
A Zöld-foki Köztársaság, ismertebb nevén a Zöld-foki-szigetek egyszerre kínálnak fehér homokos, trópusi strandokat, szédítő vulkánokon kanyargó, izgalmas magashegyi trekkingútvonalakat, buja trópusi növényzettel borított völgyeket, és egyedi, csak a szigetekre jellemző kulturális élményeket.
Az Atlanti-óceán mélyén, Afrikától körülbelül 500 km-re nyugatra található. A területét tekintve körülbelül egy magyarországi megyét kitevő, kilenc lakott és több kisebb, lakatlan szigetből álló ország rendkívül változatos tájakkal és élményekkel várja az ide látogatókat.
A keleten fekvő Sal és Boa Vista inkább a tömegturizmus igényeit igyekszik kiszolgálni, parti szállodák és bungalók várják az azúrkék vízben pancsolni, a vakítóan fehér homokos parton pihenni vágyókat. Nyugaton és délen, elsősorban Santo Antão és Fogo szigetén viszont a kalandtúrázóké a terep. Santo Antão-n a kopár vulkáni kalderákat az üdítően zöld völgyekkel összekötő túraútvonalak viszik a prímet, Fogo-n a 2829 méterrel az óceán fölé magasodó, lélegzetelállító körpanorámát adó rétegvulkán megmászása jelenti a fő attrakciót.
A Zöld-foki Köztársaság 1975-ig Portugália tengerentúli tartománya, korábban gyarmata volt. A portugálok a szigeteket az atlanti rabszolgakereskedelem egyik fő elosztóközpontjaként használták. Az ország ennek köszönheti azt az egészen egyedi kulturális sokszínűséget, ami a mai napig jellemzi. A Zöld-foki-szigetek zenében, táncban, fesztiválokban talán csak Brazíliához hasonlítható.
A kulturális központ São Vicente legnagyobb városa, Mindelo. Itt szinte minden kapualjban egészen elképesztő zenei élményben lehet részünk. Szól a szomorkás morna, az ütemesebb coladeira és a pattogós funana. A helyiek az utcán énekelnek, táncolnak. A város hangulatos utcáin sétálva időnként zenés felvonulásokba, fesztiválokba botlunk. Március elején Mindeloban tartják a nagyon látványos, több napig dübörgő zöld-foki karnevált.
Az ország Afrika egyik legfejlettebb demokráciája, kiegyensúlyozott politikai berendezkedéssel, jó közbiztonsággal, afrikai mércével mérve tiszta és rendezett településekkel. Gyakran érezhetjük úgy magunkat, mintha Lisszabon egyik külvárosában lennénk. A legfontosabb különbség Portugáliához képest az, hogy a zöld-fokiak nagyon nyitottak és barátságosak, extrovertáltak és lazák. Fő jelmondatuk a no stress! Ezt minden körülmények között hangsúlyozzák, és be is tartják. Kapkodó, ideges helyivel nem fogunk találkozni.
A szigetek részben portugál, részben nyugat-afrikai gyökerekkel rendelkező gasztrokultúrája is lenyűgöző. Aki a halakat, a tenger gyümölcseit szereti, annak ideális helyszín, de a zöldségek és különösen a trópusi gyümölcsök tekintetében sem éri csalódás az ide látogatókat. Az ország egyik fő terménye a cukornád. Ebből nagyszerű italok is készülnek. A gyümölcsös, melaszos rum, azaz ponche, illetve a Brazíliából származó caipirinha nagyon elterjedt. A szigetek legnépszerűbb itala a grog, azaz a helyi rum, amit a helyiek nagy lelkesedéssel kínálnak a túraútvonalak mellett fekvő kis kifőzdékben.
A szigetek éghajlata trópusi, de az óceán kellemesen hűti és kiegyenlíti az afrikai klímát. A hőmérséklet szinte soha nem hűvösebb 20, és nagyon ritkán forróbb 30 foknál.
