Ijen vulkán és az „ördög aranya”

Az Ijen vulkán egy csoda, melynek egyik különleges tulajdonsága, hogy egy ponton a mélyből előtörő gáz kék lánggal ég. Varázslatos látványt nyújt, ezért népszerű a túrázók körében. Az ide látogatók ugyanakkor a mesés látvány mellett tragikus emberi sorsokkal is szembesülhetnek.

Ijen kék tüze

A jelenség éjszaka lenyűgöző igazán, mert akkor látszik jól, ahogy a kénes láva a levegőben lévő oxigéntől meggyullad és kék lánggal ég. A helyiek ezt a fenomént kék tűznek hívják. Ezért kell a hegyi rohamot éjszaka közepén megindítani, sőt még sötétben felérni a csúcsra. A tetőtől egy meredek út vezet a kráterbe, ahol gázmaszkok nélkül nagyon nehéz lélegezni, marja a torkot és a szemet a vulkáni hasadékból feltörő mérges gáz és gőz.

Ijen vulkán Jáva Indonézia

Az „ördög aranya”

Az úgynevezett fumarola, vagyis gőzömlés akár 600 fokos is lehet. A gáz a hideg levegővel találkozva lehűl, és a kén kicsapódik a felszínen, ezt törik fel a bányászok. Ma már mesterségesen, kerámia csövekkel terelik a kénes gőzt, így amikor kiér a vezetékből, annak környékén szilárdul meg a sárga anyag. A bemutatott körülményeket tapasztalva még megrázóbb a kráterben dolgozó kénfejtő és -hordó munkások tevékenységét látni, ahogy felfejtik, majd leszállítják az „ördög aranyát”, ahogy ők maguk is hívják.

Ijen vulkán Jáva Indonézia

Élet a vulkánon

A hordárok naponta kétszer másszák meg a vulkánt, lefele a hátukra erősített két kénrögökkel teli kosárral, amelynek súlya akár 70 kg is lehet. A hegy alján leadják potom pénzért a helyi gyűjtőhelyen, melyet aztán többek között a gyógyszer és szépségiparban használnak fel. Nagy részét exportálják Kínába és Délkelet-Ázsiába. A hordárok gyalogösvénye trópusi erdőn halad felfelé, majd a kráterbe egy sziklás és meredek út vezet. A bányászoknak nincs pénze maszkra, ha valakitől mégis megörököltek egyet, abban a filtert cserélni megint csak magas költség. Legtöbben a mérgező gázok ellen csak egy kendővel védekeznek. A látottak alapján kijelenthetjük, hogy talán ők végzik a világ legnehezebb és leginkább igénybe vevő munkáját. Érthető, hogy a munkások keresete ugyan Indonéziában nem kevés pénz, de sokan keresik a kiugrási lehetőséget, például akik megtanultak valamennyire angolul, azokból lesznek a Kawa Ijen idegenvezetői. Bőven tudnak a hegy ördögi munkálkodásáról mesélni. 

A helyszínt még extrémebbé teszi a vulkán gyönyörű zöld krátertava. A vulkáni képződményt messziről érdemes csodálni, ugyanis nem szokványos vízzel teli a medre, hanem 0 közeli ph-jú sósavval. Elmondhatjuk tehát,  hogy extrém körülmények közötti, nem mindennapi túra vár azokra, aki Kelet-Jávában járva nekiindulnak a Kawa Ijennek.

Ijen vulkán túra Indonéziában

A Wanderwell csapat is megküzd a kelet-jávai heggyel, felmászunk a kráterbe, ahol megfigyelhetjük, hogyan kerül az “ördög aranya” a hordárok kőnehéz háti kosarába.

A cikket Ádám Eszter írta.

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...