Így születik a harcos – Három brutális férfivá avatás

A felnőtté válás az élet nagy átmeneteinek egyike. Minden kultúrában megünneplik, ha egy ifjú legényből férfi lesz. Míg nálunk gyakran csak egy jó buli a tizennyolcadik születésnap, addig más kultúrákban brutális próbákat kell kiállnia a fiúknak ahhoz, hogy közösségük felnőttként tekintsen rájuk. Most három rendkívüli férfivá avatás rítust mutatunk be.

Az amazóniai Szateré-mavé törzsben mérgeshangyák avatják a fiút férfivá

Amazónia folyóktól szabdalt végtelen dzsungeleiben élő szateré-mavé törzs ifjai a felnőtt kor küszöbén kegyetlen próbatétellel néznek szembe. Ahhoz, hogy átessenek a férfivá avatás rítusán és harcosokká váljanak, egy különleges, fonott kesztyűbe kell mindkét kezükkel belenyúlni. Ez elsőre nem is tűnik túl veszélyesnek. Csakhogy a kesztyűt a törzs idősebb tagjai készítették különös gonddal. Az alapanyagok pedig nem csak pálmalevelekből, tollakból és ágakból állnak, hanem a világ legbrutálisabb csípésű hangyáiból, melyeket a beavatás előtt az erdő mélyén gyűjtöttek össze.férfivá avatás mérgeshangyákkal

A bikahangya csípése olyan, mint a puskalövés

A bikahangya szájszerveivel könnyen átharapja az ember bőrét, de a hátsófele még veszélyesebb: fullánkjának mérge olyan elviselhetetlen fájdalmat okoz, hogy az áldozat az eszméletét veszítheti. A Schmidt-féle rovarcsípés-erősségek skáláján a bikahangya okozta fájdalom a legerősebb, szinte felér egy puskalövéssel. A szateré-mavé törzsben a beavatáshoz készített kesztyűbe akár száz bikahangyát is beleszőnek és az állatokat füsttel ingerlik, hogy még agresszívabban csípjenek.

A férfivá avatás nem csak egyetlen alkalomból áll

Miután felhúzták a kesztyűket a résztvevő fiúk arca rögtön eltorzul a kínoktól. A kezeik feldagadnak, belázasodnak, hallucinálni kezdenek. A törzs idősebb tagjai ekkor karon fogják és táncba viszik őket. A ritmusos mozgás és ének égő fájdalommal keveredő transzhoz vezet. A szinte elviselhetetlen gyötrelmek akár egy teljes napon át is tarthatnak.

Ráadásul nem is elég egyszer átesni a próbatételen. Ahhoz, hogy a szateré-mavé törzsben egy fiúból teljes jogú férfi lehessen, összesen húsz alkalommal kell felhúznia a kínok kesztyűit.

férfivá avatás kelléke a fontott kesztyű a hangyákkal
Forrás: Wikipédia

A nyugat-afrikai fuláni fiúk mosolyogva tűrik, hogy szíjat hasítsanak a hátukból

Az afrikai fuláni vagy másképpen fulbe népcsoport tagjai ma összesen tizenhét ország területén élnek elszórtan a Közép-Szudán régióban. Eredendően nomád pásztorok, akik főként kecske, juh és szarvasmarha tenyésztéssel foglalkoznak. Ha elérkezik az idő, a fuláni fiúknak rendkívüli önuralomra lesz szükségük, hogy kiállják a godzsa vagyis a férfivá avatás és harcossá válás rituális borzalmait.

A gondzsa szertartás kiemelt ünnep a fulánik életében. Sokan messzi vidékről érkeznek, hogy részt vegyenek az ünnepségen, ahol a fiúknak sajátos párharcban kell bizonyítaniuk rátermettségüket. A küzdelemhez a törzs idősebb tagjai több méteres, rendkívül rugalmas favesszőket készítenek, melyek vége hegyes és éles. A vesszőket akár a derekuk köré és csavarhatják, mégse törnek el.

Üss, ahogy bírsz!

