Az Arany Körút – Izland látnivalói egy nap alatt

Izland látnivalói messze földön híresek, évről évre egyre többen látogatják meg a tűz és jég szigetét. A számtalan vízesés, kanyon, kráter, fjord, lávamező és még sok más látnivaló felfedezéséhez egy hét is kevés. Mivel Izland nem csak a világ egyik legszebb, de legdrágább országa is, így a legtöbb utazó nem engedheti meg magának a sziget körbeutazásához szükséges minimum egy, de inkább több hetes utazást. Van azonban egy útvonal, melyet egy nap alatt körbejárva ízelítőt kaphatunk Izland varázslatos tájaiból, ez az Arany Körút.

 

Arany Körút – mindent egyszerre

A legtöbb izlandi utazás programjának része az Arany Körút. Bejárásával alig pár óra alatt betekintést nyerhetünk Izland sokszínű természeti kincseibe. Mivel Reykjavíkból egy nap alatt kényelmesen teljesíthető, így azok is útba ejtik, akik csak pár napra érkeztek a szigetre, esetleg munkaügyben járnak itt, és egy szabad napjuk adódik csak. Ebből kifolyólag az Arany Körút mentén rengeteg turistával kell számolni, az év minden napján.

A kör Reykjavíkból indul, és három látnivalót fűz fel: a Gullfoss-vízesést, a Geysirt és a Þingvellir Nemzeti Parkot. Természetesen nem csak ez a három látnivaló található a Kör mentén, de ezek a legismertebbek. A túra továbbiakkal is bővíthető, amihez a cikk végén adunk tippeket.

Gullfoss-vízesés az Arany Körúton

 

Első megálló – Gullfoss-vízesés

Az Arany Körút Reykjavíktól legtávolabbi pontja a Gullfoss-vízesés. A vízesést alkotó Hvítá folyó vize két lépcsőben, összesen 33 métert zuhan alá a saját maga által vájt kanyonba. Ez már a sziget belsejét elfoglaló kietlen és lakatlan Felföld kapuja, innen tovább már csak F jelzésű, vagyis kizárólag 4×4-es meghajtású terepjárókkal járható út vezet tovább.

Gullfoss-vízesés

 

Gullfoss-vízesés arany kincset rejt

A Gullfoss név izlandiul Arany-vízesést jelent, melynek eredetére több magyarázat is létezik. Az egyik szerint a felkelő nap sugarai gyakran sárgás fénnyel festik meg a zuhatagot, és ennek az aranyszínű ragyogásnak köszönhető az elnevezés. Egy másik elmélet egy legendára épül. Eszerint egy helyi farmer élete végére örökös nélkül maradt, és olyan helyet keresett a vagyonának, melyhez senki nem fér hozzá. Így az arannyal teli ládikáját behajította a vízesésbe. Maga az Arany Körút elnevezés is a vízesés nevéből származik.

A Gullfoss Reykjavíktól 114 km-re található, végig aszfaltozott úton 1 óra 45 perc alatt érhető el. A Felföld közelsége miatt itt rendszerint 5-10°C-kal hűvösebb van, mint a fővárosban. Két parkoló is található itt. Az elsőhöz a vízesés és az épületek előtt mintegy 600 méterrel kell jobbra fordulni. Ez az akadálymentes parkoló ahonnan csupán pár métert megtéve egy kilátópontról lehet megcsodálni a vízesést. A másik a fő parkoló, ahová a buszok is érkeznek, és itt található a kiszolgáló épület is. Az épületben nagy szuvenír bolt, kávézó és étterem, valamint mosdók is találhatóak. Ebből a parkolóból lépcsőkön lehet lesétáni a kilátóponthoz, de a folyó vonalát követve, pár száz métert megtéve, a vízesés mögötti folyószakaszra is szép kilátás nyílik.

 

A már említett kilátópontról a fagymentes időszakban egy ösvényen juthatunk el a vízesés lépcsőjéhez, közvetlenül a vízpartra. Az ösvény a téli időszakban (általában október közepétől március végéig) le van zárva, mert a vízesésből felszálló pára ráfagy a talajra, rendkívül csúszóssá téve azt. Nemcsak az ösvény, de a kilátó és a járdák is lefagynak, így télen mindenképpen szükséges a csúszásgátló. Nyáron pedig az esőkabát fontos, mert az ösvényen a pára pár perc alatt átáztatja a nem teljesen vízálló ruházatot.

