Ha eldugott településeket, Isten háta mögötti területeket kellene keresnünk, biztosan nem Európában kezdenénk. Az öreg kontinens magas népsűrűségével és fejlett infrastruktúrájával nem éppen ezekről híres. Ettől függetlenül Európának is vannak ritkán lakott, eldugott szegletei, ahol igazi ékszerdobozokat találhatunk. Ezekből szemezünk most.
Saksun – Feröer-szigetek
Streymoy szigetén fekszik ez a 10 főt számláló kis ékszerdoboz, amit magas hegyek ölelnek körbe. A kőből és fából épült házak mellett egy 1858-ban épült templomot, és egy az 1600-as évek óta működő tanyát találunk itt. Mindenképp megér egy látogatást, ha a Feröer-szigeteken járunk.
Ushguli – Grúzia
Grúzia földrajzilag és kulturálisan is Európa és Ázsia határán fekszik, és ki ide, ki oda sorolja. Amennyiben Európához vesszük, a kb. 2100m magasan helyet foglaló Ushguli a legmagasabban fekvő állandóan (télen-nyáron) lakott település. A 90-es években vészesen kezdett fogyni a lakosság, és úgy tűnt teljesen elnéptelenedik a falu, viszont a turizmus fejlődése óta folyamatosan növekszik a népesség. Ma nagyjából 200-300 ember él itt.
Érdekesség, hogy az Ushgulinak helyet adó Svaneti tartományban a mai napig él a vérbosszú törvénye. Bár, fontos megjegyezni, hogy a kétezres évek közepe óta, a turizmus fejlődésének köszönhetően nem volt regisztrált eset vérbosszúra.
Masca – Tenerife / Kanári-szigetek
Los Gigantes égbetörő, hatalmas sziklafalai közül indul az a szűk ösvény, ahol egykoron a kalózok a kincseiket felcipelték a faluba. Masca ugyanis a forgalmas nyugat-afrikai és az atlanti kereskedelmi útvonalakat fosztogató kalózok búvó és rejtekhelye volt. A nagyjából 9km-es útvonal szűk kanyonon vezet végig a kb. 600m magasan fekvő faluhoz. Manapság már autóval is megközelíthető kacskaringós, de szuper minőségű hegyi utakon.
Reine – Lofoten / Norvégia
A Lofoten-szigetek egy Észak-Norvégiában, a sarkkörön túl fekvő szigetcsoport, ami évszázadok óta fontos halászati terület. Telente a tőkehalak a Barents-tengerről ide vándorolnak, hogy szaporodjanak. Emiatt Lofoten látképét a tengerszintről az égbe törő, meredek sziklák és hegyek mellett az apró halászfalvak uralják.
Ezek közül az egyik legszebb Reine, ami egy csodaszép öbölben fekszik a hegyek ölelésében. Ha már Reineben járunk, érdemes felmenni a falu fölé magasodó 448méteres Reinebringen csúcsára, ahonnan elképesztő kilátás nyílik a Lofoten-szigetekre és a partmenti kis halászfalvakra.
Civita di Bagnoregio – Olaszország
2500 éve még az etruszkok alapítottak települést egy a környezetéből kimagasló tufa hegy tetején, amit a helyiek ma csak „Il paese che muore” tehát haldokló városként hívnak. Civita di Bagnoregio alatti szikla ugyanis elkezdett omlani, és törések keletkeztek benne. Az 1500-as években kezdett elnéptelenedni a település, miután a peremen lévő házak közül több a szakadékba csúszott. Lakosai érthető módon elvándoroltak, és volt olyan időszak az évszázadok során, amikor csak hat ember élt itt. Napjainkban a turizmusnak hála újra élet költözött a városba, ami szinte teljesen úgy néz ki, mint a középkorban.