Balinéz ünnepek 1. – Elméleti és gyakorlati tudnivalók utazóknak

Minden nap ünnepnap

Az indonéziai Bali egyik fő vonzereje az itt élő emberek máig élő gazdag kulturális, művészeti és vallási hagyományai. A balinézek hindu vallásúak, mely azonban több ponton eltér az indiai rokonától. A hinduizmus számos istenséget tisztel, és mindegyiknek megvan a maga ünnepköre. Balit szokás a százezer templom szigetének nevezni, ami egyáltalán nem túlzás. Minden tradicionális lakóháznak van legalább egy különálló szentélye és még a legapróbb településen is minimum három templomot találunk. És ahogy mondani szokták: ahány ház annyi szokás. Ez Bali esetén azt jelenti, hogy: ahány templom, annyi ünnep. A balinéz ünnepek átszövik az egész évet.

Az itt élő emberek életében nem létezik a hétköznap és ünnepnap olyan szétválasztása, mint ahogy azt Európában megszokhattuk. Természetesen vannak piros betűs napok az itteni naptárban is, de az ünneplés a mindennapok szerves része. Már a reggel is tenyérnyi, pálmalevélből és virágokból készült áldozati felajánlások gondos elhelyezésével indul Balin. Az ide látogató szinte elbódul a füstölőillatban és minden lépésénél figyelnie kell, nehogy széttaposson egy, az út szélére, bolt bejáratába, lábtörlőre, autó kereke mellé helyezett áldozati kosaracskát.

Balinéz ünnepek áldozati kosár

 

Indonézia és a balinéz ünnepek kapcsolata

Indonéziában nincsen vallásszabadság abban az értelemben, ahogyan nálunk. Itt mindenkinek a személyi igazolványába be van írva az, hogy melyik felekezethez tartozik. Országosan a következő vallások elismertek: iszlám, katolikus keresztény, protestáns keresztény, hindu, buddhista, konfuciánus. Mind a hat vallás főbb ünnepnapjai hivatalos, piros betűs napok országosan. Ezekhez jönnek még hozzá a nemzeti ünnepek. Így tehát rendkívül sok ünnepnap adódik egy év alatt Indonéziában. A pontos lista itt található és ez a weboldal tartalmaz angol nyelvű leírást az egyes alkalmakról.

A balinéz ünnepek összeszövődnek az országos rendszerrel, így Balin olyan napokon is felvonulásokra és ceremóniákra bukkanhatunk, amikor ez nincsen jelölve az Indonéz kalendáriumban. Ilyenkor bezárt boltokra, hivatalokra, lezárt útszakaszokra, városrészekre, illetve nem vagy csak korlátozottan látogatható látványosságokra kell számítani.

 

Gyakorlati tudnivalók

– Már az utazás megtervezésekor érdemes alaposan tájékozódni a várható különleges alkalmakról. A balinéz ünnepek érdekes és értékes fénypontjai lehetnek egy utazásnak, azonban könnyen keresztül is húzhatják a számításainkat.

– A legfontosabb a türelem és annak elfogadása, hogy egy idegen, távoli kultúrába érkezve, mi csak vendégek vagyunk.

– Az általános illem betartása, mind a viselkedésben és az öltözködésben kifejezetten ajánlott.

– Ne fotózzuk túl közelről a ceremóniákat, különösen ne az imádkozó embereket. Fesztiváloknál, utcai felvonulásoknál ez kevésbé számít, de templomi alkalmaknál mindenképpen.

– Ha meginvitálnak a részvételre, különösen egy közös étkezésre, azt illik elfogadni. Ha nem ízlik a felkínált étel, pár falat után hagyjuk magunk előtt, de semmiképpen se sértsük meg vendéglátóinkat azzal, hogy kifejezésre jutatjuk nemtetszésünket.

