Etiópia jelene: a tigréi konfliktus 

Amikor Afrika legfontosabb országait próbáljuk meg összeszedni bármilyen szempont szerint, biztosan nem hagyhatjuk figyelmen kívül Etiópiát. Ez az ország minden értelemben kiemelkedik Afrikából: mind földrajzilag, mind népességét, mind gazdasági erejét tekintve. Földrajzi és kulturális sokszínűségét félretéve most elsősorban az országot jelenleg is sújtó tigréi konfliktust tekintjük át röviden. 

A tigréi konfliktus beárnyékolja Etiópia sokszínűségét

 

Etiópia jelene dióhéjban

Abij Ahmed Ali etióp miniszterelnök 2019-ben Nobel-békedíjat kapott, miután sikeresen lezárta a szomszédos Eritreával folytatott több évtizedes konfliktust. Nem egészen egy éven belül támadást indított saját országában az északon élő tigrinyák népcsoportja (ők Tigré lakói) ellen. Mint utóbb kiderült, egykori ellensége, Eritrea segítségével. Hogyan jutottunk el idáig? 

A tigréi konfliktus fő alakja az ország elnöke 

 

Hatalom a kisebbség kezében – a tigréi konfliktus háttere

Etiópia tizenkét régióból és két városból áll, amelyek jelentős autonómiával rendelkeznek. Az egyik legjelentősebb régió az Etiópia északi részén lévő Tigré, amelynek legerősebb politikai csoportja, a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) évtizedeken keresztül meghatározó politikai erő volt Etiópiában. A soknemzetiségű ország az utóbbi évtizedekben látványosan fejlődött, de azon az áron, hogy a Tigré által támogatott vezetés országosan marginalizálta a többségi, nem tigrinya etnikai csoportokat, köztük a két legnépesebbet, az oromot és az amharát, hogy megszilárdítsa a kormány hatalmát.

Közel három évtizedes kormányzás után, ez a legnépesebb oromo lakosság tiltakozásához vezetett. Ennek hatására az oromo származású Abij Ahmed Ali lett a következő miniszterelnök 2018. áprilisában.

A tigrai konfliktus előzménye a kisebbségek elnyomása

 

A hatalom akarása

Az új elnök gyorsan át is szervezte a pártokat és kizárta a TPLF-et a hatalomból. Ez a döntés az ország irányításában addig felülreprezentált tigrinya népcsoportot a háttérbe szorította. Tigré vezetői visszavonultak északi hegyvidékekre, ahol továbbra is saját regionális kormányzatukat irányították. Amikor a tigrinyák megkezdték a regionális parlamenti választásokat, Abij illegálisnak nevezte a szavazást, a törvényhozók pedig csökkentették a TPLF vezetésének finanszírozását, ami a regionális és a szövetségi kormány közötti eszkaláció sorozatát indította el.

A tigrai konfliktus oka az összeférhetetlenség a központi kormányzattal 

 

Ki lőtt vissza először?

Az etióp kormány többek között azzal vádolta meg a TPLF-et, hogy megtámadta a szövetségi hadsereg támaszpontját Tigré regionális fővárosa, Mekelle mellett, és megpróbálta ellopni a fegyvereit. Abij katonai támadást rendelt el a csoport ellen. Csapatokat küldött be a szomszédos Amhara régióból, valamint nem sokkal később az egykori ellenségétől hívott be katonákat Eritreából. A kormányerők három hét után átvették az uralmat Mekellében, és Addisz-Abebához hű ideiglenes regionális kormányt állítottak fel. Közben az etióp csapatok bevonulására adott ellenállás gyorsan eszkalálta a konfliktust, amely a tigréi vezetés elleni offenzívából civilek elleni erőszakba torkollott. 

A tigrai konfliktus eszkalálódott Etiópiában

 

Tigréi népirtás

A civil lakosság elleni agresszió népirtáshoz vezetett, amelynek a becslések szerint több mint 600 ezer halálos áldozata van. A falvak felégetése, a tömeges nemi erőszak, a segélyszállítmányok blokkolása, illetve kifosztása és más cselekmények miatt összesen több mint 3 millióan hagyták el lakóhelyüket és tengődnek belső menekültként vagy valamelyik szomszédos ország menekülttáborában.

A tigrai konfliktus következménye a tigrinyák menekülése

Egy sor kudarcot vallott rendezési erőfeszítés után a TPLF és az etióp központi kormányzat 2022. novemberében Pretoriában aláírta az ellenségeskedés beszüntetéséről szóló megállapodást. Ennek értelmében lefegyverzik a tigrinya csapatokat, átadják Tigré irányítását az etióp kormánynak, véget vetnek az offenzívának, és lehetővé teszik a humanitárius hozzáférést Tigréhez. 2023. januárjában a kitelepített tigrinyák arról számoltak be, hogy amhara és eritreai katonák továbbra is elfoglalták Nyugat-Tigrét. Az amharák vitatták a terület tulajdonjogát. A kitelepített lakosságot 2023. végén tájékoztatták, hogy visszakerülnek a földjükre, és népszavazáson dől el a terület politikai sorsa. 

A tigrai helyzet rendezését Pretoriában írták alá 

 

A helyi milíciák beolvasztása az állami hadseregbe

2023. áprilisában a központi kormány bejelentette, hogy az összes regionális biztonsági erőt – amely a nemzeti alkotmány értelmében működhet – beépítik a nemzetbiztonsági szolgálatokba. A döntést nagyrészt a régiók autonómiájának lerontására tett kísérletnek tekintették. Ez erőszakos tiltakozásokat és a helyi milíciák aktivitását váltotta ki Amharában és másutt is. Az etióp hadsereg 2023. nagy részét Amhara regionális különleges erői és az amhara etnikai alapon szerveződő, nacionalista Fano, a régió legerősebb nem állami milíciája elleni harcban töltötte; mindkét csoport visszautasította a feloszlatási parancsot és a nemzeti hadsereghez való csatlakozást. Etiópia 2023. augusztusától hat hónapos regionális szükségállapotot hirdetett, amely a mai napig is tart.

tigré konfliktus: etióp férfi géppuskával 

 

Humanitárius katasztrófa

Noha a háború hivatalosan 2022. novemberében ért véget, Tigré romokban maradt, és fővárosát átadták a szövetségi kormánynak. Ugyan a harcok szünetelnek, de a felégett termés és sáskajárás miatt kialakult élelmiszerhiány, a jelenleg is dúló szárazság tovább szedi áldozatait. A humanitárius segélyszállítmányok továbbra sem érik el a szenvedő népességet (jó részét ellopják vagy nem engedik be a régióba), így egy időre a donorok fel is függesztették azokat. Jelenleg is több mint 5 millió embert, a tigrinya lakosság 90 százalékát veszélyezteti az éhezés. 

Tigré tartományban nagy az éhezés

 

Írta Belényi Dániel,
A WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkeink: Omo-völgy, az emberiség bölcsője

Ha szívesen utaznál Afrikába, böngészd át a WanderWell túráit:
Marokkó
Tanzánia

 

 

 

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...