Az Univerzumban rend uralkodik, a fizika és a logika szabályai mindenhol érvényesek. Kivéve persze, ahol nem. Földünk tele van olyan ámulatba ejtő helyszínekkel, ahol olyan megmagyarázhatatlan dolgok történnek, amelyek látszólag mintha ellentmondanának a természeti törvényeknek.
Salar de Uyuni – ahol az ég a földdel összeér (Bolívia)
A Bolíviában található Salar de Uyuni, mely a világ legnagyobb sómezeje, mely időnként a világ legnagyobb tükrévé változik. Az akár két magyarországi megyét kitevő terület egy olyan különleges sós sivatag, illetve mocsár, melynek felülete nappal akár 40-60 oC-ra is felmelegszik, míg éjszaka akár -10oC is lehet. A felszíne annyira sima, hogy ez a legjobb hely a földön a távérzékelős műholdas berendezések kalibrálására.
A Salar de Uyuni jobbára száraz és szeles, ám az esős évszakban az egész felszínét vékony vízréteg borítja. Ez a vízfelület olyan tökéletes tükröződést biztosít, hogy látszólag eltűnik a határ az ég és a föld között. Aki ilyenkor ide látogat, annak olyan érzése támadhat, mintha a végtelen égbolton vagy egy idegen bolygón sétálna.
Devil’s Kettle-vízesés – Az ördög kondérja (USA)
Az egyesült államokbeli Felső-tó partján maga az ördög kavargatja a vizet egy hatalmas kőkondérban. Bármi, ami belehullik, az soha többé nem kerül vissza.
A minnesotai Judge C.R. Magney Állami Parkot átszelő Brule-folyó egy különleges természeti rejtélyt tartogat. A folyó erős sodrású vize a Devil’s Kettle-vízesésnél két ágra válik szét. Míg a keleti ág egy kiemelkedően szép, ám hagyományos lépcsős vízesésként zuhog alá, addig a nyugati egy kondérhoz hasonló sziklába vájt üregbe őrvénylik és ott látszólag nyomtalanul eltűnik. Hosszú időn át rejtély övezte az eltűnő víz útját. Számtalan tárgyat, GPS-nyomkövetőt dobtak az örög kondérjába, sőt állítólag még egy autót is belehajtottak, csak hogy kiderüljön, mi történik lent a mélyben. De ezek közül semmi se került elő.
2016-ban a Minnesotai Természeti Erőforrások Hivatala úgy döntött, hogy tudományos módszerekkel jár utána az ördög kondérjának. A kutatók egy csoportja megvizsgálta a folyó vízáramlását. Úgy találták, hogy a vízhozam a vízesés előtt átlagosan 3,48 m3 másodpercenként, míg a vízesés után 3,43 m3. Mivel a két érték eltérése bőven hibahatáron belüli, így kijelenthető, hogy nem tűnik el víz a nyugati ágban, csupán repedéseken, vájatokon keresztül később ömlik vissza a főágba.
Az eltűnt tárgyakra a magyarázatot valószínűleg az ördög kondér aján tomboló örvények adják meg. Ezek mindent szétzúznak, illetve lent tartanak a meder alján, ahonnan csak később és apró darabokban szabadulnak.
Nagy Kék Lyuk – Átjáró a Föld középpontja felé (Belize)
A Karib-tenger szívében, Belize partjai mentén számtalan korallszirt, atoll és kisebb-nagyobb sziget terül el az égszínkék tengerben. A szárazföldtől 70 kilométerre, a Világítótorony-zátony területén egy különös, szinte tökéletes kör alakú, sötétkék lyuk tátong a jellemzően sekély vízben. Látszólag olyan, mintha hatalmas alagút bejárata lenne, amely egy ismeretlen világba vezet.
A Nagy Kék Lyuk valójában egy olyan tengeri víznyelő, mely eredetileg egy szárazföldi mészkőbarlang volt, amely a legutolsó jégkorszak idején alakult ki. A tengerszint emelkedése miatt a víz több lépcsőben elárasztotta a barlangot, majd a teteje beomlott, létrehozva a mai formáját. Vize különleges kémiai összetételű, nagyon kevés benne az oxigén, ami megőrizte az ősi sziklaképződményeket és fosszíliákat. Az egykor kifejlődött cseppkövek ma is láthatók, ezért a Nagy Kék Lyuk igazi búvárparadicsom. A terület UNESCO védelem alatt áll.
Mágnes hegy – ahol látszólag az ég felé gurulnak az autók (India)
Az indiai Ladak területén, Leh városától mintegy 30 kilométerre különös dolgok történnek a ritkán járt, hegyvidéki utakon. A Magnetic Hill lejtőjén az autók látszólag a gravitáció törvényének ellentmondva, maguktól gurulnak hegynek fölfelé. A jelenséget sokáig összekötötték egy közeli szikh vallási szentéllyel, mondván, hogy azokat, akik spirituálisan méltók rá, a hegy kiválassza és felhúzza a tetejére. Más magyarázatok szerint egyenesen ördögi erők munkálkodnak a felszín alatt, hogy próbára tegyék az erre járó utazókat.
Valójában a Magnetic Hill különös jelensége egy optikai illúzió eredménye. A környező táj domborzata és a horizont elrendezése miatt az út emelkedőnek tűnik, miközben valójában lejt. Ennek következtében a járművek valójában lefelé gurulnak, de a szemünk számára úgy tűnik, mintha felfelé mozognának.
Nem csak Indiában, de a világ más tájain, például Kanadában is találunk hasonló mágneses hegyeket, illetve dombokat.
Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője