Etiópia egy nyugati ember számára Afrika egyik legmeseszerűbb országa. A körülményes utazás miatt felfoghatatlan távolságok vannak benne, viszont bárhol járunk, a körülöttünk lévő ismeretlen mindenért kárpótol. A legkülönbözőbb népcsoportok, tájak és kultúrák keverednek több mint egymillió négyzetkilométeren.
Földrajzi fekvése miatt Afrika tetejének is nevezik. Az Etióp magasföld bazaltfennsíkjának sziklái 4500 méteres tengerszint feletti magasságba érnek, míg az Afar medence a kontinens egyik legmélyebben fekvő és legforróbb sivatagja. Az afrikai hasadékvölgy nagy tavai mellett végtelen szavannák és vulkánok tarkítják a tájat. Több, mint nyolcvan népcsoport él Afrika második legnagyobb népességű országában.
Története a kezdetekbe nyúlik, évmilliókkal ezelőtt ebből a régióból indult hódító útjára az emberi faj. Később az egyik első keresztény királyság emelkedett fel Etiópia hegyei közül. Az itt található keresztény kultúrát garantáltan nem láttad még sehol máshol. Fővárosa, Addisz Abeba Afrika egyik legdinamikusabban fejlődő városa. Tengerszint feletti magassága miatt a kontinens legjobb futói kerülnek ki innen. Etiópia a kávé őshazája is, de a rasztafári mozgalom és az etióp jazz sem ismeretlen az európia fülnek.
Az Etiópia által hirdetett „Tizenhárom hónap napsütés” szlogen ugyan hellyel-közzel tartható, mégsem mindegy, mikor megyünk. A turisztikai főszezon októbertől márciusig tart, ilyenkor kevesebb eső esik, és a hőmérséklet sem túl forró az ország északi és déli részén. Tavasszal a legmagasabb az átlaghőmérséklet, 25 Celsius fok. Az ország nagy része kétezer méter magasan fekszik, emiatt ilyen kellemes a klíma, a mélyebben fekvő részek azonban elég forrók.
A legtöbb eső júniustól szeptemberig hullik. Hideg ilyenkor sincs, azonban a magasan fekvő területeken nehezebb túrázni, és az áradások miatt nem mindenhol járható az út. Az esős évszak előnye viszont, hogy a kellemesebb hőmérséklet mellett rendszeresen kisüt a nap, ilyenkor kristálytiszta a levegő, kiváló a látótávolság, és zöld a táj, szemben a száraz évszak poros egével, és kiégett, barna tájaival. Áprilisban, májusban és októberben a Omo völgy útjai az eső miatt időnként járhatatlanok, így az itt élő törzseket érdemes máskor felkeresni.
Összefoglalva a fentieket, az év bármely szakaszában érdemes Etiópiába utazni, a pontos időpont kiválasztásánál szempont, hogy melyik régióban és mit szeretnénk csinálni.
Hivatalos pénznem: Etióp birr (ETB)
Az aktuális árfolyam itt követhető.
A birr 1, 5, 10, 50, 100 és 200 címletekben fordul elő. Megérkezéskor érdemes valamennyi birrt váltani a repülőtéren vagy a fővárosban, elsősorban USD-t és EUR-t. Fontos, hogy a bankjegyek jó állapotban legyenek, és lehetőleg minél újabbak, mert néhány bank nem fogadja el a 2003 előtti USD-t. Az 50 és 100 USD bankjegyet jobban váltják, mint a kisebb címleteket. Utcán csak végső esetben váltsunk.
A helyi nagyobb költségeket, például szállást, túrákat, autóbérlést lehet, és érdemes dollárban vagy euróban fizetni. Gyakran így is van feltüntetve a külföldieknek nyújtott szolgáltatások ára. Nagyobb hotelekben és néhány nagyobb városi boltban lehet kártyával is fizetni, de ne építsünk erre. Kis címletű dollár bankók jó szolgálatot lehetnek. Mivel elég nagy a szegénység és a kilátástalanság, elsősorban városokban gyakran próbálnak erősen túlárazni dolgokat. Városi közlekedésnél a taxi appokkal lehet ennek elejét venni, de még úgy is próbálkoznak a rámenősebbek.
Az árak a hazai árakhoz képest változatosak: a helyi termékek és helyieknek nyújtott szolgáltatások olcsók, de ne várjunk tőlük sokat. A turistáknak nyújtott szolgáltatások drágábbak. Borravalót nem szokás adni, kivéve, ha kifejezetten elégedettek vagyunk azzal, amit kaptunk. Túráknál a kísérőknek fizetendő összegeket rögzítsük előre.
Etiópiai utazás során ajánlott a hepatitis elleni kombinált, a hastífusz elleni védőoltás és a veszettség elleni oltás felvétele, alacsonyabban fekvő területek esetén vigyünk malária elleni gyógyszert. Ha van kint helyi partnerünk, szervezőnk, ők tudnak felvilágosítást adni az épp aktuális helyzetről az adott régióból. Utazás előtt érdemes két hónappal felvenni a kapcsolatot a Nemzetközi Oltóközponttal.
