Omán páratlan természeti és kulturális kincseiről már itt írtunk. Ezúttal a szultanátus elbűvölő, a modernitást és tradíciókat egyaránt magán viselő fővárosát fedezzük fel. Maszkat azonban nemcsak kiváló élményeket tartogat számunkra. A tisztaság, rendezettség, illetve a Perzsa-öböl más nagyvárosaihoz képest érezhető sokkal nagyobb nyugalom is egyből rabul ejti az utazókat.
Maszkat egyike a Közel-Kelet legősibb városainak, amelyekről utazók, felfedezők és tudósok is csak szuperlatívuszokban írtak. Felemelkedését kiváló földrajzi fekvésének köszönheti: itt futottak össze a szárazföldi és vízi kereskedelmi utak, amelyeken évezredek óta kereskednek. Többen között innen érkezett a tömjén és más luxustermék is az ókori Római Birodalomba és Görögországba. Noha a történelem során számos nép (többek között a perzsák és az oszmán-törökök) megfordult a mai város területén, jelentős változásokat az európaiak megjelenése hozott. A XV. század végén a portugálok – Vasco da Gamma, Afonso de Alburquerque – voltak az elsők Európából, akik az India felé vezető útjuk során álltak meg Maszkatnál és építették ki – hol erő és hol egyezkedések útján – kereskedelmi lerakataikat. A XVIII. században, miután a jelenleg is uralkodó Said-dinasztia kiűzte a portugálokat, majd stabilizálta a hatalmát, Maszkatot választotta a szultanátus fővárosává.
A Közel-Kelet más fővárosaival összehasonlítva, Maszkatban se a kaotikus elrendezésű, jobbára szürke betonházak dzsungelét nem tapasztaljuk, de a régióra jellemző “őrült” pompát sem, melyet égbetörő felhőkarcolók és hatalmas paloták, fémjeleznek. Maszkat semmilyen más közel-keleti városhoz nem hasonlítható, egy igazi különlegesség! Rendezett, stílusos, tiszta, sokarcú – ezekkel a jelzőkkel lehet illetni a tenger és a kopár hegyek közé “beszorított”, több városrészből felépülő, a tengerparton hosszan elterülő bájos fővárost.
Felfedezésére érdemes több napot szánni. Segítségként összegyűjtöttünk 10 helyet, amit Maszkatban járva semmiképpen se hagyjál ki! A listát azonban lehetne még folytatni…
Qaboos szultán nagymecset
A 2001-ben felavatott grandiózus mecset kétségkívül Maszkat elsőszámú kulturális látnivalója. Korlátozott nyitvatartással nem muszlimoknak is látogathatják. Az imatermet borító hatalmas szőnyeg és a terem felett lógó lenyűgöző csillár a legnagyobbak voltak a világon – amíg az emirátusiak és a katariak féltékenységből “el nem lopták” e címeket. Az adatok azonban így is félelmetesek: az Iránban készített, klasszikus perzsa motívumokat ábrázoló szőnyeg 60×70 méteres, 1,7 millió csomót tartalmaz és 21 000 kilogrammot nyom. A 14 méter magas, 24 karátos arannyal borított csillár 600 000 Swarowski kristályból épül fel és 8,5 tonnát nyom.
Mutrah bazár
A kikötő melletti, két évszázados múltra visszatekintő Mutrah bazár a kőolaj felfedezése előtt Maszkat kereskedelmi központja volt. Itt cseréltek gazdát az indiai és afrikai áruk. Ugyan ma is őrzi tradicionális hangulatát, kereskedelmi szerepe jelentősen csökkent. Egy séta a kacskaringós sikátorokban, gyönyörködés a szebbnél-szebb portékákkal, miközben szürcsöljük az ízletes ománi kardamomos kávét, minden utazó számára egy igazi élményt jelent. Alkudozni pedig kötelező!
Királyi Operaház
A néhai Qaboos szultán nagy kedvelője volt a művészeteknek, a klasszikus zenét különösen szerette. Ezért is rendelte el egy világviszonylatban is kiemelkedő művészeti központ létrehozását. Az ománi építészeti stílusjegyeket őrző impozáns épület 2011 óta csábítja Ománba a világhíres zenei és más művészeti produkciókat. A 1100 nézőt befogadni képes operaház az előadásokon kívül is látogatható vezetett túrák keretében.
Al-Alam Palota
Ó-Maszkat szívében, a kormányzati negyedben található a “Zászló Palotája”, amely az uralkodó család hat rezidenciája közül az egyik. A stílusos épületben a szultán itt fogadta külföldi vendégeit hivatalos állami látogatások során. A palota és környezete kiváló célpont egy nyugodt esti sétára.
Bait al-Zubair
1998 óta várja a látogatókat a Zubair család tulajdonában lévő csodálatos épület-kompexum, ami otthont ad Omán történelmi és kulturális értékeit bemutató múzeumnak. A rendkívül informatív és rendkívül színvonalas tárlat megtekintése után alig várjuk, hogy mindezeket személyesen is láthassuk
Tengerparti erődök
Maszkat számos – többségében egykor a portugálok által épített – erődnek (Jalali, Al-Mirani, Mutrah) ad otthont. Ezek őrizték évszázadokon át a kiváló stratégiai fekvésű fővárost. A bazár felett magasodó Mutrah erődbe érdemes felkapaszkodni a Cornichra és a kikötőre néző csodálatos kilátásért.
Amouage Parfümgyár
A híres luxus parfüm márka személyesen Qaboos szultán kérésére indult el az egész világot meghódító útjára 1983-ban; a gyárba látogatók az arab parfüméria-művészet legfinomabb illatait és azok elkészítésével ismerkedhetnek meg.
Bait al-Luban
A Mutrah bazár mellett, a tengerparti sétányra néző, “A tömjén háza” nevet viselő tradicionális étteremben mindent megkaphatunk, amit Omán nyújthat: kényeztető vendéglátást, pazar keleti ízvilágot és mindezt az ország gazdag kulturális értékeit felvonultató környezetben. Ide betérni sokkal többet jelent, mint elfogyasztani egy ételt!
Daymaniyat-szigetek
Ha nem volt elég a vízi élmény a vádikban, akkor irány a Maszkat partjaitól nem messze fekvő szigetek. A természetvédelmi terület rendkívül gazdag vízi élővilágát hajóval fedezhetjük fel. A kristálytiszta vízben akár delfinekkel is találkozhatunk. A vizek szerelmeseit pedig a snorkellezés és búvárkodás csábítja a színes halak birodalmába.
Qurum Beach
Egy kalandokkal teli ománi körutazás zárásaként nem is kívánhatunk többet, mint elfeküdni a pálmafákkal övezett és homokkal borított Qurum Beachen. Mivel a partszakasz az európaiak által is kedvelt diplomatanegyed szélén fekszik, itt lehetőség van a csobbanásra is (nők csak egyrészes fürdőruhában!). Az itt lévő luxushotelekben pedig koktélokkal is emelhetjük a relaxációs élményt (máshol Ománban ne is nagyon keressünk alkoholt!).
A cikket Cseh Zsombor, a WanderWell túravezetője írta.