Az északi és keleti szigetek az ún. szél-felőliek, ahol állandó az északkeleti passzátszél. Ez a téli és tavaszi hónapokban erősebb, nyáron és ősszel gyengébb, de soha nem túl kellemetlen. Délnyugaton találjuk a szélvédett szigeteket. Itt a szél hiányában a nyári forróságot érezhetjük erősebbnek. Az esős időszak júliustól szeptember végéig, október elejéig tart. Ekkor heves viharok, villámárvizek is előfordulnak. A növényzet az esős évszak után zöldebbé varázsolja a tájat.
Az óceán hőmérséklete még télen is 23-24 fok körül van, fürdésre alkalmas. A szeles időszakokban a nagy hullámverés miatt nem ajánlott.
Összességében elmondható, hogy a Zöld-foki Köztársaság az esős évszakot kivéve egész évben jó választás, de Európából utazva a legnagyobb élményt novembertől márciusig nyújtja.
A hivatalos pénznem a zöld-foki escudo (CVE).
Az aktuális árfolyam alakulása itt követhető.
Pénzt váltani a helyszínen érdemes, arra azonban ügyelni kell, hogy Mindeloban a repülőtéren nincs pénzváltó. Ugyancsak problémás lehet, hogy a bankok és váltók szombaton délben bezárnak és csak hétfő reggel nyitnak ki újra.
Az escudo árfolyama Portugália lobbizásának köszönhetően az euróhoz van kötve, így nagy különbségek a különböző váltóhelyeken nincsenek. Mindenütt körülbelül 110 escudo-t adnak 1 euróért. Itthonról mindenképpen eurót vigyünk magunkkal, az amerikai dollárt és egyéb nemzetközi valutákat csak nehezen és ráfizetéssel tudjuk váltani!
Amennyiben nem tudunk váltani, az eurót mindenhol, még a legkisebb boltokban is elfogadják, sőt, választhatunk, hogy escudót vagy eurót szeretnénk visszakapni. A váltóhelyeken kívüli nem hivatalos árfolyam szerint mindenütt csak 100 escudót adnak 1 euróért.
Bankkártyával jellemzően csak városokban lehet fizetni, de ott is a készpénzt preferálják. Gyakori, hogy a készülék meghibásodására vagy gyenge internetre hivatkozva utasítják el a bankkártyás fizetést.
A borravaló sehol, még éttermekben sem elvárás. Minimális mértékben azonban adhatunk, hálásak érte. Ez nem kell, hogy a költésünk arányában legyen, 100-200 escudo (1-2 euró) még a legdrágább vacsoránál is megfelelő.
A szigeteken az árak általában véve alacsonyabbak, mint Magyarországon. A boltok jóval olcsóbbak, a frekventált óceánparti éttermek, bárok viszont már megközelítik az európai árszínvonalat.
A Zöld-foki Köztársaságba való utazáshoz nincs szükség kötelező védőoltásra. A térségben előfordulhat hepatitis B és hepatitis A, az ezek elleni oltások felvételét egyénileg kell megfontolni. Ugyancsak előfordult korábban zika, dengue és malária-fertőzés is, azonban több éves komoly szúnyogirtó-kampány után Afrikában elsőként itt jelentették be, hogy az ország mentes a szúnyogok által terjesztett betegségektől.
Ennek ellenére kerüljük a pangó vizeket (különösen az elsősorban Santo Antão-n, a mezőgazdasági vidékeken található esővízgyűjtőket) és használjunk szúnyogriasztó krémeket, spray-t.
A Nemzetközi Oltóközpont ajánlása alapján érdemes a következő tanácsokat megfogadni:
A nagyobb városokban és turisztikai központokban biztosított a modern orvosi ellátás. Minden szigeten találunk jól felszerelt kórházat. Bel- és külföldi gyógyszerek a gyógyszertárakban beszerezhetők. Az orvosi és kórházi kezelés költségeit általában azonnal és készpénzben kell kifizetni. Mindig kössünk mindenre kiterjedő utasbiztosítást!
Ajánlott bélfertőtlenítő gyógyszert, magas védőfaktoros naptejet, szúnyogriasztó krémet is magunkkal vinni.
A Konzuli Szolgálat a Zöld-foki Köztársaságot a III. biztonsági besorolású kategóriába, azaz a fokozott óvatossággal látogatható országok körébe sorolja.