Mindig kössünk mindenre kiterjedő utasbiztosítást. Javasolt víz nélkül használható kézfertőtlenítő gélt vinni. Csak palackozott vizet érdemes inni, csapvízzel még a fogmosás sem célszerű! Csak kellően átsült, megfőtt ételek fogyasztása javasolt, ami nem néz ki jól, semmiképpen se próbáljuk meg. Nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztása kerülendő, kivéve, ha hámozható. Probléma esetén, ha nincs saját gyógyszerünk, a helyi gyógyszertárakban lévő készítményeket érdemes venni a gyógyszerésszel konzultálva. Vidéken azonban ne számítsunk ilyesmire.
Etiópiában meglehetősen dinamikusan változik a biztonsági helyzet. Az északi Amhara tartományban a FANO milícia harcol a kormányerők ellen, de kisebb, regionális konfliktusok mindenfelé akadnak, különösen a határvidékeken. A jó hír azonban, hogy megfelelő körültekintéssel minimálisra lehet csökkenteni az utazással járó kockázatot. Az országon belül repüljünk a nagyobb városok között. Ez leggyakrabban csak a fővároson keresztül lehetséges, azonban egy-egy nagyobb utat még így is megéri bevállalni. Etiópia hatalmas, a járműpark szakadt, és az utak is zsúfoltak. Így két nagyobb város közti pár száz kilométerre simán rámegy egy hajnaltól késő estig tartó nap, annak minden kényelmetlenségével. A belső repülőjáratok az etióp légitársasággal rendszeresek és kiszámíthatók. Mindentől távol eső túrákra érdemes helyi túraszervező cégekkel vagy utazási irodákkal egyeztetni.
Tömegközlekedéssel az utazás pokoli lassú, körülményes, kényelmetlen, de olcsó. A helyi cégek és guideok viszont tisztában vannak az épp aktuális biztonsági helyzettel és távol tartják a kéretlen társaságot is. Amennyiben bármilyen helyi konfliktus zajlik, a partner figyelmeztetni fog a kockázatokra. A helyi konfliktusoknak nem célpontjaik a turisták, legrosszabb esetben az utolsó biztonságos ellenőrzőponttól visszafordítanak. A szegénység és a kilátástalanság miatt a közbiztonság helyenként nem túl jó. Elsősorban a fővárosban érdemes figyelni. Ne viseljünk drága ékszert, órát, ne legyen nálunk sok pénz, és úgy általában kerüljük a feltűnést. Különösen éjszaka érdemes taxival közlekedni. Autót zárt ajtók mellett vezessünk, és ne tartsunk benne semmilyen értéket. Az elkövetők simán lehetnek gyerekek is. Ha az adott településen kijárási tilalom van este, figyeljünk, mit javasolnak a szállásunkon, és azt tartsuk be.
Etiópiára vonatkozóan a leghasznosabb két tanács, hogy egyrészt figyeljünk arra, amit mondanak nekünk, és ami történik körülöttünk, másrészt költsünk többet a kényelemre (repülő, kocsi sofőrrel, jobb szállás, helyi cégtől venni igénybe szolgáltatást) és ezzel együtt a biztonságra is.
Ha nem tudjuk, hogyan kezdjünk hozzá helyi ismerős kereséséhez, a Trip Advisoron minden többé vagy kevésbé turistás helyen találunk angolul beszélő helyi guideot elérhetőséggel és értékeléssel. Így ki tudjuk választani a nekünk szimpatikus információforrást az első lépésekhez.
Beutazás
Az Etiópiába való beutazáshoz vízum szükséges, amelyet online lehet igényelni itt. Normál esetben ez három munkanap alatt megvan (néha azonnal). A 30 napos belépésre jogosító turistavízum 62 USD-ba kerül.
Az útlevélnek a tervezett hazautazástól számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie az országba való belépéskor.
Kommunikáció a helyiekkel
Egész Afrikára vonatkozó általános tanács, hogy legyünk udvariasak minden rendőrrel, katonával, hivatalnokkal, mert nekünk ez semmibe nem kerül, viszont, ha nekik nem tetszik valami, könnyen keresztbe tudnak tenni nekünk.
Gyerekeknek ne adjunk édességet, pénzt, semmit. Egyrészt másodpercek alatt hatalmas tömeg gyűlik körénk, másrészt, ha adunk nekik, ez lesz az elvárás. Ha valaki szimpatikus, hívjuk meg egy üdítőre vagy vegyünk neki egy könyvet. Ez utóbbi a népszerűbb turistahelyeken, mint Lalibela, a lehúzás legnépszerűbb formája is egyben: fiatal érdeklődő gyerek megkér minket, hogy vegyünk meg neki egy könyvet, mert kell az iskolába és nincs rá pénze. Mire észbe kapunk, 20-50 dollárt fizettünk egy szakadt angol szótárért, amit a boldog új tulajdonosa egy perc múlva visszavisz a kereskedőnek némi apróért cserébe. Ha mindenképpen adakozni szeretnénk, tanároknak, szülőknek adjunk olyat, amit kérnek és használni is tudnak.