Balinéz ünnepek turistákkal

 

Pawukon és saka kalendárium – a balinéz ünnepek rendszere

A balinéz ünnepek kiszámolása két naptárrendszerre épül. A pawukon naptár 210 napos évvel számol, melyben tíz ciklus halad egymással párhuzamosan, és ezek eltérő hosszúak. Ez olyan, mintha nálunk nem csak a 7 napos hetek és 28-31 napos hónapok lennének egy év alatt, de ezeken túl, még nyolc, eltérő hosszúságú ciklus is. A pawukon ciklusokat pontatlanul bár, de lehet heteknek nevezni. Ezek szerint egy évben ismétlődően vannak 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 és 10 napos hetek.

Az év első napja mind a tíz ciklusban egyszerre az adott ciklus vagyis a hét első napja. A legfontosabbak az 5, a 6 és a 7 napos hetek, ezek maradéktalanul beleférnek a 210 napos évbe. A többi hét esetén pótnapok beiktatására van szükség. A pawukon rendszerben különösen fontosak az együttállások. Például a 3 napos hetek és az 5 napos hetek tizenöt naponta találkoznak, a 6, illetve 7 napos hetek pedig 42 naponta. Különlegesség, hogy mind a tíz hét napjainak egyedi neve van, addig az éveket nem számolja ez a balinéz naptár.

A pawukon rendszer szerepe nagy, mert ettől függ a rizs ültetés, aratás, esküvő, és az élet apróbb, hétköznapi eseményei is. Egy balinéz ember a pawukon alapján fog házépítésbe, autóvásárlásba, ahogyan más, fontos cselekedetek megvalósításába is. A rendszer bonyolultságát kizárólag a szakavatott hindu papok látják át, így jóformán az ő döntésüktől függ minden Balin.

Balinéz ünnepek készülődései

 

Magyarázat a balinézek olykor furcsa viselkedésére

Már ez is elég bonyolultnak hat, de az csak tovább nehezíti a balinéz ünnepek és hétköznapok megértését, hogy a pawukon mellett még egy párhuzamos naptárat is használnak, melynek saka a neve. A saka a Hold járására alapul, így sokban hasonlít az általunk is ismert rendszerhez. 12 hónapot számol, melyek mindegyike 30 napos. Mivel ez a számolás nem adja ki pontosan a 365 napos évet, így néhány évente szökőhónapokat kell beiktatni. A balinézek mind a két, illetve az általunk is használt gregorián naptárat egyszerre veszik figyelembe. A pawukon és saka ráadásul kombinálódik egymással, gyakorlatilag a teljes megérthetetlenségig bonyolítva a rendszert.

A balinéz naptárakról tudni azért érdemes, mert a külföldi látogatók számára az itt élők gyakran érthetetlen és logikátlannak tűnő viselkedésére adhat némi választ. Egy európai ember számára az, hogy mikor menjen bevásárolni, melyik nap intézze a hivatali ügyeit vagy mikor látogassa meg a barátját vagy menjen orvoshoz. inkább a szükségletein és az időbeosztásán múlik. Ám egy balinéz számra az ősi naptárak által kijelölt fontos dátumok lesznek az iránymutatók.

Ha tisztábban látjuk, hogy az itt élők hosszú évszázadok óta milyen rendszer alapján rendezik a mindennapjaikat, akkor talán könnyebben tudjuk elfogadni a számunkra olykor nehezen értelmezhető reakcióikat. A következő részben áttekintjük a legfontosabb balinéz ünnepeket, melyek között akad olyan, melyre az utazóknak mindenképpen fel kell készülni.

 

Balinéz ünnepek 2. A legfontosabb ünnepek leírása

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

További cikkek a témában: A mindenség rendje Balin – a balinéz világkép alapjai

A felkeltette az érdeklődésedet Bali kultúrája, böngészd át a WanderWell utazási ajánlatait:
Bali & Nusa Penida
Indonézia: Bali, Jáva, Karimun

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...