A Holt-tenger történetei

A Holt-tengerről

Holt-tenger partján ül Arisztotelész

“… Palesztinában van egy olyan tó, hogy ha megkötözünk egy embert vagy állatot, és beledobjuk, az úszik, és nem süllyed el… Azt mondják, hogy ez a tó olyan keserű és sós, hogy nem élnek benne halak, és hogy ha ruhákat áztatsz bele és rázod őket, akkor megtisztítja őket.”

Arisztotelész Kr. e. 340 körül írta ezt a Holt-tengerről, a világ talán legismertebb hipersós taváról, mely egy lenyűgöző természeti jelenség a Közel-Keleten.

 

Természeti csoda a Föld legmélyebben fekvő völgyében

A Holt-tenger a Jordán-hasadék völgyében fekszik 431 méterrel a tengerszint alatt, a mai Jordánia, Izrael és Palesztina határán. Ezzel partvidéke a Föld legalacsonyabban fekvő  mélyföldje. A tavat tápláló Jordán-folyó deltája jelentős ókori civilizációk bölcsője volt. Nem csoda hát, ha a történelmet tekintve különösen fontos ez a helyszín.

A Holt-tenger volt a világ egyik első gyógyhelye. Nagy Heródes, Júdea római vazallus királya élete végén megtébolyodott, különböző betegségeket hallucinált, melyekre gyógyírt csak a Holt-tenger sós vizében lebegve talált.

Az egyiptomiak a tóban természetes módon képződő aszfaltot halászták le a víz felszínéről, amit mumifikáláshoz használtak. Később a vidék vallási szekták kedvelt búvóhelyévé vált.

A partvidék éghajlata és különleges földrajzi helyzete, formái, illetve a sós víz pozitív egészségügyi hatásai pedig napjainkra keresett célponttá tették a turisták körében.

 

 

A Holt-tenger földrajza – az extrém sós víz oka

A tó, és az azt befoglaló Jordán-hasadék egy hosszú, keskeny völgyrendszerben található. Ez a mai Libanon Bekaa-völgyétől egészen a Vörös-tenger bejáratáig húzódik. Ezt a vidéket a földtörténeti negyedidőszak elején, körülbelül hárommillió évvel ezelőtt még rendszeresen elárasztotta a Földközi-tenger. A mai Galileán keresztülfutó árkon beömlő tengervíz egy hosszú lagúnát alakított itt ki: a Szedom-lagúnát. Az elöntések és kiszáradások sorozata több, mint két kilométer vastag sóréteget képezett a lagúna legmélyebb medencéjében.

Körülbelül kétmillió évvel ezelőtt aztán a Jordán-hasadék völgye és a Földközi-tenger közötti szárazföld, azaz a mai Izrael területe tektonikus mozgások következtében megemelkedett. A lagúna szárazföldi tóvá vált.

Holt-tenger története

 

A Holt-tenger vizén könnyű lebegni

A kialakult extrém vastag sóréteg megtette a hatását. Jelenleg a tó vizének oldott sótartalma 34%-os, szemben a világóceánok átlagos 3,5%-os értékével. A víz tehát olyan sűrű, hogy kényelmesen, akár újságot olvasva lehet lebegni a tó felszínén. Ezt számtalan fotón, videón is látni lehet. Érdemes megjegyezni, hogy ezzel még mindig nem a Holt-tenger a világ legsósabb tava. Az antarktiszi Vanda- és Don Juan-tó ennél is koncentráltabb. Utóbbi például 44%-os sóoldat, amely emiatt még az antarktiszi körülmények közt sem fagy be soha.

A Holt-tenger a nevét arról kapta, hogy semmiféle vízi növény vagy állat nem él meg benne, bár baktériumok és mikrobiális gombák elenyésző mennyiségben jelen vannak a vízben.

