Wadi Rum, a mesebeli sivatag

A Közel-Keleten létezik egy különös sivatagi hely, melynek minden négyzetcentiméterét ősidők óta legendák szövik át. Ahol a varázslatos, fejünk fölé tornyosuló homokkőormok között barangolva ősi sziklarajzokra, a szűk kanyonokban történelem előtti feliratokra bukkanhatunk. Wadi Rum (magyarul: Rum vádi; lásd lent a megjegyzésben) vörös homokja évszázados civilizációk romjait és meséit őrzi.

 

Utazás a Marsra

Jordániában, közel a szaúdi határhoz találjuk Wadi Rum vidékét, más néven a Hold Völgyét. A vádi kiszáradt folyómedret, sivatagi vízmosást jelent, amelyből rengeteget találunk a Közel-Keleten, de a Wadi Rumhoz hasonlót egyet sem. Az ide tévedő utazó eleinte abban sem lehet biztos, hogy a Földön jár. A fantasztikus forma- és a vörös színvilág a mélykék éggel párosulva olyan érzést kelt bennünk, mintha mi is a Mars egyik felfedezője volnánk. Nem véletlen, hogy mióta a moziipar ezt a különleges helyszínt felfedezte, szinte minden Marson vagy egy képzeletbeli, távoli bolygón játszódó filmet itt forgattak.

Itt készült a Dűne, a Mentőakció, a Zsivány Egyes és megannyi más kasszasiker, de olyan populáris játékokhoz, mint az Uncharted vagy a Fallout 4 is itt vették fel az átvezető jeleneteket. De hol is járunk valójában? Ősi, sivatagi civilizációk és mondák bölcsőjében, vagy egy távoli, képzeletbeli világban? A válasz az, hogy mindkettőben. Wadi Rum annyira más, mint Észak-Afrika vagy az Arab-félsziget sivatagos vidékei, hogy ez a kérdés mindig bennünk marad, ahogy teveháton, egy terepjáró platóján vagy gyalogosan szeljük át a vörösben, szürkében és fehérben pompázó Umm Ishrin homokkőhegyek ormai, fantasztikus sziklahídjai közötti lapos völgyeket.

Rum vádi tája a Marsra emlékeztet

 

Wadi Rum ősi civilizációi

A terület feltehetően azonos a Koránban említett elveszett várossal, az Oszlopok Irámjával, amelyet az Ószövetség Arámként említ. De szerepel az Ezeregyéjszaka meséiben is a „Sok oszlopos Iram és Abdullah, Abi Kilabah fia városa” történetben.
Ezt a várost, a legenda szerint, végül az Úristen dühe pusztította el, maga után hagyva a Homok Atlantiszát, ahogyan a terület híres nyugati felfedezője, Arábiai Lawrence a Wadi Rumot nevezte.

Az bizonyos, hogy a mondabeli ősi civilizációt a nabateusok hozták létre. Egy olyan nomád népcsoport, mely az időszámításunk előtti első évezred első felében az Arab-félsziget déli sivatagaiból vándorolt északra. Később a nomád életmódot feladva magasan fejlett, gazdag kultúrát hoztak létre, melynek központja Petra, a rószaszín város, Jordánia ékköve lett.
De mielőtt ez az elsősorban a tömjénkereskedelmen alapuló, virágzó központ létrejött volna, a nabateusok a Wadi Rum szikláin hagyták hátra civilizációjuk nyomait. A területen kialakított, turisták által látogatható régió bejáratától nem messze találjuk ősi templomaik romjait. Beljebb, a hatalmas homokkőfalak között meghúzódó Khaz’ali-kanyonban pedig a falakra vésett, embereket és állatokat ábrázoló sziklarajzokat és mesterséges vízgyűjtő medencéket csodálhatjuk meg. Ez utóbbit elnézve az utazó jogosan teheti fel a kérdést: hogyan jutottak a nomádok és az állataik ivóvízhez?

 

Víz a sivatagban

A nabateusok zseniális vízmérnökök voltak, ezt bárki megtapasztalhatta, aki valaha is járt Petrában és megcsodálta a rómaiak koránál jóval előbb kiépült vízvezetékeket, gátakat és földalatti víztározókat. De ez nem magyarázza a sivatagi hosszú távú emberi jelenléthez szükséges víz meglétét.
A választ Wadi Rum geológiai jellemzői adják meg. A több rétegben húzódó homokkő alatt vulkanikus eredetű vízzáró réteg, a Salib Formáció található. A két eltérő kőzettípus határa pedig vízadóként működik. A homokkövön lassan átszivárgó víz itt összegyűlik és apró forrásokat alkot, melyek közül a leghíresebb az Arábiai Lawrence által újra felfedezett, látogatható Lawrence kútja.