Nyitvatartás: A kiszolgáló épület jelenleg 10:00 – 18:30 között tart nyitva, a mosdók is ebben az intervallumban használhatók. A nyári szezonban a nyitva tartás hosszabb, 9:00 – 20:00 óra között várják a látogatókat.

Szükséges idő: A vízesés kényelmes megtekintésére télen 1, nyáron 1,5 óra elegendő.

Gullfoss-vízesés az Arany Körút első állomása

 

Geysir – második megálló az Arany Körúton

A Geysir mindössze pár perces autóútra található a Gullfosstól, a 35-ös út mentén, így a vízesés felé haladva mindenképpen elhaladunk előtte. A helyszín elnevezése némi tisztázásra szorul. A Geysir elnevezés alatt egy egész geotermikus terület értendő. Geotermikus területnek azt nevezik, ahol a geotermikus gradiens (az az érték, ami megadja, hogy a földben a felszíntől lefelé haladva, 100 méterenként hány °C-ot emelkedik a hőmérséklet) nagyon magas. A Geysir geotermikus területen található a világ összes hasonló képződményének nevet adó gejzír.

Strokkur gejzír az Arany Körúton

Sajnos a Geysir nevű gejzír már nem aktív, azonban a közelében található Strokkur gejzír már annál inkább. A Strokkur rendkívül turistabarát, hiszen 4-7 percenként lövell forró vízoszlopot mintegy 15-20 méteres magasságba. Némely kitörés akár a 40 méteres magasságot is elérheti! A Strokkur és a Geysir mellett hőforrások, iszapfortyogók is találhatók, valamint érdemes felsétálni a mező feletti dombtetőre épített kilátóba. Ha utóbbit is tervezzük, akkor erre a megállóra szánjunk 1,5 órát, hiszen észrevétlenül eltelik akár félóra is, míg a kitöréseket várjuk és fotózzuk.

 

Az Arany Körúton itt érdemes ebédszünetet tartani, egyrészt mert rendszerint ebédidőben érkeznek ide a látogatók, másrészt itt több lehetőség is található. A legdrágább a Hotel Geysir étterme, ahol elegáns körülmények között fogyaszthatunk fine dining ételeket. A Geysir Center-ben, vagyis a szuvenír boltnak és a mosdóknak is helyt adó épületben két étkező is működik. A Glíma étteremben leveseket, szendvicseket és egyszerű fogásokat fogyaszthatunk. Érdemes kipróbálni a hallevest, mely rendkívül gazdag, sűrű, krémes és kenyérrel, vajjal kínálják. A Geysir Bistro-ban fast food jellegű ételeket és harapnivalókat találunk. Az épület előtt egy önkiszolgáló benzinkút is található, ha esetleg nem csak magunkat kell feltankolni.

Nyitvatartás: A Geysir Center egész évben, minden nap 9:15 – 20:45 között tart nyitva.

 

Harmadik megálló – Þingvellir Nemzeti Park

A Þingvellir Nemzeti Park az Arany Körút harmadik látnivalója. Ez a helyszín első izlandiként 2004-ben felkerült az UNESCO Világörökségi listájára. Nemcsak természeti, de történelmi szemszögből is különleges pontja Izlandnak. A földfelszínt itt hatalmas repedések hálózzák be. 

Izland az észak-amerikai és az eurázsiai kőzetlemez határán fekszik, melyek évente több cm-t távolodnak egymástól. A távolodó lemezek között tör a felszínre a magma, mely évmilliók óta építi Izland szigetét. A széthúzó feszültség hatására a földfelszínen repedések, hasadékok jönnek létre, melyek a nemzeti park területén remekül megfigyelhetőek.

 

Þingvellir adott otthont a világ első parlamentjének

Ezen a különleges helyszínen tartották a világ első parlamentjét 930-ban. Az ülések – melyek akkoriban még inkább a nemzetségek gyűlése volt – alkalmával hirdették ki a törvényeket, döntöttek vitás ügyekben és természetesen a fiatalok ismerkedésére is remek alkalom kínálkozott.

Þingvellir az első parlament helye

A Þingvellir területén több sétaútvonal is található, így ha szeretünk sétálni akár két órát is számíthatunk az itteni megállóra. Öt parkoló található a területen, melyek közül a P2 és a P1 ajánlott, ezek fekszenek a legnépszerűbb látnivalók közelében. A P2 parkoló a terület szívében, a kiszolgáló épület, a fő hasadék és az Öxarárfoss-vízesés közelében fekszik, ahol mosdókat is találunk. A P1 parkoló a legnagyobb, ide érkeznek a buszok, itt található a kiszolgáló épület és a kilátópont is, ahonnan remek kilátás nyílik a nemzeti parkra.

