Földünk, az idegen bolygó

A gyorsan fejlődő űrkutatásnak köszönhetően, egyre színesebb és részletgazdagabb képünk lehet a világűrben keringő távoli bolygókról. Azonban ahhoz, hogy egy másik planétán érezhessük magunkat, nem kell kivárni a következő intergalaktikus űrhajó indulását. Földünk tele van olyan különös és furcsa helyekkel, ahol szinte egy idegen világban érezhetjük magunkat.

Szokotra szigetek

Szomáliától 240 km-re keletre, Jementől 380 km-re délre egy különös szigetcsoport partjait mossák az Indiai-óceán hullámai. A Jemenhez tartozó Szokotra szigetek nagyjából 10 millió éve szakadtak el az ősi Gondwana kontinenstől és azóta a rajtuk élő állat- és növényvilág külön utakon fejlődött. E különös flóra és fauna nagy része sehol máshol nem található meg a Földön, így a szigetekre látogatni olyan, mintha egy idegen bolygóra lépnénk. Az esernyő alakú lombkoronát növesztő sárkányfák vöröses, vérszerű, gyógyhatású nedvet eresztenek. Az uborkafák vastag, palack formájú törzse szárazság idején kiváló szomjoltó, a szépséges szokotrai légyvirág csillag alakú, bársonyos virágai kellemetlen dögszagot árasztanak. Szokotra bár nagyjából négyezer éve lakott terület, mégis a turizmus számára csak a 20. század végén nyitotta meg kapuit.

Szokotra szigetek, mint egy idegen bolygón

 

Kelimutu vulkán színváltó krátertavai

Az Indonéziához tartozó Flores szigetén magasodó, 1639 méteres Kelimutu vulkán három különleges krátertava a holt lelkek lakóhelye, legalábbis a helyi hiedelmek szerint. Az Öregek tava általában kék színű, de olykor sötétzöldre változik. A Fiatalok tava ragyogó türkizzöld vagy kék, míg az Elvarázsolt tó színe vörös, de lehet akár fekete is. A színváltást a mélyből feltörő vulkanikus gázok kémiai összetétele okozza, mely akár évente több alkalommal is bekövetkezhet. A krátertavak vize erősen savas kémhatású, így kizárólag messziről szabad csodálni e túlvilági lakóhelyeket.

Kelimutu vulkán színes tavai

 

Derweze, a pokol kapuja

A türkmenisztáni Kara-kum sivatag közepén fekvő Derweze település mellett 1971-ben szovjet geológusok próbafúrásokat végeztek, ugyanis a terület földgázban gazdag lelőhelynek számít. A munkálatok során azonban beszakadt a föld a fúróberendezések alatt, és egy nagyjából 70 méter átmérőjű, húsz méter mély kráter nyílt meg a helyén, melyből földgáz szivárgott fel. A szakemberek akkor úgy döntöttek, hogy meggyújtják a magas metán koncentrációjú keveréket, bízva abban, hogy néhány nap alatt eléghet a teljes mennyiség. Ennek éppen ötven éve. A kráter ma is lángol és úgy néz ki, mintha valójában a pokol kapuja lenne. Furcsa módon a gáz elégetése kevésbé környezetszennyező, mint a szabadon engedése.

Derweze kráter a pokol kapuja

 

Zenélő homokdűnék

A kazahsztáni Altyn-Emel Nemzeti Park zenélő dűnéi a mai napig zavarba ejtik a kutatókat. A homokhegyek által kibocsájtott hangok akár egy autóduda erejével is felérhetnek. A közel 3 kilométer hosszú és 150 méter magas dűnék tulajdonképpen lassan csúszó lavinák. A homokszemcsék különleges alakja és mérete miatt, mozgás közben közös rezgésbe kezdenek. Az így létrejövő hanghullámok ereje és magassága a csúszás sebességétől függ. Elég csupán végiggyalogolni a dűnéken, hogy a talpunk alól másvilági hangok törjenek fel. 

Altyn-Emel zenélő dűnék

 

Színes hegyek Kínában, Izlandon és Peruban

A digitális fotómanipulálás korában sokszor nem lehetünk biztosak abban, hogy az a kép, melyet látunk vajon eredeti-e vagy esetleg manipulált? A hatás kedvéért a zöld olykor zöldebb, a kék kékebb és a virágok is élénkebben nyílnak, mint a valóságban. Azonban a valóság néha rácáfol a technikára. Az izlandi Landmannalaugar Nemzeti Park riolit hegyei, a perui Vinicunca-hegy szivárványos vonulatai, valamint a Kína déli részén magasodó Danxia hegyek tarkabarka csíkozott sziklái olyan látványt nyújtanak, mintha csak egy expresszionista festmény kelne életre. A jelenség az évmilliók alatt egymásra rakódott különféle ásványi anyag tartalmú kőzetrétegek függőleges felgyűrődésének köszönhető.

 

Kawah Ijen a pokol gyomra

Az indonéziai Jáva szigetén egymás mellett sorakoznak a veszélyesebbnél veszélyesebb tűzhányók. Egyik olykor falvakat pusztít el, a másik olykor egész városokat pöffent tele hüvelyknyi vastag hamuréteggel. A kelet-jávai Ijen vulkán gyomrából feltörő gőzök különösen tiszta ként tartalmaznak. Lent, a vulkán kráterében maró kénfüstbe burkolózó savas tó partján szinte kőkorszaki módszerekkel bányásszák és szállítják e citromsárga elemet, mely a vegyipar számra az egyik legfontosabb nyersanyag. A krátertó élénk, világoskék színét a vízében feloldott fémeknek, köszönheti. A pH értéke 0,5, mely nagyjából az akkumulátorsav erősségével egyezik meg. A tóból felbuggyanó gázok önmaguktól belobbannak és kékes lánggal égnek, melynek látványa éjszaka, a kráter pereméről szemlélve leírhatatlan, földöntúli látvány nyújt. Az Ijenről itt írtunk bővebben.

Ijen vulkán Jáva Indonézia

 

A cikket Gueth Péter, a WanderWell túravezetője írta.

Ha szeretnéd az Ijen vulkán kék lángját élőben is látni, nevezz be egy indonéziai WanderWell kalandtúrára.

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...