Sztálin-kultusz Grúziában 1. rész – A mi kutyánk kölyke

Sztálinnak a világ leghírhedtebb szovjet diktátorának kalandosan indult az élete: először papnak tanult, majd beállt bolsevik agitátornak, később pedig bankrabló lett belőle. Megjárta az orosz cári börtönöket, ahonnan rendre megszökött, de az édesanyjának mindig a drága kicsi fia, ahogy ő nevezte: Szoszója maradt. Sztálin szülővárosa Gori ma valóságos kultuszhely.

 

Gori: Vörös csillag születik

Grúzia (újabban: Georgia) közepén, Tbliszitől mindegy másfél órányira fekszik Gori, egy ötvenezres kisváros, ahol a legfőbb attrakció az, hogy itt született a 20. század egyik legvéreskezűbb diktátora: Joszif Visszarionovics Dzsugasvili, alias Sztálin. Goriban minden róla szól. A város közepén hatalmas Sztálin Múzeum áll, a diktátor egykori szülőháza pedig valóságos szentély. Az itt élők ma is tisztelik és rajongják a Generalisszimuszt, miközben azzal is tökéletesen tisztában vannak, hogy valójában ki is volt ő, miféle rémtetteket követett el és hogyan bánt a saját földijeivel, a grúzokkal.
Sztálin-kultusz Goriban

 

A Sztálin-sugárút végén: a Sztálin-tér

Goriba érve a Sztálin-sugárúton közelíthetjük meg a város közepét, a Sztálin-teret. Az úton 2010-es ledöntéséig egy 15 méteres Sztálin-szoborban is gyönyörködhetett az erre járó. A téren pedig a következő fontos helyszíneket találjuk: a Sztálin Múzeumot, mellette a diktátor egyfajta szentéllyé alakított szülőházát és az a páncélozott vasúti kocsit, amellyel a Generalisszimusz 1945-ben Jaltába utazott, hogy a győztes hatalmak képviselőivel megállapodjon Európa második világháború utáni sorsáról.

A múzeum kertjében tábornoki egyenruhába bújt ál-Sztálinokkal szelfizhetünk, valamint mellszobrokat és hűtőmágneseket vásárolhatunk a diktátor arcképével. Az árusok – akik előtt általában sorok kígyóznak – jellemzően idős bácsik, angolul nem igazán tudnak, de még így is éltetik Sztálint. Láthatóan nagyon büszkék rá, hogy ugyanannak a városnak a szülöttei, mint a történelem egyik legsötétebb figurája.

Sztálin-kultusz modern ereklyéi Grúziában

 

Sztálin a teológus

Sztálin, vagyis akkor még Joszif, a Sztálin téren, a ma is megtekinthető kis házba született meg 1878-ban. A korabeli életrajzok szerint egyszerű, idilli proletár családban nőtt fel. A valóságban azonban apja randalírozó alkoholista volt, így a kis Joszif a családon belüli erőszakot már egészen korán megtapasztalhatta.

A Sztálin-kultusz központja: a dikáttor szülőháza

Az anyjával való kapcsolata azonban tényleg idillikusnak mondható: Jekatyerina Geladze 1937-ben bekövetkezett haláláig sose tudta meg, mi lett a fiából. A mélyen vallásos asszony, aki a Generalisszimuszt csak Szoszónak hívta, mindvégig azon sopánkodott, hogy az miért hagyta ott az ortodox teológiai iskolát. Mert Sztálin papnak készült, ezért teológiát tanult és nem is rosszul. A kitűnő eredményei sokszor segítettek abban, hogy a marxista tanok terjesztése miatt ne rúgják ki azonnal páros lábbal a szemináriumból. Végül persze már ez sem segített.

 

Joszifből Koba lesz, a haramia

Joszif, miután 1899-ben eltanácsolták a teológiai karról, a Tbiliszi Fizikai Obszervatóriumban dolgozott és folytatta a politikai agitációt. Sztrájkokat szervezett és vezetett, illegális marxista kiadványokba írt és folyamatosan emelkedett a bolsevik párt ranglétráján. Ha a cári rendőrség letartóztatta, ő megszökött, visszatért és folytatta a munkát. A Sztálin Múzeum egyik falitérképén jól nyomon követhetőek a különböző fogolytáborokba hurcolásának és az azt követő szökéseinek útvonalai; ezek egész Oroszországot behálózzák.

Sztálin-kultusz Goriban - a kezdetek

Sztálin ekkoriban vette fel a Koba művésznevet. Ezt egy grúz regényből választotta, melyben az egyik haramiát hívták így. Koba a névhez méltóan nem is nagyon finomkodott, ha a Párt érdekeiről volt szó. A Pártnak pedig, mely ekkor még illegálisan működött és a cári rendőrség is üldözte, pénzre volt szüksége, mert éppen forradalmat készült kirobbantani.

