6 meglepő tény a Húsvét-sziget szobrairól

Az Óceánia déli részén elhelyezkedő Húsvét-szigetről alig 300 éve tudjuk, hogy létezik. 1722 húsvét vasárnapján egy holland hajós és legénysége pillantotta meg először Rapa Nui szigetét, és rajta a történészeket és misztikumra éhes turistákat azóta is lázban tartó monumentális szobrokat.

Nem csupán a 887 darab ősi szobor eredete rejtélyes, már maga az is kérdéses, egyáltalán hogyan jutottak el emberek a Húsvét-szigetre, melytől a legközelebbi lakott sziget is több, mint 2000 kilométerre található, a legközelebbi kontinens, Chile nyugati partvidéke pedig 3700 kilométerre.  

Minden húsvét-szigeti szobor arccal a sziget felé néz

Húsvét szigetek szobrai

Eredetileg minden szobor a sziget középpontja felé fordult arccal. Hogy miért? Nem tudjuk. A legvalószínűbb feltételezés szerint azért, mert az őslakosok úgy gondolták maga a sziget jelenti a világot, és a fenyegetés a közösségen belülről, a szigetről érkezhet csak. Ezt az elméletet támasztja alá az is, hogy magának a szigetnek nincs konkrét neve az ősi nyelven, csak az egyes régióknak. Az egykori rapanuik számára a sziget jelentette az univerzumot. 

A szobrok környéke vadlovak kedvenc legelője

A Húsvét-szigetre nem csak a szobrok, ősi nyelven moaik, miatt éri meg utazni, hanem a csodás természet és kellemes éghajlat miatt is. A sziget közel felén a Rapa Nui Nemzeti Park terül el melyre 80 euro ellenében szabad a belépés 10 napra.  A park egész területén találhatóak szobrok, melyeket körülvevő állatvilág is lenyűgöző. Valószínűleg az egyik utolsó hely a bolygón, ahol vadlovak rohangálnak szabadon a hegyek között.

Az ősöket jelképezik?

A felfedezésük óta számos dátum felmerült már az őslakosok szigetre érkezésével és a szobrok állításának időpontjával kapcsolatban, ahogy a jelentésüket is sokan vitatták. Abban nagyrészt már megállapodtak a kutatók, hogy a szobrok túlnyomó része a tizedik és tizenhatodik század között készült és a szigetlakók elhunyt őseit jelképezi.

Húsvét szigetek szobrai

Mind rendelkezik testtel is

Joggal gondolják sokan, hogy  csak fejekről van szó. A legtöbbet fényképezett moaiknak tényleg csak a feje lóg ki a földből, azonban mind a 887  alkotás rendelkezik törzzsel is, mely az esetek egy részében (150 szobor!) a föld alatt helyezHúsvét szigetek szobraikedett el a felfedezésük pillanatában. Azóta sok szobrot régészek és történészek kiástak, viszont még mindig nincs biztos magyarázat arra, hogy miért voltak nyakig eltemetve. Mivel a föld megvédte a robosztus törzseket, számos faragás, véset és szimbólum  jó állapotban maradt fenn.

A legnagyobb húsvét-szigeti, Paro

Moai Paro húsvét szigetek

A máig ismert legnagyobb szobor, mely Paro névre hallgat 10 méter magas és 80 tonnánál is többet nyom. Ezt a kőtömeget kellett megmozgatnia az építőknek, a maihoz képest primitív technológiákkal.

Kalap

Rengeteg szobor rendelkezik korong alakú fejfedővel. Ezekről sokan, sok mindent hittek már az elmúlt 300 év folyamán, de jelenleg éppen azt gondolják a kutatók, hogy a szobrok haját hivatottak jelezni. Erre utal Rapa Nui nyelven az elnevezésük, a pukao is, mely kontyot jelent. A korongokat utólag helyezték a moaikra. Számos modellezés és tudományos munka készült arról, hogy pontosan hogyan mozgatták meg ezeket a hatalmas tömegű köveket, melyek közül a legnehezebb 12 tonna.  A régészek legfrissebb elmélete szerint egyszerűen görgetéssel.

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...