„Körös-körül arab karcolások voltak, köztük törzsi jelek, amelyek némelyike elfeledett vándorlások tanúja volt, de figyelmemet csak a víz csobogása kötötte le egy hasadékban, a kiálló szikla árnyékában. Belenéztem, és láttam, hogy a csuklómnál alig vékonyabb vízsugár határozottan spriccel ki a tető hasadékából, és azzal a tiszta hanggal egy sekély, habzó medencébe zuhan. Sűrű páfrányok és a legfinomabb zöld színű füvek tették paradicsommá az alig két négyzetméteres területet” – írta a brit utazó és katona a kútról.
A nabateusok mindezt kihasználva lettek a terület korlátlan urai. Ők az Ószövetségben és a Koránban említett mitikus Ād törzs, Sok Oszlopos Iram alapítói.

 

Wadi Rum nomádjai: a beduinok

A tömjénkereskedelem sivatagi útvonalai a középkor hajnalán a tengerre helyeződtek át, ez pedig elhozta a nabateus kultúra virágkorának végét. A Wadi Rum a később felbukkanó nomád törzsek, a beduinok számára is csak egy átszelendő vidéket jelentett észak – déli vándorlásaik során. Később a terület az Oszmán Birodalom fennhatósága alá került, amely teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a sivatag tágabb értelemben vett régióját és lakóit, legjobb esetben is csak adót szedni jártak ide – amivel persze nem nyerték el a beduinok szimpátiáját.

Rum vádi lakói a beduinok

Áttörést a huszadik század elején a Hejaz-vasút, az oszmánok mega projektje jelentette. Ez Damaszkuszt (a tervek szerint később Isztambult) kötötte össze a muszlimok szent városával, Mekkával. Épült egy állomás a Wadi Rum közvetlen közelében is. A birodalom főként katonákat és páncélvonatokat küldött ide, hogy azok megzabolázzák a renitens, adót nem szívesen fizető beduinokat. Az épület egy felújított katonai szerelvénnyel ma is megtekinthető. Forgalom már rég nem zajlik erre. A sivatagi tájban futó sínpár és az állomás látványa viszont határozottan emlékeztet egy klasszikus western-jelenetre.

Rum vádi régi vasút

 

A modern Wadi Rum: az arab felkeléstől a világörökségi helyszínig

Az így kialakult helyzetet ismerte fel kiváló stratégiai érzékkel a brit hadsereg. Az első világháború idején a britek ellenséges viszonyban álltak az oszmánokkal. A beduinokhoz küldték Thomas Edward Lawrence-t, a Közel-Keletet jól ismerő, arabul folyékonyan beszélő tisztet azzal a céllal, hogy lázadást szítson az elégedetlenkedő törzsek és a birodalom között. Lawrence beépült a beduinok közé, azok a barátjukká és társukká fogadták, végül pedig sikeres hadjáratot indítottak az oszmánok ellen. Elfoglalták Aqabát és Damaszkuszt, de a hőn áhított cél, a szabad arab állam a britek ármánykodásának köszönhetően mégsem jöhetett létre.

Emiatt Lawrence egy szitokszó lett a beduinok körében, ő maga pedig csalódottságában visszavonult a hadseregtől és megírta a Bölcsesség Hét Pillére című könyvét, mely a Wadi Rum vidékét egycsapásra a világ fókuszába helyezte. Ezt csak fokozta az életéről szóló, több Oscar-díjjal jutalmazott, 1962-ben készült film, az Arábiai Lawrence, mely után nem volt megállás. A Jordán Kormány először a terület jó részét védett, turisztikai régióvá nyilvánította. Majd szolgáltatásokat fejlesztett és Zalabieh törzsbeli beduinokat telepített ide, hogy azok kiszolgálják a látogatók igényeit. A Wadi Rum 2011-ben felkerült az UNESCO természeti és kulturális világörökségeinek listájára.

Rum vádi a Bölcsesség hét oszlopa

A sok oszlopos város mesebeli világa ma már terepjárón vagy teveháton járható be, sziklamászó helyszínek várják a kalandra vágyókat. Felfedezhetjük a szűk, színes falakkal bezárt kanyonokat és az ősi sziklarajzokat. Komfortossá alakított beduin sátrakban szállhatunk meg és tradicionális ételeket kóstolhatunk. Éjjel pedig megcsodálhatjuk a sivatag fantasztikus égboltját a milliárd csillaggal, a Holddal és a Wadi Rum testvérbolygójával, a Marssal.

 

Írta: Kovács Péter
a WanderWell túravezetője

 

megjegyzés: angol (nemzetközi): Wadi Rum; eredeti arab: وادي رم ; magyar helyesírás szerint: Rum vádi. Cikkünkben az angol, illetve nemzetközi átírást használjuk, mivel ez az ismertebb és elterjedtebb, a magyarországi internetes keresések jellemzően ezt a formát követik.

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...