Ha Long-öböl – Vietnám természeti csodája

A Ha Long-öböl Vietnám ikonikus látnivalója

Az észak-vietnámi Ha Long-öböl (olykor: Halong-öböl; vietnámiul: Vnh Ha Long) Délkelet-Ázsia egyik legszebb természeti látnivalója. Szokás a világ nyolcadik természeti csodájának is nevezni a Tonkini-öböl e páratlan szépségű szakaszát. A tengervízből feltörő, szinte függőleges oldalú, gyakran több száz méter magas, karsztos mészkő sziklák százai olykor kisebb szigeteket alkotnak, melyeket üde zöld trópusi növényzet borít. Bár a legtöbb szirt és sziget lakatlan, mégis, az itt található barlangok az emberiség őstörténetéről mesélnek. A Ha Long-öböl 1994-ben bekerült az UNESCO természeti világörökségi helyszínei közé.

Ha Long-öböl ikonikus sziklái olyanok, mint a sárkányok

 

A sárkányok sziklái

A  Ha Long-öböl teljes kiterjedése valamivel több, mint 1500 km², de ebből 334 km² az a terület, ahol a mészkőszirtek közel fele, mintegy 775 található. A legmagasabb köztük 330 méter. A térség földtörténeti értelemben gazdag múlttal büszkélkedhet. Eredetileg szárazföldi terület volt, de a tektonikus mozgások hatására tenger árasztotta el. Később a régió felemelkedett, és a természet, illetve az időjárás eróziójának lett kitéve. Így alakultak ki a napjainkban is látható mészkő sziklaformák, melyekbe az év tízmilliók véstek csodálatos barlangjáratokat. Ezek közül némelyik csak apálykor látható illetve látogatható, mert dagálykor a tengervíz teljesen belepi őket.

Ha Long-öböl sziklái

 

A Ha Long-öböl lakott részei

A Ha Long-öböl területén összesen két folyamatosan lakott sziget található, Tun Châu és  Cát Bà. Az előbbit híd köti össze a szárazfölddel, mesterséges, fehér homokos strandjai rendkívüli népszerűségnek örvendenek. Vele szemben Cát Bà csöndesebb és érintetlenebb, ahol még autentikus falvacskák őrzik az itt élő emberek régmúltból eredő mindennapjait. Összesen 12 000 fő lakik Cát Bà-n. A lakott szigetek mellett több úszófalu is megbújik a hatalmas sziklaszirtek védelmében. Az itt élők halászattal és osztrigatenyésztéssel foglalkoznak.

Ha Long-öböl Tuan Chau szigete

 

Az alászálló sárkány legendája

A csendes vizű öböl lenyűgöző sziklaformái ősidőktől fogva megihlették a képzeletet. Ha Long magyarul azt jelenti, hogy alászálló sárkány. Az egyik közismert vietnámi legenda szerint, réges-régen, mikor az ország még fiatal volt és a függetlenségéért küzdött, számos betolakodóval kellett szembenéznie. Főként Kína tört rá az országra, melynek ezért állandó harci készültségben kellett lennie.

Egyszer az ég ura, Ngọc Hoàng (eredetileg: Ông Trời) megelégelte mindezt és egy sárkánycsaládot küldött segítségül. A sárkányok aláereszkedtek az égből és a víz fölött siklottak a levegőben. Szárnycsapásaiktól hullámok szaladtak a partok felé. Egyszer csak kitátották szájukat, melyből jáde és más drágakövek kezdtek hullani a tengerbe. Amint belecsobbantak a vízbe, azonnal kövekké, sziklákká és szigetekké váltak és elzárták az utat az országra támadó hajóhadak előtt.

A sárkányok miután elvégezték feladatukat, tettek néhány széles ívű kört a levegőben. Úgy megtetszett nekik a szigetek látványa, hogy úgy döntöttek, ide költöznek. Ahová az anyasárkány szállt le, Ha Long-nak nevezték el, ahová a gyermekei ereszkedtek le, Bái T Long-nak.

