Limone sul Garda – Észak-Olaszország citromkertje

Limone sul Garda települése Olaszország legnagyobb tavának, a Garda-tónak északnyugati partján, több mint 1000 méter magas hegyek közé ékelődve fekszik. Az apró falu a vidék valódi ékszerdoboza. Árnyas, macskaköves utcáin, a tóparti sétányon és a meredek hegyoldalakban sétálva magunkba szívhatjuk az észak-olasz tóvidék mediterrán hangulatát, hogy aztán az égető nap elől egy strandon keressünk menedéket, ahol a tó friss vizében gyorsan le tudjuk hűteni magunkat.

A tűző nap ugyan nyáron megnehezítheti a turisták életét, de a település számára mégis rendkívül fontos, hiszen Limone sul Garda jelképét, a citromot érleli.

Limone sul Garda - citrom a fán

 

Limone sul Garda és a gyümölcsök története dió… vagyis citromhéjban

Limone sul Garda környékén évszázadok óta folyik citrustermesztés. Emiatt a település jelképe a citrom, bár neve mégsem innen származik, hanem valójában a latin ,,limes”, vagyis határ szóból ered. A település a kőkorszak óta lakott, az évszázadok alatt pedig több birodalomhoz, köztük az Osztrák-Magyar Monarchiához is tartozott. Ma Lombardia tartomány, azon belül Brescia megye része. Limone környékének, ahogyan a Garda-tó partvidékének egésze mediterrán éghajlatú, így a citrusfélék is jól érzik magukat a vidéken.

Ezek a közismert, illatos gyümölcsök eredetileg Délkelet-Ázsia trópusi vidékeiről származnak. Itáliába az arabok közvetítésével kerültek, Limonéba pedig a 13. században, a gargnanói ferences szerzetesek hozták magukkal az első citromfákat Ligúriából, Genova környékéről. A 15. században már több utazó is írt a citromkertekről, de az első hivatalos ültetvényt a feljegyzések szerint 1610-ben hozták létre. 

Limone sul Garda jelképe a citrom

 

Limone sul Garda ültetvényeinek kialakítása

Az ültetvényekhez mesterséges teraszokat alakítottak ki, melyeket a Garda-tó déli vidékéről hozott jó minőségű földdel töltötték fel. Mivel a citrusfélék nem tolerálják a 0°C alatti hőmérsékletet, így novembertől áprilisig védeni kell a növényeket. A teraszokat hatalmas oszlopokkal vették körbe, melyek közé a téli időszakban fa deszkákat, később üvegtáblákat helyeztek, így védve az értékes növényeket a hidegtől és a fagyos szelektől. A növények öntözésére csatornarendszert alakítottak ki, melyekbe a környező patakok vizét terelték. Hosszú időn át Limone sul Garda volt a világ legészakibb, kereskedelmi célú citrustermelő területe, ahonnan elsősorban Közép-Európába és Oroszországba exportálták a gyümölcsöket.

Limone sul Garda citrom ültetvénye

 

A hanyatlás korszaka

A 19. század második felétől a virágzó üzlet fokozatosan hanyatlásnak indult. Először a citrusféléket támadó betegségek nehezítették meg a termelők dolgát, majd 1861-ben az Olasz Királyság deklarációjával járó kereskedelmi fellendülés után nem tudták tartani a versenyt a dél-olaszországi termőterületekről a piacra kerülő konkurenciával. Szintén hatalmas csapást jelentett a gyümölcstermesztésre a szintetikus citromsav felfedezése. Az első világháborúban a lakosságot kitelepítették, az ültetvényeket védő rendszereket elhordták építőanyagnak, így Limone sul Garda citromkertjeinek nagy részén felhagytak a műveléssel. Az utolsó szöget az ültetvények koporsójába az 1928-29-es téli fagy verte be. 

