Ahol a kutyákból szalonna lesz – kutyaevés a nagyvilágban

Az étkezési előírások egyidősek a civilizációkkal. A zsidók és muszlimok nem esznek disznóhúst, mert tisztátalannak tartják, míg a hinduk a szarvasmarha levágásától irtóznak. A buddhizmus tekintettel az erőszakmentességre, javasolja a csak növényi étrendet. A kutyákat mi általában házi kedvenceknek és nem tápláléknak tekintjük. Ám ezzel nem mindenki értene egyet a világon. Számos olyan ország van, ahol a kutyahús kifejezett csemegének számít, de vajon hol lesz szalonna a kutyából?

 

Vietnám

Thit chó – kutyahús a konyhára

A vietnámi gasztronómia népszerű levesei a pho-k általában marhából, disznóból vagy csirkéből készülnek, legalábbis nálunk. Ám ha ellátogatunk Vietnámba, az utcai kifőzdék kavalkádjában könnyen erre a feliratra bukkanhatunk: thit chó, ami azt jelenti, hogy kutyahús. A piacokon is furcsa állatokon akadna meg a szemünk. A kampókon lógó, perzselt, gondosan kibelezett jószágokról hamar kiderül, hogy nem a tyúkudvarban és nem is a disznóólban nevelkedtek. A fogazatuk és az orruk alapján könnyű beazonosítani az itthoni házi kedvenceket.

kutyahús evése a nagyvilágban - Vietnám

 

Hogyan kerül a kutya az asztalra?

Vietnámban a kutyahús fogyasztásnak régi hagyományai vannak. Sok helyen úgy tartják, hogy a kutyák elűzik a házaktól az ártó, rossz szellemeket, ezért a bejárat elé gyakran helyeztek kutya, illetve kutya-oroszlánt ábrázoló szobrokat. Úgy vélték, hogy a kutya húsának is ártás űző hatása van, így aki megeszi, az erőt meríthet belőle. A hiedelem, miszerint a kutyahús megerősít és fölmelegít, ma is él. Ezért főleg Vietnám északi részén téli eledelnek számít.

kutyahús evése a nagyvilágban - Vietnámban téli étel a kutya

A francia gyarmati időkben szigorúan tiltva volt Vietnámban a kutyahús evés. Ám az országot sújtó 20. századi brutális háborúk miatt a lakosságot gyötrő éhínség segített újraéleszteni e régi hagyományt. Napjainkban a hatóságok sorra záratják be az ilyen jellegű vállalkozásokat, első sorban nyugati nyomásra, ám a friss kutyahús továbbra is biztosított. Főként a szomszédos Laosz területéről érkeznek kamionszámra a vágóhídra szánt állatok.

kutyahús evése a nagyvilágban - Vietnám

 

Dél-Korea

Kutyaharapást hagymával, zsírjával és perilla levéllel

Az ázsiai országokban a konyhai alapanyagok között sokszor találunk nem csak ismeretlen, de számunkra gusztustalan összetevőket. Az már kevésbé köztudott, hogy sok fogás elkészítése mögött a tradicionális keleti gyógyászat különös megállapításai állnak. Vagyis kutyát és más szokatlan állatot se élvezeti okokból, hanem elsősorban egészségügyi céllal fogyasztottak. Koreában az egyik legismertebb kutyahúsból főtt étel a bosintang leves, melyet igazi “erőlevesnek” tartanak. Felmelegít, megerősít és nem utolsó sorban a potenciát is serkenti.

 

Aminek neve van, azt nem esszük meg

Bár Koreában a társadalom csak egy szűkebb rétege él ezzel a fajta betevővel, mégis, Szöulban közel száz étteremben lehet különféle, kutyából készült fogásokat rendelni. Ám az idők változnak, és jelenleg a lakosság 88%-a állítja, hogy még soha életében nem evett kutyát. 2024. januárjában a kormány törvénybe iktatta a kutyahús árusítás tilalmát, mely azonban csak 2027-ben fog érvénybe lépni.

kutyahús evése a nagyvilágban - Koreában levest főznek belőle

 

Svájc

Bernáthegyi, csak másképpen

A kutyák és Svájc kapcsolatáról az embernek először a berni pásztor és a bernáthegyi juthat az eszébe. Ezek az okos állatok életmentő segítséget jelentettek a havas hegyvidékeken. Arra azonban már kevesen gondolnának, hogy Svájc egy olyan európai ország, ahol a kutyahús evés még mindig létezik. Kétségtelen, hogy nem bernáthegyi fogásokkal kezdődik a svájci éttermek menüje, ám a szokás még mindig él az ország néhány részében.

Svájcban még 1979-ben is jelent meg olyan szakácskönyv, amelyben kutyahúsból készült ételek szerepeltek. Ezek fokhagymás fűszerezése állítólag jól harmonizált a fehérborral. A mostbröckli egy fűszeresen pácolt és érlelt nyers sonkafajta, mely eredetileg rotweilerből volt a legfinomabb. De a népi gyógyászatban is helyet kaptak a négylábú kedvencek: a kutyazsírt például reumák kezelésére ajánlották.

kutyahús evése a nagyvilágban - Svájcban sonkát készítettek belőle

 

Kutya vacsorára

Kutya legtöbbször csak karácsonykor kerül az asztalra Svájcban, mint az ünnepi menü része, és akkor se a család házőrzőjét csontozták ki e célra, hanem általában a túlszaporulatban születő kölykök közül választottak. Hogy a felesleges kiskutyákat lapáttal agyoncsapni és elásni humánusabb vagy esetleg pörköltet főzni belőlük, az nézőpont kérdése. Minden estre Svájcban is komoly törekvések vannak a kutyaevés betiltására, így a hús értékesítése tilos, ám a kormány ezen túl nem kíván az emberek étkezési szokásaiba beleszólni. Vagyis otthon mindenki azt tesz a saját ebével, amit akar.

 

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell Túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Délkelet-Ázsia bizarr konyhája
A vietnámi konyha
Rothasztott cápahús és medvecukor – az izlandi gasztronómia nyomában
Gasztro szuvenírek a világ különböző tájairól

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...