Sapa a felhők városa

Észak-Vietnám legismertebb úti célja

Sapa egy különös városka Észak-Vietnám hegyvidéki régiójában. A 19. század végéig alig lehetett tudni e hegyi népek által lakott, lenyűgöző szépségű panorámával bíró településről, amely első sorban piaca és a közelében húzódó kínai határ miatt jelentett bármit is az itt élők számára. A francia gyarmatosítóknak köszönhető, hogy Sapa felkerült a térképre és mára nem csak Észak-Vietnám legfontosabb turisztikai célpontjává vált, de az itt található régészeti leletek miatt felkerült az UNESCO világörökségi várólistájára.

Sapa a felhők városa

 

Egy kis Himalája

Sapa a Himalája keleti hegyláncainak végén, Hanoitól 375 km-re észak-nyugatra, egészen a kínai határ közelében, a lenyűgöző panorámájú Muong Hoa-völgy felső szakaszának peremén fekszik. Vietnám legmagasabb hegycsúcsa a Hoàng Liên Son hegységhez tartozó Fansipan (Phan Xi Păng)  3147 méteres magasságával a városkától mintegy tíz kilométerre tör az ég felé.

Sapa fölött a Fansipan csúcs

A környező hegyláncok meredek, fűrészfogas csúcsait örökzöld trópusi erők borítják, melyek fölött sűrű párafelhők lebegnek. Számos endemikus növényfaj lelhető fel errefelé. A széles völgyek oldalain évszázadok alatt kialakított, gondosan munkált rizsteraszok hullámai futnak körbe, melyek szépsége Sapa egyik legfőbb vonzereje.

 

Hógolyózni a trópusokon

Sapa klímája szubtrópusi hegyvidéki, melyben két évszak váltja egymást az év során. A kevesebb csapadékot hozó, hűvös tél október és március között tart, míg az esősebb nyár április és szeptember között. A szárazabb félév során is gyakoriak az esők, ám a nyári monszun időszakában mindennaposak. A tél bár nem összevethető az európai fagyos hónapokkal, a magasabb páratartalom miatt kifejezetten hideg és nem ritkán havazik is. Ellenben a nyári hónapok alatt gyakori a 30°C feletti hőmérséklet.

Sapa környékén télen havazik

 

A titokzatos vésett kövek

Sapa történelme homályba vész csakúgy, mint a vidék buja erdővel borított hegycsúcsai. Az itt élő ősi civilizációról szinte alig tudni valamit. Egyedül az általuk hátrahagyott változatos méretű vésett kövek árulkodnak, melyekből több, mint kétszáz is található elszórtan a Sapa környéki völgyekben. Ezek közül némelyik képes történeteket mesél, némelyik talán egykori települések telekbeosztását mutatja. Akad olyan is, mely egy eddig még ismeretlen nyelv betűivel íródott, de az ábrákat máig nem sikerült megfejteni teljes egészében. Eddig annyit tudni a vésetekről, hogy valamikor a 11-12. század idején készülhettek.

Sapa ősi faragott kövei
Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Sa_Pa

Sapa vidékén épp úgy, mint a tágabb kínai határmenti régióban az évszázadok során több népcsoport kelt át, illetve lelt otthonra. A legnagyobb lélekszámban a hmongok élnek itt, de vannak yao, giáy, pho lu, és a tày néphez tartozó emberek is. Ők a mai napig őrzik gazdag hagyományaikat mely még vonzóbbá teszi a vidéket a külföldi turisták számára.

 

Sapa mint francia üdülőváros

Sapa akkor került fel a térképre, amikor a 19. század nyolcvanas éveinek végén a francia csapatok a Vörös-folyót követve megjelentek a település határában. A Vörös-folyó nagyjából 30 km-re innen szeli át a kínai határt. Nem sokkal később a francia hadsereg a térség pacifikálása céljából helyőrséget létesített az akkor még csak hmong faluként létező Sapa-nál. Mivel a vidék klímája az év nagy részében kellemesebb, mint az alacsonyabban fekvő fülledt trópusi területeken, így hamar kedvelté vált az európai konkvisztádorok számára. 1909-től már állandó francia lakosok élnek itt és 1912-ben megnyitja kapuit egy katonai szanatórium is, ahová a friss és egészséges levegő miatt gyógyulni és feltöltődni járnak a megfáradt, érzékeny bőrű gyarmatosítók.

Francia épületek Sapa városban

Sapa csakhamar ismert üdülővároskává fejlődött a 20. század elején. A hmong házikók és kunyhók mellé egymás után húzták fel a szebbnél szebb francia villákat. Ezek nagy része aztán a második világháború alatt leégett vagy romba dőlt és átadta a helyét a keskeny telkekre épülő, több emeletes girbe-gurba vietnámi lakóházaknak. Ezeket a távozó franciák helyére a Vörös-folyó deltatorkolatának vidékéről érkező betelepülők építettek a hatvanas évektől kezdődően.

Sapa először francia üdülőváros volt

A hetvenes évek végén egy átmeneti kínai megszállást követően Sapa további fellendülés elő nézett. A városka országosan felkapott üdülőközponttá fejlődött és ezért elkezdtek érkezni a külföldi turisták is.

Ma a város báját adja az egykori francia épületek és a vietnámi házak tarkasága, valamint az őket behálózó fekete kábelkötegek.

 

Második rész: Sapa legfontosabb látnivalói

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:
Hanoi fontosabb kulturális látnivalói
Parfüm Pagoda
Ha Long-öböl – Vietnám természeti csodája
Az észak- vietnámi Ninh Binh legfontosabb látnivalói

Ha szívesen elutaznál Vietnámba, nézd meg a WanderWell utazási ajánlatait: Észak-Vietnám

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...