Mindkét parkoló használata fizetős, melyet vagy a PARKA applikáción keresztül, vagy a mosdók előterében lévő automatáknál tudunk rendezni. A parkolás egész napra érvényes, személyautó részére 1000 ISK. Nem érdemes próbálkozni a jegy nélküli parkolással, mert a bejáratnál kamerák rögzítik a rendszámokat, és a nem fizetőknek másnap már érkezik is a bírság. 

Þingvellir Nemzeti Park az Arany Körút mentén Izlandon

A kiszolgáló épület az Arany Körúton itt a legkisebb, így a szuvenír vásárláshoz és étkezéshez kevésbé ajánlott. Cserébe itt egy kisebb kiállítást is kialakítottak, ahol megismerkedhetünk a terület múltjával. A belépő ára 1200 ISK. A Þingvellir Nemzeti Park Reykjavíktól 45 percre, illetve 45 km-re található, így ez az Arany Körút fővároshoz legközelebbi látnivalója. Emiatt, valamint a minden irányba tágas kilátás miatt kedvelt sarki fény-néző helyszín is. 

Nyitvatartás: A látogatóközpont novembertől májusig 9:00 – 17:00 óra között, nyári időszakban pedig 9:00 – 18:00 óra között tart nyitva.

Þingvellir Nemzeti Park az Arany Körút mentén Izlandon

 

További látnivalók az Arany Körút mentén: Kerið-kráter

A fő attrakciókon túl, természetesen további látnivalók is útba esnek az Arany Körút mentén. Népszerű megálló a Kerið-kráter, melynek alján kék vizű tó található. Sok program esetén ez az első helyszín, azonban vegyük figyelembe, hogy itt nincsen mosdó. Reykjavík és a Gullfoss is egy órányira van innen, így készüljünk úgy, hogy indulás után minimum két és fél órát kell kibírnunk egészségügyi szünet nélkül. A kráter magántulajdonban van, a belépő személyenként 500 ISK.

A Kerið és a Gullfoss között, a 35-ös útról pár km-es kitérőt téve a 31-es úton, található Skálholt. Ebben az apró faluban épült Izland első temploma 1056-ban és ez volt az ország fővárosa 750 éven át. A ma is látható katedrális 1963-ban készült el, színes ablakainak köszönhetően napsütéses időben varázslatos fényben tündököl a belső tér. 

 

Brúarfoss-vízesés

További helyszín a Brúarfoss-vízesés, mely méretben igen, de látványban már kevésbé marad el a Gullfosstól. A vízesés 2023. őszétől személyautóval is járható, murvás úton közelíthető meg, amiért cserébe 750 ISK parkolási díjat kell fizetni a PARKA applikáción keresztül. A vízesést a Geysir és a Þingvellirt összekötő 37-es útról letérve érjük el. Érdekességét a különleges színe adja, aminek köszönhetően kiérdemelte az ,,Izland legkékebb vízesése” címet.


Rengeteg helyi cég kínál egynapos kirándulásokat az Arany Körútra, így aki nem bérel autót, annak sem kell lemondania erről a programról. Személyautóval a teljes táv 250 km, így fél tankkal is bejárható, de a Geysirnel van lehetőség az üzemanyag pótlására is. A mosdók minden helyszínen ingyenesek.

 

Fontos izlandi tudnivalók

Izlandi utazás esetén a megfelelő ruházat kiemelten fontos. Utcai viselet nem megfelelő, hacsak nem a reykjavíki éjszakai életbe szeretnénk belevetni magunkat. Minden más esetre válasszunk több rétegű technikai öltözetet, amely kívül víz- és szélálló. Lábunkra pedig télen bélelt, nyáron sima, vízálló bakancsot húzzunk. Télen vigyünk magunkkal csúszásgátlót is, hogy a lefagyott utcákon és a vízesések környékén is biztonságosan tudjunk közlekedni.

Izlandon gyakorlatilag nem használnak készpénz, mindenhol lehet kártyával fizetni. Így pénzváltással nem érdemes bajlódni!

Arany Körút Izlandon csak megfelelő ruházatban járható

 

Az árak és a nyitvatartás 2024. januárjában érvényesek.

 

Írta: Pécsi Linda
a WanderWell túravezetője

 

 

Kapcsolódó cikkek:
Híres izlandi helyszínek legendái
A legmenőbb izlandi szállások
A legjobb izlandi termálfürdők

 

Ha szívesen elutaznál Izlandra, nézd meg a WanderWell túraajánlatát:
Izland – tűz és jég

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...