Lávató és alpesi rét – Etiópia természeti látnivalói

Etiópia kulturális sokszínűségénél már csak természeti változatossága pazarabb. Ugyanúgy megtalálhatók itt a jóval négyezer méter fölé nyúló tagolt hegyvidékek, mint Afrika legforróbb és legalacsonyabban fekvő pokoli sivatagja, egykori vulkánok kráterei, vagy a Kék Nílus gigantikus vízesése. A vadvilág sem merül ki a klasszikus szafarik látnivalóiban, a magas hegyekben élő dzselada páviánok vagy az etióp farkas sehol máshol nem látható.

 

Simien nemzeti park

Afrika negyedik legmagasabb hegyvidéke a Simien, amelyet a 4550 méteres Ras Dashen koronáz. Ennél csak a Kilimandzsáró, a Mount Kenya, és az Ugandában található Rwenzori csúcsai vannak magasabban. Évmilliókkal ezelőtt vulkáni tevékenység eredménye a kialakulása, megjelenése rendkívül drámai: nem ritkák az 1000-1500 méter mély szurdokvölgyek, melynek járhatatlan falain  dzselada páviánok és abesszín kőszáli kecskék élnek. A nemzeti park területén egészen 3500 méteres magasságig találhatók falvak, a faekével, ökörrel beszántott területek határa még magasabban van. 

Simien Nemzeti Park Etiópia

A park bejárata Debark városa, bő két óra vezetésre található Gondartól északra. A legtöbb látogató egynapos túrára érkezik a Simienbe, ez azonban épp csak a felszín karcolgatása. Az igazi élményt a többnapos túra jelenti, melynek vonala végig 3200 méter fölött halad, érintve négyezer méter feletti hágókat és csúcsokat, vízeséseket és kilátópontokat.

Simien Nemzeti Park - Etiópia
Fotó: Belényi Dániel

Több napra érdemes menni, mert az egynaposnak hirdetett túra csak egy pár órás buszozás kevés kirándulással. A több napos túrákhoz vezető, szakács, teherhordók is járnak, valamint minden eshetőségre készen egy biztonsági őr. Az ilyen utak ára a napi megtett távolságtól, csoportmérettől és logisztikától függően 70-80 USD fejenként, melyben benne van a belépő ára is. 

Belépő:  90 birr fejenként (kb. 570 HUF), amihez hozzáadódik az utazás, a kocsi, illetve buszbérlés és a vezető ára.
Helyszín: térkép
Bővebb infó:
http://www.simienmountains.org/

Pávián a Simien Nemzeti Parkban - Etiópia
Fotó: Belényi Dániel

 

Danakil mélyföld – a Föld egyik legforróbb pontja

A Föld egyik legmélyebb és legforróbb pontja ez, valahol Etiópia északkeleti csücskében, az eritreai határvidéken. Élhetetlen hely, a helybeli afar törzs csoportjain kívül nemigen képes más életben maradni, legfeljebb egy pár napos autós túra idejére, amikor a napfelkelte és napnyugta környéki órákat leszámítva a terepjáró légkondija tartja életben az errefelé utazókat.

Danakil Etiópia
Fotó: Belényi Dániel

A szivárvány valamennyi színében pompázó, fortyogó kénes, vasas és más ásványi anyagokkal teli vulkáni medencék a leghíresebb és leglátványosabb látnivalók. Ezeken lépdelve geológiai csodákat tesz tönkre a látogató, de szerencsére az intenzív aktivitás miatt gyorsan eltűnnek a nyomai.

 

A mélyebben fekvő részeken, végtelenbe nyúló lefolyástalan tavakat vastag só réteg borítja, amelyet a helyi afarok bányásznak ki, és tevékkel és teherautókkal szállítanak a városba. A sóréteget feltörve rendkívüli koncentrációjú sós medencékben lehet lebegni. A környék leghíresebb vulkánja az Erta Ale, melynek kráterében állandó bazalt lávató található. 

lávató a Danakil mélyföldnél - Etiópia

A Danakil mélyföldre szervezett túrával lehet csak eljutni Mekeléből (ha a biztonsági helyzet engedi), vagy Semerából (innen jóval hosszabb az út, cserébe útba lehet ejteni az Erta Ale-t). Helyi vezető és terepjáró nélkülözhetetlen. A túra ára 250-500 dollár között mozog repülőjegy nélkül, attól függően, hogy melyik városból indul a túra és hány napig (az Erta Ale megtekintése nélkül Mekeléból nincs 24 óra, benne egy éjszakával, a 3 napos út Semerából jóval drágább) élvezzük a pokoli meleget. Épeszű ember a nyári hónapokban messzire elkerüli ezt a vidéket.