 

Ha Long-öböl a térképen

Némileg ellentmondásosnak hat, hogy a Ha Long-öblöt, a hozzá kapcsolódó legenda ellenére, egészen a közelmúltig nem nevezték így. Számos más névvel illették korábban, de írásos feljegyzések nincsenek az alászálló sárkányokról. Elsőként csak egy 19. század végi francia tengerészeti térképen szerepel a Ha Long-öböl elnevezés. Ez idő tájt Vietnám francia protektorátus alá tartozott. Az írásos nyomok hiánya ellenére a Ha Long-öböl szigeteihez és barlangjaikhoz számos legenda kapcsolódik.

Az alászálló sárkányok legendájából annyi mindenképpen igaz, hogy a mai Vietnám előd államai (Đi Vit, illetve Annam) folyamatos kínai támadásoknak voltak kitéve a történelem során. De az ellenség számára a tengeri hadviselést a Ha Long- öböl átláthatatlan, útvesztő szerű szirtjei és zátonyai rendkívül megnehezítették, melyek így valóban védelemül szolgáltak. Minden estre a környék lakói közül sokan még úgy hiszik, hogy a jáde szín vizekben valóban sárkányok élnek mind a mai napig.

Ha Long-öböl először a 19. század végén

 

A Ha Long-öböl barlangjai

A Ha Long-öböl legérdekesebb látnivalói közé tartoznak az itt található barlangok. Ezek szisztematikus feltárása a francia megszállóknak köszönhető. Több geológus és archeológus végzett kutatásokat e karsztos helyeken, ahol számos új kőkori leletekre bukkantak.

 

Sung Sot barlang

A barlang neve magyarul: A meglepetés barlangja. Állítólag ez a francia felfedezőjére utal, aki rendkívül meglepődött, amikor meglátta ezt a lenyűgöző föld alatti csarnokot. A Sung Sot barlang a Bo Hon szigeten található, közel Cát Bà-hoz. Egy kőlépcsőn kell felgyalogolni hozzá és a bejárata meglehetősen szűk. Bent a sztalagtitokat és sztalagnitokat színes fénnyel világítják meg.

Ha Long-öböl Sung Sot barlang

 

Đầu Gỗ barlang

Ez a Ha Long-öböl legnagyobb barlangja. Kilencven lépcsőfok vezet hozzá, melyek megmászása nem kis fáradtság lehet a fülledt trópusi melegben. A barlangnak három belső terme van, melyek közül a legbelsőben egy édesvizű tó található. A barlang fecskék lakhelye is, így nem ritkán komoly madársereggel lehet itt találkozni.

Ha Long-öböl Dau Go barlang

 

Thiên Cung barlang

Ez a barlang a Dau Go szigeten található, közel a népszerű Tun Châu szigethez. A barlang neve magyarul: Mennyei Palota, amin nem is lehet csodálkozni. A lenyűgöző cseppkövek olyan organikus formákká állnak össze, melyek megindítják a képzeletet.

Ha Long-öböl Thien Cung barlang

 

 

A Ha Long-öböl további látnivalói

 

Ti Tốp sziget

Ez az alig 100 méter átmérőjű szigetecske egy szép, világos homokú stranddal és egy lenyűgöző kilátóponttal büszkélkedik. Kétségtelen, hogy a fentről nyíló panorámáért meg kell küzdeni: összesen 400 lépcsőfok vezet fel odáig. De mindenképpen megéri, mert szép idő esetén a környező szigetek látványa lenyűgöző.