 

A Nagy Kommunista Bankrablás

1907-ben, az éppen emigrációból emigrációba menekülő Lenin ötlete volt az Orosz Birodalom egyik legendásan gyenge közbiztonságú távoli vidékén, Grúziában pénzt szerezni a mozgalom számára – nem feltétlenül legális módon.

A terv az volt, hogy az Orosz Központi Bank Tbiliszibe érkező pénz szállítmányát Koba és néhány társa még azelőtt elrabolja, mielőtt az megérkezik a bankfiókba. Sztálin vagyis Koba a végrehajtást egy profi rablóra, Szimon Ter-Petroszjanra, alias Kamo-ra bízta, akivel még a teológiai karon barátkozott össze. Kamo egy klasszikus nehéz fiúkból álló bandát vezetett, akiket a forradalom kevésbé, a zsákmány viszont nagyon is érdekelt.

Sztálin bankrabló is volt

A szállítmány pontos időpontját Koba egy rajongójától tudta meg, aki a bankfiókban dolgozott. Ám ez az alkalmazott nem a forradalmár, hanem a költő Kobáért rajongott, akinek költeményeit ekkor már ismerték Grúziában.

A cári rendőrség azonban információkat kapott arról, hogy valami készülődik a tbiliszi bankfióknál. Létezik olyan elmélet, amely szerint ez a füles egyenesen Kobától jutott a hatóságokhoz, mert Koba, vagyis Sztálin kettős ügynök volt. A rendőrség erre megerősítette a szállítmány védelmét és a város utcáit és tereit ellepték a rendőrök. A rablók ennek ellenére elkezdték az akciót, melyet Koba nem a helyszínen, hanem néhány sarokkal arrébb, biztos fedezékből egy háztetőről nézett végig.

Sztálin-kultusz a nagy pénzrablás Tbilisziben

A szállítmány begördült a bankfiók elé, a pénzzel és katonákkal megpakolt konflist kozák lovasok vették körül. A rablóvezér Kamo jelt adott, és a tömegbe elvegyült társai kézigránátokat kezdek hajigálni a pénzszállító kocsikra. A detonációk hatalmas pánikot váltottak ki, a szemtanúk beszámolói szerint “a pokoli erő lovakat belezett ki, embereket tépett szét; a macskaköveket belsőségekkel és vérrel hintette tele”. A katonák tüzet nyitottak a pénzeszsákokat megkaparintani próbáló rablókra, és úgy tűnt, az akció kudarcba fullad. Ám ekkor jött Kamo, az álcázás nagymestere, aki lovaskapitányi öltözetben, lóháton vágtatott be a térre, és ott körözve halomra lőtte a csodálkozó katonákat. A zsákmányt nagy nyugalommal felpakolta a banda szekerére, és amikor megérkezett a térre a katonai erősítés, nyugodtan közölte velük, hogy minden rendben, ura a helyzetnek, a rablók mind halottak. Ezután felült a szekérre és elhajtott. Így a pénz a párt ölébe hullott.

Sztálin fitala korában bankot is rabolt

 

Milliárdok a máglyán

A banda 341.000 rubelt zsákmányolt, ami mai értéken milliárdokra rúg. Az akcióban negyvenen vesztek oda. A szentpétervári kormányzati hivatal azonnal nyomozócsoportot hívott össze, ám a rablócsapat egyetlen tagját se tudták beazonosítani. A legendák szerint Koba napokig mulatozott háborítatlanul a tbiliszi kocsmáiban az eset után.

Kamo-t később hamis osztrák papírokkal és kétszáz robbanó szerkezettel a csomagjában a rendőrség lekapcsolta Berlinben. Igaz, ő erre a színészi kvalitásait bevetve, őrültnek tettette magát és megúszta a büntetést. A berlini hatóságok így visszatoloncolták egy grúziai elmegyógyintézetbe, ahonnan az első adandó alkalommal megszökött. Ám erre Koba megijedt, és feleségével valamint 20.000 rubelnyi rabolt pénzzel a zsebében Bakuba menekült, hogy a Kaszpi-tenger partján tegye túl magát a történteken.

A feketeleves még hátra volt. Lenin megtudta, a zsákmány nagy része jelölt 500 rubeles bankjegyekből állt, és az orosz hatóságok sorra kapcsolták le azokat, akik ilyen pénzzel fizettek. A párt rettenthetetlen vezére ezért ijedtében a teljes összerabolt vagyont elégette. Egyesek szerint a forradalom kezdetét ezzel évekkel késleltette.

Sztálin bankrablása késleltette a forradalmat

 

 

Írta: Kovács Péter
a WanderWell túravezetője

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...