Amire mindenki rálép – a leggyakoribb áldozati felajánlások Balin

Eltaposott imádságok Bali utcáin

A balinéz hétköznapokat teljesen átfonja az ünnepek rendkívül bonyolult szövedéke. Az ide látogató utazó számára sokszor nem is egyértelmű, hogy az orra előtt éppen egy ceremónia veszi kezdetét vagy csak a teljesen átlagos, mindennapi rutint látja. Amennyire igaz, hogy Bali a százezer templom, illetve az istenek szigete, legalább annyira érvényes, hogy a véget nem érő ünnepségek szigete is.

Bármerre járunk Balin, a nap minden szakában pálmalevelekből és virágokból gondosan elkészített, tenyérnyi kosárkákra bukkanunk. Az egyiket egy isten díszes oltárára tették, másikat egy motorszerelő műhely ajtajába, a harmadikat egy étterem terasza mellett látjuk meg, amint épp egy kutya szaglássza, a következőre rálépünk, mert az út közepén fekszik, ahogy még jónéhány másik is széttaposva. Ezek a virágos kosárkák vagy levélből hajtogatott kis csészék valójában áldozati felajánlások, melyek a balinéz mindennapok fontos kellékei.

Áldozati felajánlások Bali utcáin

 

Az áldozati felajánlások szerepe

A balinéz hindu vallás számos istenséget tisztel, de elismeri az alvilági, démoni erőket is. Fohászkodnak a mennyei hatalmakhoz és igyekeznek elnyerni jóindulatukat, de gondot fordítanak a sötét, ártó erők kiengesztelésére is, nehogy azok megrontsák a mindennapokat. Megtalálni az egyensúlyt a fenti és a lenti világok között, ez a balinézek feladata. Az áldozati felajánlások az önfeláldozás, odaadás és a hála kifejezésének szimbólumai. A meggyújtott füstölő e felajánlások égbe jutását fejezi ki.

Minden ünnepnek részletesen kidolgozott menetrendje és előírásai vannak Balin. Ebből következően az áldozati felajánlások is rendkívül változatosak, a tenyérben elférő canang saritól az olykor több méteres, torony formájú geboganokig. A mindennapokban szó szerint ebbe a háromba botlik bele a Balira látogató: saiban, canang sari és segehan.

Legnépszerűbb áldozati felajánlások Balin

 

Saiban – a legegyszerűbb felajánlás

Tenyérnyi vagy kisebb darab banánlevél közepére kis csipet főtt rizst, főtt húst, esetleg zöldségeket helyeznek. Általában naponta háromszor készítik el, közvetlenül az étel megfőzése után vagy az étkezés megkezdése előtt. A saiban áldozati felajánlás mögött a hindu vallás egyik legszentebb iratának, a Bhagavad-gíta 3. fejezetéből vett 13. vers áll magyarázatul: „Az áldozatból visszamaradt étellel táplálkozó, igazlelkű emberek megszabadulnak minden bűntől. A gonoszok, akik csak saját maguknak főznek, kárhozatot esznek.“ Tehát a saiban felajánlás szerepe, hogy a hétköznapi fogásokat átminősítse az isteneknek szánt áldozati ételekké.

Az elkészített áldozati felajánlást általában az öt elemnek megfelelően helyezik el:

1. föld: A ház bejárati küszöbére.
2. víz: Kúthoz vagy más vízforráshoz.
3. tűz: A konyhai tűzhelyhez.
4. levegő: Az ételek közelébe.
5. éter: A házi szentélybe vagy a házi oltárra.

Az öt elem, illetve helyszín, az embernek a világgal való teljes összeköttetését jelképezi és egyben utal a balinéz hindu vallás legfelsőbb, emberi értelemmel felfoghatatlan isteni valójára, Sang Hyang Widhi Wasa-ra is. Belőle származik minden létező, beleértve az isteneket, démonokat és az emberek világát.

Az öt helyszín közül a szentélybe vitt saiban az égi isteneknek szól, míg a küszöbre helyezett áldozati felajánlás az alvilági lényeket hivatott jóllakatni. Nehogy kedvük támadjon más táplálék után nézni.

Balinéz áldozati felajánlás

 

Canang sari – az utcán heverő áldozati felajánlás

Bali utjait járva, a legtöbbször canang sarival, ezzel a tenyérnyi méretű, bambuszlevélből és virágokból készített vizuális imádsággal találkozik az utazó. A „can“ jelentése: gyönyörű, a „nang“: szándék, a „sari“ pedig: lényeg, esszencia. A canang sari Sang Hyang Widhi Wasa-hoz intézett mindennapi áldozati felajánlás és az ő bölcsességéért való fohászkodás. Emellett hétköznapibb értelemben az egészség, boldogság és a jóllét reménységéért való imádság is. Négyzetes formájú tálkára emlékeztet, melyet kókuszpálma leveléből készítenek. Ennek belsejébe kerül bétel levél, banánlevél, lime, dohány, gambir levél és bétel dió. Ezekre fehér, piros, sárga, és kék virágok jönnek, melyek a legfőbb istenségek szimbólumai.

A canang sarit füstölővel együtt helyezik el általában házak ajtaja elé, boltok, hivatalok, éttermek bejáratához, de gyakran látni autók kereke mellett vagy akár a műszerfalon, motorok ülésére téve vagy csak úgy, a járdán, tengerparton, illetve az út szélén.

Bár a canang sari a leghétköznapibb áldozati felajánlás Balin, de szerepet kap a nagyobb ünnepeken is. Ilyenkor nagyobb méretben és díszesebb formában találkozhatunk vele.

Amíg a füstölő ég, sem eltaposni, sem átlépni nem szabad. Az ég felé kanyargó illatos füstcsík azt jelképezi, hogy az imádság feljut az istenekig, és ezt nem szabad megszakítani. Ám miután kialudt, a canag sari befejezte küldetését.

 

Segehan – áldozati felajánlások démonoknak

A segehan egészen hasonlít a saibanhoz, ám annál valamivel nagyobb és színesebb. Nem minden nap fordul elő Bali utcáin. Csak Kajeng Kliwon-kor vagyis minden tizenötödik napon találkozhatunk vele. Kajeng Kliwon az a nap a 210 napos balinéz pawukon kalendáriumban, amikor a három és az öt napos ciklusok találkoznak egymással.

Ekkor készítik el a segehant, melyet mindig canag sarival együtt helyeznek ki. A segehan száraz kókuszpálma levélből készítik, melyre fehér, sárga, piros, fekete és színes főtt rizs kupacokat, illetve gyömbér és hagyma szeleteket helyeznek. Gyakran meghintik rizsborral vagy pálmalikőrrel is. Szerepe az alvilági erők jóllakatása és megbékéltetése, hogy azok ne zargassák az emberek világát.

Az áldozati felajánlások miután betöltötték szerepüket gyakran az arra járó kutyák és macskák, illetve majmok csemegéi lesznek. De persze az sem ritka, ha éppen egy óvatlan turista talpa alatt végzik. Ha ez megtörténik, kicsit sem kell aggódni, amennyiben véletlen volt. Ám a szándékosságot nem nézik jó szemmel még a békés balinéz emberek sem.

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Balinéz ünnepek 1. – Elméleti és gyakorlati tudnivalók utazóknak
Balinéz ünnepek 2. – A legfontosabb ünnepek leírása
Bali – sziget a világok között
A mindenség rendje Balin – a balinéz világkép alapjai

Ha szívesen elutaznál Balira, nézd át a WanderWell túraajánlatait:
Bali & Nusa Penida

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...