Ha Long-öböl Ti Top sziget

 

Cát Bà sziget

A Cát Bà azt jelenti, hogy a Nők szigete. Ide célszerű akár több napra is jönni. Ha a Ha Long-öböl népszerű látnivalóinál tapasztalható nyüzsgés és tömeg már kezd fárasztó lenni, akkor Cát Bà igazi kikapcsolódást nyújthat. A szigeten több település is található, ahol őszintén kedves helyiekkel lehet találkozni, feltéve, ha az ember maga mögött hagyja a déli oldalon található, nem túlságosan vonzó turistaközpontot. A táj lenyűgöző, mindent zöld trópusi erdő borít. Számos lehetőség nyílik kirándulni és kicsit elmélyülni az élet nagy igazságaiban. Cát Bà önállóan is megállja a helyét, így aki nem vonzódik a túlságosan felkapott desztinációk iránt, de azért mégse akar egészen kimaradni az élményből, annak ideális választás lehet. A szigeten vannak távolságok, ezért motor bérlése kifejezetten ajánlott.

 

Cua Van úszó falu

A Ha Long-öböl legrégebbi és legautentikusabb úszófalujának tartják. A házak egymáshoz rögzítve lebegnek a tenger hol türkiz zöld, hol jáde szín vízén. Közel 700 fő lakik itt, elszórtan. Cát Bà szigetről lehet bérelt hajókkal idejutni. A látvány egyszerre legnyűgöző és torokszorító, mivel a táj szépsége mellett az itt élők szegénysége is jól látható. A halász emberek nehéz élete összevegyül az édenkert buja szépségével és gazdagságával.

 

Aktivitások a Ha Long-öbölben

A Ha Long-öböl könnyen elérhető Hanoiból. Számtalan utazási iroda kínál egy, kettő, négy napos, illetve egyedi utakat. Lehet választani egyéni és csoportos megoldást, ezen belül kis és nagy csoportos utazások is akadnak szép számmal. Természetes, hogy egy kötetlen, privát utazás jóval drágább, mint az egy napos, nagy csoportos hajókörút. A két véglet között mindenki megtalálhatja magának a megfelelőt.

Kajakozás a Ha Long-öbölben

Minden estre érdemes legalább két napot és egy éjszakát a Ha Long-öbölre szánni. A hajókirándulások általában célba veszik a fent felsorolt desztinációkat, illetve továbbiakkal is színesítik a programot. A szigetek, strandok, barlangok és úszófalvak meglátogatásán túl, sok helyen nyílik lehetőség kajakozni is. Ha Long városból lehetőség nyílik hidroplános repülésre is. Bár általában fél órás körútra emelkedik magasba a kikötő vizéről a gép, és meg is kérik az árát rendesen, a látvány önmagáért beszél.
A sétarepülőzést a Hai Au Aviation légitársaság szervezi. A pontos árakról és indulási időpontokról itt lehet tájékozódni.

A Ha Long-öbölbe szervezett két napos utazások szállással és ellátással már fejenként 50 USD körül összegtől elérhetőek Hanoiban. Pontos árat azonban lehetetlen megadni, mivel erre a desztinációra szinte végtelen számú ajánlat létezik. Hanoi központjában, a Hoàn Kiếm tó északi partjánál található Đông Kinh Nghĩa Thục tér környékén lévő utazási irodákban kell érdeklődni.

 

Mikor érdemes a Ha Long-öbölbe utazni?

A legoptimálisabb időszak március – május között, mert ekkor már kellemes az idő, de még nem köszöntött be a szubtrópusi, nedves forróság. Kétségtelen, hogy ekkor érkezik a legtöbb turista is. A nyári hónapok nem túl ideálisak a várható meleg miatt, mellyel errefelé komolyan kell számolni. Az őszi hónapok közül szeptember – november még kimondottan ideális, ám a téli időszak kerülendő, mert ekkor erős tájfunok járják a vidéket, sokat esik, felhős az ég és gyakran európai mértékkel nézve is hűvös az idő.

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell Túravezetője

 

Kapcsolódó cikkek:

Hanoi fontosabb kulturális látnivalói
Hanoi szokatlan látnivalói
Parfüm Pagoda

Ha szívesen ellátogatnál Vietnámba, nézd meg a WanderWell utazási ajánlatát: Észak-Vietnám

Előző cikkParfüm Pagoda
Következő cikkA Holt-tenger történetei

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...