzsei

Az Omo-völgyet méltán hívjuk az emberiség bölcsőjének: az itt talált legrégebbi emberi maradványok két és félmillió évesek. Az ötezer éves sziklarajzokon kívül az itt élő törzsek életmódja emlékeztet a nagyon távoli múltra. A völgyben nyolc törzs él: Kara, Hamer, Mursi, Dassanech, Kwegu, Benna és az Arebore, akikhez el lehet utazni.

A törzsek meglátogatását célszerű helyi céggel és vezetővel intézni, ezzel rengeteg időt és problémát megspórolunk magunknak. Cserébe turista show jellegű műsort, tradicionális táncot kap az ide látogató – akit ez taszít, jobb, ha másfelé keres „autentikus” törzsi élményeket. Mindenesetre a táj, a falvak és a benne lakó népek meglehetősen látványosak, máshogy nemigen van mód hasonló kultúrájú és életkörülmények között élő népcsoportokkal találkozni.

Térkép: Omo-völgy
A túrák ára: A több napos túrák Arba Minch-ből indulnak, és átlag 200 dollár/fő/nap feletti áron lehet befizetni.
További infók: https://www.brilliant-ethiopia.com/regions/omo-valley

 

Addisz Abeba

Noha Afrika nagyvárosai nem kifejezetten turistabarát helyek, Addisz Abeba egy fokkal jobb az átlagnál. Kellemes klímát biztosít tengerszint feletti magassága 2600 méter felett, mellyel a Afrika legmagasabban fekvő fővárosa. Addisz egyben Afrika fővárosa is, itt található ugyanis az Afrikai Unió székhelye. Rengeteg külföldi él a városban, amitől kellemesen kozmopolita a légkör: a világ összes konyhája megtalálható, remek bárok, borozók, de múzeumok is színesítik a képet.

 

A Nemzeti Múzeumban van kiállítva a két és félmillió éves Lucy csontváza, a néprajzi múzeum páratlan kiállításon mutatja be ezt a gazdag kultúrát. A városban található Merkato pedig Afrika egyik legnagyobb piaca. Addisz Abebában komoly jazz élet zajlik, rengeteg különféle keresztény felekezet temploma áll itt, és fantasztikus galériákban árulják a kortárs etióp képzőművészet alkotásait.

Térkép: Addisz Abebea
Megközelítés: Leggyorsabban Bécsből lehet Addiszbe repülni, 300-350 ezer forint körüli áron. Vízumot itt lehet online igényelni: https://www.evisa.gov.et/, ennek ára 82 dollár (30.000 HUF).
További infók: https://www.brilliant-ethiopia.com/regions/addis-ababa

 

Írta: Belényi Dániel,
A WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Etiópia jelene: a tigréi konfliktus 
Omo-völgy, az emberiség bölcsője
Lávató és alpesi rét – Etiópia természeti látnivalói
Etiópia: Egy ország Afrika tetején

Ha szívesen utaznál Afrikába, böngészd át a WanderWell túráit:
Marokkó
Tanzánia

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...