Lebegés a Holt-tenger vizén

 

A Holt-tengeri sóoszlopok és vízen lebegő aszfalt

A tó még lagúna korában rengeteg üledéket halmozott fel, amely felfelé nyomta a sólerakódásokat a partvonal régiójában, sódómokat, sóoszlopokat alakítva ki. Ezek a formák és a keleti part homokkő-hegyei, az abban futó időszakos folyók vájta kanyonok (wádik) egészen különleges formakincset adnak a vidéknek. A sóoszlopokkal könnyen összekapcsolható Lót bibliai története, a wádik pedig ma kedvelt túracélpontok. A Mujib-folyó kanyonját, a Wadi Mujib-ot nem véletlenül emlegetik úgy, mint a jordán Grand Canyont. 

A medence mélyén természetes módon aszfalt képződik, amely az ókorban még hatalmas foltokban lebegett a víz felszínén. Az egyiptomiak ezt lehalászták és a halottaik mumifikálására használták fel. Az aszfalt olyan keresett árucikk volt akkoriban, hogy az évmilliók alatt felhalmozódott mennyiségből mára alig maradt, hiába kémleljük a vizet, lebegő aszfaltfoltot már nem láthatunk rajta.

 

A sóbálvánnyá vált asszony története

A legenda szerint itt vált sóbálvánnyá Lót felesége. A bibliai történet alapján az Úristen elpusztította Szodoma és Gomorra városát, de Lótnak és családjának megkegyelmezett. Ők elhagyhatták a bűnös városokat, mielőtt azokat a tűz felperzselte volna, ugyanakkor tilos volt visszanézniük. Lót felesége a tiltás ellenére megfordult – és nyomban sóbálvánnyá dermedt. Ma mind az izraeli, mind a jordán oldalon van egy-egy part mentén fekvő sóoszlop, mely a helyiek szerint nem más, mint Lót felesége.

Holt-tenger mellet Lót felesége

 

Holt-tenger az ókorban: Mózes és a zsidóság

Évszázadokkal később Mózes ide vezette a zsidó törzseket az egyiptomi kivonulás során. Ő maga is itt halt meg a Nébó-hegyen, ahonnan a törzsek a negyven év vándorlás után először pillantották meg az Ígéret Földjét – és ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Holt-tengerre.

Az ókori Izrael királyság időszakában a tó vidéke folyamatos csatározások színtere volt. A héber törzsek váltakozó sikerrel próbálták meghódítani a Holt-tenger keleti partvidékén fekvő Moáb királyságát, Dávid pedig itt rejtőzött el apósa, Saul király elől. A rejtekhelyéül szolgáló barlang egy a sok közül a tó nyugati partján – ezekben fedezték fel aztán a huszadik század közepének talán legfontosabb régészeti leleteit, a Holt-tengeri tekercseket. Ezeket az esszénusoknak nevezett zsidó szekta tagjai írták a Kr.e. 3. és Kr.u. 1. század közötti időszakban. A leletek jelentősége abban áll, hogy teljes ószövetségi könyveket tartalmaznak eredeti nyelven, például Ézsaiás könyvét, melynek szövegminősége jobb, mint az addig ismert forrásoké.

 

Felejtés homálya a Holt-tenger felett

A római korban a Holt-tenger fontos kereskedelmi útvonal volt. A hajók sót, aszfaltot és mezőgazdasági termékeket szállítottak és akkoriban kezdődött a tó vizének, iszapjának gyógyászati felhasználása is.

A középkorban a Holt-tenger és tágabb értelemben vett vidéke is a feledés homályába merült. A keresztes hadjáratok kifulladása és az arab kalifátusok uralma után a Jordán-folyó környéke az Oszmán Birodalom egy távoli, elhanyagolt tartománya lett. Ez a status quo görög ortodox szerzeteseket vonzott a tó vidékére. Kolostoraik, mint például a Wadi Keltben lévő Szent György és a júdeai sivatagban lévő Mar Saba, ma is zarándokhelyek.