A közbiztonság az országban általában jónak mondható, afrikai viszonylatban pedig kiemelkedően jónak, de a nagyobb forgalmú, turisztikailag kiemelt helyeken zsebtolvajlás, lopás, esetenként rablás előfordulhat. Értékeinket biztonságos helyen tároljuk. A nagyobb városokban a kivilágítatlan utcákat kerülni kell.
Elutazáskor, a repülőtereken semmiképpen ne fogadjunk el ismeretlen személytől származó csomagot szállítás céljából!
Beutazás
Magyar állampolgárok a Zöld-foki Köztársaságba útlevéllel vagy ideiglenes útlevéllel léphetnek be. Az útlevélnek a beutazást követően még hat hónapig érvényesnek kell lennie.
A Zöld-foki-szigetek előírja a hozzájáruló nyilatkozat meglétét arra az esetre, ha a kiskorú nem a szülői jogokat gyakorló felnőttekkel utazik együtt.
Január 1-től rövid távú (maximum 30 napos) tartózkodás esetén nincs szükség vízumra. Ettől az időponttól kezdve viszont az ország bevezette az EASE (Efficient, Automatic and Safe Entry of Travellers) rendszert. Az EASE egy online elektronikus platform, amelynek célja a Zöld-foki Köztársaságba történő utazások előzetes regisztrálása. A regisztrációt az utazás előtt minimum 5 nappal kell kezdeményezni.
Kisállatok beutaztatási szabályairól a Nébih portálján tájékozódhatunk.
Az érvényben lévő vámszabályokról a Zöld-foki Vámhatóság (Alfândega) honlapján találunk tájékoztatást.
Illem és kommunikáció
A lakók rendkívül szívélyesek és kedvesek. Gyakran hangsúlyozzák a szigetek jelmondatát: no stress! Ennek ellenére pontosak, és ezt a turistáktól is elvárják.
A római katolikus vallás a kultúra szerves része. Vasárnaponként tömegek mennek templomba, ahová várják a turistákat is. Templomba fedetlen vállal, térd fölé érő szoknyában vagy rövidnadrágban belépni nagy tiszteletlenség.
Nyelv
A Zöld-foki Köztársaság hivatalos nyelve a portugál és a kreol. Ez utóbbi is a portugálra épülő, azt egyszerűsítő, illetve nyugat-afrikai, spanyol és francia kifejezésekkel gazdagító nyelv. Nincs egységes, írott kreol, minden szigetnek megvan a maga saját verziója. A tömegkommunikáció, az írott sajtó és az oktatás nyelve továbbra is a portugál. Bár vannak a kreolt standardizáló törekvések, a média hatására ezek egyre inkább háttérbe szorulnak.
Angolul viszonylag kevesen beszélnek. A szállodákban és éttermekben többnyire boldogulunk vele, másutt kevésbé. A szigetek turisztikai hagyományai miatt a francia és a német inkább elterjedt.
Internet és elektronika
Polinézia, Melanézia és Mikronézia nevei ismerősen csenghetnek az utazók számára. A Csendes-óceán e három kiterjedt szigetcsoportjáról sokaknak a kókuszpálmák szegélyezte, türkiz szín óceán mosta, vakítóan fehér tengerpartok juthatnak eszébe. Velük szemben Makaronézia szigetvilága már kevésbé közismert, pedig jóval közelebb vannak
Polinézia, Melanézia és Mikronézia nevei ismerősen csenghetnek az utazók számára. A Csendes-óceán e három kiterjedt szigetcsoportjáról sokaknak a kókuszpálmák szegélyezte, türkiz szín óceán mosta, vakítóan fehér tengerpartok juthatnak eszébe. Velük szemben Makaronézia szigetvilága már kevésbé közismert, pedig jóval közelebb vannak
Kíváncsi vagy eldugott törzsekre, extrém kalandokra, de éredekelnek a metropoliszok látnivalói, vagy a legjobb fesztiválok is? Ezt itt mind megtalálod egy helyen. Mozdulj ki a hétköznapok szürkeségéből, és fedezd fel a világot velünk!
© WanderWell Zrt. – Minden jog fenntartva!