Higiénia
Mindig legyen nálunk kézfertőtlenítő. A higiénia a jobb hoteleket és lodzsokat leszámítva sehol nem közelít meg semmilyen, általunk ismert és elfogadott sztenderdet.
Internet és elektronika
A konnektorok a magyarországihoz hasonlók: C és F típus, 230V/50Hz. Adapter nem szükséges. Wifi jellemzően elérhető a szállásokon és a forgalmasabb éttermekben, de megéri SIM kártyát vásárolni. A lefedettség és a sávszélesség esetleges, a szolgáltatás lassú.
Etiópia, az egykori Abesszína a legendák földje: állítólag egy keresztény templomban itt őrzik az elveszett Frigyládát. Etiópia ugyanis az egyik legelső keresztény ország a világon. De a történelem jóval korábbi eseményei is ide kötődnek: az egyik legkorábbi emberelőd, Lucy 3,2
Etiópia kapcsán cseppet sem túlzás az Afrika teteje jelzőt használni. Noha hatalmas területei fekszenek tengerszint körül, sőt még alatta is, az ország átlagos tengerszint feletti magassága 1300 méternél is feljebb van. A fővárostól, Addisz Abebától északra az Etióp magasföldön több
Etiópia kulturális sokszínűségénél már csak természeti változatossága pazarabb. Ugyanúgy megtalálhatók itt a jóval négyezer méter fölé nyúló tagolt hegyvidékek, mint Afrika legforróbb és legalacsonyabban fekvő pokoli sivatagja, egykori vulkánok kráterei, vagy a Kék Nílus gigantikus vízesése. A vadvilág sem merül
Amikor Afrika legfontosabb országait próbáljuk meg összeszedni bármilyen szempont szerint, biztosan nem hagyhatjuk figyelmen kívül Etiópiát. Ez az ország minden értelemben kiemelkedik Afrikából: mind földrajzilag, mind népességét, mind gazdasági erejét tekintve. Földrajzi és kulturális sokszínűségét félretéve most elsősorban az országot
Létezik egy ország, ahol az idő végtelen folyama nem csak lelassul, de olykor megáll és visszafelé fordul, hogy a jövő helyett a régmúlt ködös messzeségébe sodorja magával a jelen múlékony pillanatait. Etiópia ősi földje, különösen az Omo-völgy az emberiség hajnalának
Etiópia kulturális sokszínűségénél már csak természeti változatossága pazarabb. Ugyanúgy megtalálhatók itt a jóval négyezer méter fölé nyúló tagolt hegyvidékek, mint Afrika legforróbb és legalacsonyabban fekvő pokoli sivatagja, egykori vulkánok kráterei, vagy a Kék Nílus gigantikus vízesése. A vadvilág sem merül
Etiópia, az egykori Abesszína a legendák földje: állítólag egy keresztény templomban itt őrzik az elveszett Frigyládát. Etiópia ugyanis az egyik legelső keresztény ország a világon. De a történelem jóval korábbi eseményei is ide kötődnek: az egyik legkorábbi emberelőd, Lucy 3,2
Etiópia kapcsán cseppet sem túlzás az Afrika teteje jelzőt használni. Noha hatalmas területei fekszenek tengerszint körül, sőt még alatta is, az ország átlagos tengerszint feletti magassága 1300 méternél is feljebb van. A fővárostól, Addisz Abebától északra az Etióp magasföldön több
Amikor Afrika legfontosabb országait próbáljuk meg összeszedni bármilyen szempont szerint, biztosan nem hagyhatjuk figyelmen kívül Etiópiát. Ez az ország minden értelemben kiemelkedik Afrikából: mind földrajzilag, mind népességét, mind gazdasági erejét tekintve. Földrajzi és kulturális sokszínűségét félretéve most elsősorban az országot
Létezik egy ország, ahol az idő végtelen folyama nem csak lelassul, de olykor megáll és visszafelé fordul, hogy a jövő helyett a régmúlt ködös messzeségébe sodorja magával a jelen múlékony pillanatait. Etiópia ősi földje, különösen az Omo-völgy az emberiség hajnalának
Kíváncsi vagy eldugott törzsekre, extrém kalandokra, de éredekelnek a metropoliszok látnivalói, vagy a legjobb fesztiválok is? Ezt itt mind megtalálod egy helyen. Mozdulj ki a hétköznapok szürkeségéből, és fedezd fel a világot velünk!
© WanderWell Zrt. – Minden jog fenntartva!