Bővebb infó: https://againstthecompass.com/en/danakil-depression-tour/
Helyszín: térkép

 

Vízesés a Kék-Níluson – A Nagy Füst zuhataga

A fenti két, kihívást és anyagi áldozatot kívánó természeti csoda mellett könnyű, fél napos programnak ígérkezik a Kék-Nílus hatalmas vízesése Bahir Dar és a folyót éltető Tana tó közelében. A drámai vízhozamú vízeséshez kiépített túraútvonalak vezetnek, száraz évszakban pedig csónakkal is a közelébe lehet menni – sőt, akár a vízesés mögé is be lehet kukucskálni.

Etiópia - a Kék Nílus zuhatagai

A helyiek által Nagy Füstnek nevezett jelenséget az esős évszakban a leglátványosabb meglátogatni, június és szeptember között. Bahir Darból harminc kilométert autózva vagy buszozva (kb. 15 birr – 100 HUF) lehet eljutni Tis Abay faluba, ahonnan kiépített ösvényen csak fél óra a 42 méter magas vízesés. A területre 50 birr (320 HUF) a belépő és reggel 7 és délután fél 6 között tart nyitva. 

Bővebb infó: https://www.brilliant-ethiopia.com/regions/blue-nile-falls
Helyszín: térkép

Kék Nílus hatalmas viezesései - Etiópia

 

Wenchi-tó – alpesi táj Afrikában

A Wenchi krátertó páratlan helyszín, bár az Etiópiába érkező turisták jellemzően nem látogatják – inkább csak helyiek és az Addiszban élő expatok. A fővárostól alig több mint 150 kilométerre keletre lévő Wenchi vulkán Etiópia legmagasabbja a maga 3450 méterével, de mivel alapból is magasról kell indulni, mindez nem olyan látványos. Annál inkább a kráterben lévő kaldera és a benne lévő krátertó, amely a kráter pereme alatt 450 méterrel húzódik.

Fotó: Belényi Dániel

A kalderában hőforrások, zöld füvű alpesi legelők, patakok, vízesések és völgyek várják a túrázót, a tóban lévő szigeten pedig egy 15. századi kolostor található. Gyalogos és lovas túrákat szerveznek helyi cégek, de függetlenül is látogatható hely. A kráterben kizárólag sátrazni  lehet, a vulkán körül azonban találunk lodzsokat is. Bérelt autóval körülbelül 3 óra vezetés a fővárosból, Ambo-n keresztül. Érdemes vinni komplett kemping felszerelést, amelyet az utolsó parkolótól szamarakon utaznak az túrázó által megálmodott táborhelyig.

Wenchi-tó Etiópia alpesi paradicsoma

További infó: https://visitethiopia.travel/destinations/wonchi-crater-lake/ és https://wenchi-crater-lake.com/about.php
Helyszín: térkép

 

El Sod – A só háza

El Sod egy rég kihűlt vulkán krátere, alján egy krátertóval, ahova a helyiek lemerülve sót bányásznak, hogy aztán eladják országszerte, sőt még Kenyába és Szomáliába is. A tó 340 méter mélyen van, és egy két és fél kilométeres ösvény vezet le a pereméről. Be lehet csatlakozni helyi sóbányászokhoz, ez az élmény inkább lesz szocio, mint természetjárás: az erősen sós vízből meztelenül bányásszák ki a fekete és fehér sót, amelyet öszvérháton visznek ki a kráterből.

Fotó: Belényi Dániel

Az El Sod hagyományosan kimarad a klasszikus Etiópia túrákból mivel eléggé kiesik a legfontosabbnak vélt látnivalók köréből. Borena tartomány fővárosától,Yabelotól 90 km-re délre található, a főúttól nem messze. A Kenya felé utazóknak viszont pont útba esik. 

Helyszín: térkép

 

Írta: Belényi Dániel,
A WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Etiópia jelene: a tigréi konfliktus 
Omo-völgy, az emberiség bölcsője

Ha szívesen utaznál Afrikába, böngészd át a WanderWell túráit:
Marokkó
Tanzánia

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...