 

Wellness és spa a Holt-tengernél

A huszadik század zajos eseményei, a Jordán Királyság és Izrael Állam megalakulása aztán újra a figyelem középpontjába állította a Holt-tenger vidékét. Amikor éppen nem geopolitikai huzavonáktól hangos a régió, akkor gigantikus beruházások zajlanak mindkét oldalon.

A tó turisztikai és gyógyászati szerepe jelentős. A víz ásványi anyag tartalma, a sivatagi levegő alacsony pollentartalma, a tengerszint alatti elhelyezkedésből adódó csökkent UV-sugárzás és nagyobb légköri nyomás mind-mind kedvező egészségügyi hatásokkal járhat.

Erre alapozva Izrael és Jordánia is megteremtette a maga Holt-tengeri gyógyiparát. Évente több millió gyógyturista érkezik ide, hogy szépüljön az iszappakolástól, fiatalodjon a magnéziumtartalmú víztől, vagy csak szimplán jól érezze magát a tó fantasztikus, semmihez sem hasonlítható környezetében.

Holt-tenger iszapja gyógyhatású

 

A Holt-tenger hamuzsírja

A Holt-tengeri iszap azonban nem csak a térdízületekre jó. Aki először jár a vidéken, csodálkozva tapasztalja, hogy a sivatagi táj a tó közvetlen környezetében zöldellő kertté változik. Gyümölcsösök, melegházak sorakoznak a sókiválásokkal tarkított partvidéken, egészen bizarr látványt nyújtva.

A titok nyitja a kálium-karbonát, közismertebb nevén a hamuzsír, amely a tó vizéből csapódik ki és “természetes műtrágyaként” termékenyíti meg a völgy földjét.

Ez hatalmas üzlet is egyben, a műtrágya nagyon keresett áru, így kitermelése mindkét oldalon gőzerővel folyik. A tó déli részét részben feltöltötték, hogy a kotrógépek és a teherautók egészen a középen húzódó határig tudjanak közlekedni, a hamuzsír-bányászat pedig zavartalanul működjön.

Holt-tenger melletti ipari létesítmény

 

Drámai vízszintcsökkenés egy tragédia előszele

A bányászat és a tavat tápláló egyetlen állandó vízfolyás, a Jordán-folyó vizének elöntözése a tótól északra, együttesen azt eredményezi, hogy a Holt-tenger vízszintje drámai módon csökken. Területe ma 605 km², szemben az 1930-ban mért 1050 km²-el. A meredek parton táblák jelzik, melyik évben meddig ért a víz. A huszadik században még közvetlenül a tópartra épült szállodáktól ma már jócskán gyalogolnia kell annak, aki lebegni szeretne a sós vízben.

Sajnos a sivatagi farmokat öntözni kell, a hamuzsír-biznisz pedig Jordánia GDP-jének 7%-át teszi ki, így könnyű belelátni a Holt-tengerbe az Aral-tó tragédiáját. Bár talán mégis van remény: több, grandiózus és kevéssé reális ötlet mellett, 2014-ben Izrael és Jordánia közösen kidolgozott egy tervet a tó vizének visszapótlására. Eszerint a Vörös-tengerből felpumpálnák a vizet egy kisebb, moduláris reaktor energiájával a Jordán-völgy és folytatása, a Wadi Araba vízválasztójáig. Ott a tengervizet ugyanezzel az energiával sótalanítanák, majd öntözésre használnák mindkét oldalon. A maradék sós oldatot pedig gravitációs úton a Holt-tengerbe juttatnák.

A terv nemzetközi befektetők és az IMF tetszését is elnyerte. A projekt elindult, de sajnos jött a politika és a háború a térségben. A Holt-tenger azóta némán szemléli az őrületet, feltámadására pedig évről évre kevesebb a remény.

 

Írta: Kovács Péter
a WanderWell túravezetője

Kapcsolódó cikkek:
Wadi Rum, a mesebeli sivatag
A nabateusok, Petra építői
A kereszténység története Jordániában

Ha felkeltette az érdeklődésedet Jordánia, nézd meg a WanderWell utazási ajánlatát:
Jordánia

 

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...