Limone sul Garda ültetvény a hegyoldalban

 

A citrusfák és az üzlet felvirágzása Limone sul Garda vidékén

Az egykori citruskertek helyét sokfelé olívaültetvények vették át. Egyes kertek teljesen az enyészetté váltak, máshol az üvegházakat tartó oszlopok merednek ki a törmelék és a gaz közül magányosan és szomorúan a kék ég felé. Van azonban Limone sul Gardában egy hely, ahol megtapasztalhatjuk, milyenek voltak az ültetvények fénykorukban. Ez a történelmi városközponttól északnyugatra, meredek sziklaoldalnak támaszkodó La Limonaia del Castel.

Az eredeti ültetvényt a 18. század végén hozták létre, de pontos feljegyzések erről nem emlékeznek meg. Az itteni kút kávájába az 1786. április 15-i dátumot vésték, ekkor alakíthatták ki az öntözőrendszert. Az évszázadok alatt több nagyhatalmú család is birtokolta. Elhagyása után több évtizeddel, 1995-ban vásárolta meg a helyi önkormányzat. Felújítása több ütemben valósult meg, végül 2004-ben nyitották meg a nagyközönség előtt.

A városközpontból az utcakövek közé illesztett kis táblák mutatják az utat a kert felé. Amellett, hogy valóban zajlik itt gyümölcstermesztés, múzeumként is működik a hely. Több szinten, teraszokon helyezkednek el a gyümölcsfák, melyek között barangolhatunk.

Helyreállították az öntözőcsatornákat is, a fák köré pedig támrendszert építettek. Ennek segítségével tudják kialakítani a legoptimálisabb koronaformát, hogy minél több gyümölcsöt lehessen betakarítani. A tájékoztató tábláknak köszönhetően megismerkedhetünk a környék és a kert történelmével, a citrusfajtákkal, a gyümölcstermesztés mögött rejlő tudásanyaggal.

A helyreállított kertben nyolc citrusfélét termesztenek, melyek a következők: édes narancs, citrom, óriáscitrom, lime, grépfrút, mandarin, pomelo és keserű narancs (mandarin és pomelo hibridje). Ma már csak Limone és Gargnano között találunk néhány kisebb működő ültetvényt, melyek még őrzik egy dicső korszak emlékét.

Limone sul Garda citromültetvényei

 

Limone sul Garda a citromon túl

Limone sul Garda települése tulajdonképpen a tópart és a sziklák közé ékelődött. A keskeny, macskaköves utcákkal, falakra futtatott növényekkel, kisboltokkal és persze a rengeteg étteremmel igazi mediterrán utcakép jellemzi. Külön élményt nyújt, hogyha a település belső magjában foglalunk szállást, mert a sziklába vájt parkolóházból kis golfautóval visznek minket annak kapujába. A tengerparti sétányon és a kis macskaköves utcákon, az esti mediterrán nyüzsgésen keresztülutazni egy kisautóval nem mindennapi élmény.

A tóparton több színvonalas strand is várja a napsütés elől a hűs vízbe vágyó turistákat. Limone sul Garda kikötőjéből naponta többször indul hajójárat a Garda-tó többi településére, így azokat is felfedezhetjük. De önmagában a hajózás is remek program, hiszen a tavat szorosan körülölelő hegyek látványa a vízről még lenyűgözőbb. Az aktív kikapcsolódás hívei sem fognak itt unatkozni, bérelhetnek kerékpárt, amellyel a településeket is felfedezhetik, de akár a tópart fölé épült bicikliúton is lehet tekerni -a teljes tó körüli kerékpárút építése még zajlik). De választhatnak a számtalan túraútvonal közül és via ferrata útvonalak között is lehet csemegézni. Bárhogy is tervezzük eltölteni szabadidőnket a Garda-tónál, érdemes útba ejteni Limone sul Garda apró ékszerdobozát.

Írta: Pécsi Linda
a Wanderwell túravezetője

 

Hasonló témájú cikkek:
Valletta legajava
A Kotori-öböl kincsei

 

Ha szívesen ellátogatnál a Garda-tó környékére, nézd meg a Wanderwell utazási ajánlatát:
Garda-tó via ferrata és gyalogtúra
Dolomitok via ferrata

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...