A beavatásra váró félmeztelen fiúk párba állnak. Az egyikük felemeli és a tartóján összekulcsolja mindkét kezét, így téve szabaddá hátát és oldalát. Arcára közöny és érdektelenség ül ki, de szemei elárulják félelmét. Ekkor a másik fiú megragadja a pálcáját és akkorát húz vele ellenfele csupasz testére, hogy annak rögtön felhasad a bőre is kiserken a vére, míg arca meg se rándul. Jön a következő csapás, majd gyakran egy harmadik is. Ezután a felek szerepet cserélnek és most az ütlegelőnek kell tartania a hátát, hogy bizonyítsa önuralmát és belső erejét. Ha a fiúk hang nélkül állják ki az ütéseket, nem hajolnak el és nem lépnek félre, akkor kiérdemlik, hogy immár felnőtt férfivá és harcossá váljanak a fulánik közösségében.

Vanuatu ifjai tornyokról ugranak a mélybe merev kötéllel a bokájukon

Vanuatun szárazföldi búvárkodásnak is nevezik a férfivá avatás sajátos, helyi rituáléját, a nanggolt, mely különleges toronyugrást jelent. A szokás eredete állítólag egy rossz házasságra vezethető vissza. A régi időkben élt egy asszony, aki nem bírta elviselni férje szexuálisan túlságosan aktív természetét. Hogy megszabaduljon tőle, elszaladt az erdőbe és felmászott egy fára. A férje nem hagyta annyiban a dolgot és utána eredt a megcsömörlött asszonyának. A feleség látva a fán felfelé kapaszkodó férjét, indákat kötött a bokájára és a mélybe vetette magát, majd elszaladt. A felbőszült férj utána ugrott, ám indák nélkül. Így amikor földet ért, nem tartotta vissza semmi a becsapódástól és ki is törte a nyakát.

A férjétől megszabadult asszony tiszteletére először a vanuatui nők kezdtek el lábukra kötözött indákkal az esőerdő fáiról leugrálni. Ám a szokást állítólag idővel elirigyelték a férfiak.

férfivá avatás Vanuatun

Személyre szabott kötelet mindenkinek!

A toronyugrást jellemzően az éves jam gyökér betakarításához időzítik. Az alkalomra készülve 20-30 méteres fatornyot ácsolnak, amihez legalább két hétre van szükség. A nanggol a férfiasság bizonyítéka, így minden férfinak illik leugrania a toronyból, ha nem szeretné, hogy kiközösítsék és elkergessék tehénpásztornak. Az éppen kamaszkorba érő fiúk számára is elérkezik az alkalom, amikor életükben először le kell vessék magukat a mélységbe.

A toronyugráshoz jellemzően indákat használnak, melyek a gumikötelekhez képest mereven, rugózás nélkül fogják meg a zuhanó testet. A biztonságos ugráshoz nagyon pontosan ki kell számolni ezek méretét. Ha túl hosszúak, az ugró belehalhat a zuhanásba. Ha túl rövidek, akkor az akár 70 kilométeres sebességre gyorsuló test elránthatja és összedöntheti a tornyot. Akkor tökéletes az ugrás, ha az ugró válla érinti a földet. Az indák hosszát a törzs vénei állapítják meg, mindenféle tudományos kalkuláció nélkül. A mutatványt általában túlélik, de nem ritkák a komoly sérülések.

férfivá avatás próbatétele a toronyugrás indákkal a lábon

Ugorj, csak fiam, hisz nekem ugrasz!

A férfivá avatás rítusára készülő vanuatui ifjú első alkalommal a családja szeme láttára veti magát le a toronyból. A szülők erre az alkalommal magukkal visznek valami kedves emléket, melyhez a gyermek kiskorában ragaszkodott. Miután a fiú felmászott a toronyba és bokájára hurkolták az indákat, mély levegőt vesz, majd mellkasán összefonja karjait. Teste némán dől le az emelvény széléről, mintha súlytalan lenne. A szülei aggódva nézik. Egy szempillantás az egész. Már feszül is az inda, a fiú vállával ruganyosan szántja végig a felpuhított földet. Túlélte a beavatást, immár kész a felnőtt férfi létre. Szülei ekkor a gyermekkori emléktárgyat messzire hajítják, jelezve, hogy elérkezett a felnőtt kor ideje.

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

 

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...