A nyolc legszebb világítótorony Európában

A világítótornyokat misztikum lengi körül. Két világ – tengerek és szárazföldek – határán állnak magányosan. Fénylő pontok az éjszakában, hol a biztonságot, hol a veszélyt jelzik a hajósoknak. Gyakran viharok és hatalmas hullámok ostromolják őket, míg néhányuk igazán idilli környezetben áll. 

 

Cordouan világítótornya

A Guronde folyó torkolatában található torony 67,5 méteres magasságával a világ 10. legmagasabb világítótornya. 1611-ben épült, ezzel pedig a Franciaország legrégebbi világítótornya címet is birtokolja. Az épület egy sziklaszirten áll, minden oldalról víz határolja, csak apálykor kerülnek szárazra a környező homokpadok. A Cordouan világítótorony azonban nemcsak elhelyezkedése, de építészete miatt is rendkívül kedvelt. Reneszánsz stílusban épült és több szinten, különböző helyiségek kerültek kialakításra, többek között festett ablakú kápolna is található benne. A torony látogatható, azonban csak 45 perces hajóúttal lehet megközelíteni és az árapályhoz is igazodni kell. A belépő ára szezontol függően 7-15 euró. A világítótorony 2021 óta az UNESCO Világörökség része.

 

Tourlitis világítótorony

Ez a világítótorony egy fehér mediterrán gyöngyszem a görög szigetvilág közepéből, az égei-tengeri Kikládok szigetcsoportjáról. Eredetileg 1897-ben készült el, de a második világháborúban megsemmisült. 1990-ben építették újjá egy üzletembernek köszönhetően, aki az újjáépített épületet lányának ajánlotta. A torony Andros szigetének partjaitól 200 méterre található kint a tengeren, az azonos nevű városka közelében. Különlegessége, hogy egy sziklazátony tetejére épült, a bejáratához lépcsősor vezet fel a vízből. A türkizkék tengerből kiemelkedő fehér épület igazán idilli, hamisítatlan görög látvány.

 

Texel a piros torony 

Texel szigete az Északi- és a Watt-tenger között, szalagszerűen sorakozó Fríz-szigetekhez tartozik. Takaros kis házaival, bicikliútjaival és a füves homokdűnékkel igazi hamisítatlan németalföldi hangulatot áraszt. Texel északi csücskében bújik meg a sziget jelképe, a piros világítótorony. A környező vizek itt rendkívül sekélyek, így apálykor a víz több száz méterre visszahúzódik a parti dűnéktől. Így száraz lábbal tehetünk hatalmas sétákat a máskor víz borította tengerfenéken. Kagylókat és csigákat is gyűjthetünk itt a felettünk köröző, zsákmányt kereső sirályok rikoltásaival kísérve, háttérben az idilli világítótoronnyal. Ha szerencsések vagyunk, a fövenyen pihenő fókák közül is megpiilanthatunk párat.  A világítótorony ma is működik és a nyári szezonban minden nap látogatható.

 

Formentor világítótornya

A névadó település mellett, Mallorca szigetének legészakibb pontján, egy 220 méter magas sziklaszirt tetején mutatja az utat a – manapság jellemzően luxushajó – kapitányoknak. A világítótorony 20 km-es kacskaringós, de gyönyörű úton közelíthető meg. Ezt a helyet a helyiek a szelek találkozó pontjának nevezik, mert szinte mindig erősen fújnak a torony körül. Az innen nyíló kilátás páratlan az egész szigeten, de a Mediterráneumban is. Főleg naplementekor érdemes ellátogatni a toronyhoz, ahol végig kísérhetjük, ahogy a nap az alattunk hullámzó tengerbe nyugszik. Sőt, ezt majdhogynem az ágyunkból is megtehetjük, ugyanis a toronyban kiadó szobákat is találni.

 

Petit Minou – fény a keskeny út végén

Újabb gyöngyszem Franciaországból, annak is az északnyugati csücskéből, Bretagne-ból. Petit Minou világítótornya egy szikla félsziget végébe épült, melyet egy keskeny úton lehet megközelíteni. A világítótorony egy erőd közvetlen közelében fekszik. Ez az erőd volt hivatott védeni a Brestbe vezető vízi utat, a világítótorony pedig a biztonságos behajózást segítette, ugyanis több tenger alatti zátony is található errefelé. A torony maga nem látogatható, de a környéket mindenképpen érdemes felfedezni és sétálni egyet a hangulatos atlanti partvidéken.

 

Thrídrangaviti világítótorony

A világítótornyok sokszor magányt sugallanak, de a Thrídrangaviti-nél biztosan nincs elszigeteltebb irány jelző építmény. Nevének jelentése: három-sziklaoszlop-világítótorony, ami annak köszönhető, hogy a közelében három bazaltszikla emelkedik ki a vízből. Ezek egyikére épült a torony is 1939-ben. Izland partjaitól 7 km-re emelkedik az óceán fölé, melynek hullámai miatt csak helikopterrel közelíthető meg. A torony a turisták számára nem látogatható.

Forrás: Wikimedia

 

Rubjerg Knude világítótorony

Ez a torony Dánia klasszikus északi-tengeri vidékén található. Eredetileg 200 méterre a parttól, egy homokdűnékkel övezett magaslatra épült 1900-ban, azonban a természeti erők állandóan veszélyeztették. A folyamatosan mozgó homok felgyűlt az épület körül. Ez ellen először növények ültetésével próbáltak védekezni, aztán elszállították az összegyűlt homokot. A dűnék viszont továbbra is növekedtek, és úgy formálódtak, hogy az 1900-as évek közepére eltakarták a világítótornyot, melyet már nem lehetett látni a tengerről. Így funkcióját nem tudta ellátni, ezért végül 1968-ban lekapcsolták. A homok később a környező épületeket is belepte, majd azzal fenyegette a tornyot, hogy az a tengerbe veszik. Ennek elkerülésére 2019-ben az egész épületet áthelyezték. 70 méterrel beljebb tolták a partoktól. Az egykori világítótorony ma múzeumként üzemel.

 

Torre de Hércules világítótorony

Spanyolország északi részén, Coruna városa mellett található a világ legrégebbi, ma is működő világítótornya, a Torre de Hércules. Eredetileg az ókori rómaiak építették az I. században, az alexandriai világítótorony mintájára, azonban 2000 év alatt több bővítésen is átesett. Magassága ma már 55 méter. Az épületben több kiállítótér is található, amiket 3,09 EUR belépő váltásával lehet megtekinteni. A világítótorony 2009 óta az UNESCO Világörökség része.

 

Írta: Pécsi Linda
a WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Izland különleges szigetei
A Kotori-öböl kincsei
Spitzbergák, a világ végén is túl
A legszebb tengerikajakos helyek Európában
Tenerife legszebb túraútvonalai

 

A WanderWell túraajánlatai között akadnak olyanok, melyeken világítótornyokat is látni:
Tenerife
Izland – tűz és jég

 

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...