Együtt élni a halállal – a legfurcsább halotti szokások

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Aki egyszer megszületett, annak meg is kell halnia. Ez a kérlelhetetlen törvény mindannyiunkra vonatkozik. Azt mondják, hogy a halállal szembenézni olyan, mint belenézni a Napba – képtelenek vagyunk hosszan elviselni. De vajon mi van a legvégső után? Van-e bármi a túloldalon? Lehet-e helyesen meghalni? Ezekre a kérdésekre koronként és kultúránként számtalan válasz született. A halotti szokások minden kultúra alapjait képezik. Az alábbiakban a legfurcsább halotti szokásokkal nézünk farkasszemet.

 

Túlvilági utazás vízibivalyokkal – halotti szokások Toraja-földön

Az indonéziai Sulawesi (Celebesz) szigetének üde zöld hegyvidékén élő toraja népcsoport tagjai még nem tekintik halottnak azt, akinek már nem él a teste. A toraja halotti szokások egészen egyedülállóak. Az elhunyt családtagok olykor évekig is a lakóház erre elkülönített szobájában laknak, enni, inni visznek nekik, és ünnepnapokon az asztalhoz ültetik őket. A halál csak akkor következik be, amikor a temetési szertartáson leölik az első vízibivalyt, melynek szelleme áthúzza a díszesen faragott és festett koporsót a toraja mennyországba a Puyába. Minél több bivalyt fognak e másvilági szekér elé, annál magasabb rangra kerül az elhunyt a túlvilágon. Így a toraja temetések nem csak meglehetősen véresek, de rendkívül drágák is, hiszen egy-egy szebb állatért akár dollár ezreket is ki kell fizetni.

A toraják szokásairól itt írtunk bővebben.

Halotti szokások a torajáknál

 

A Hallgatás Tornyában keselyűk gondoskodnak a halottakról

Az ősi perzsa zoroasztrizmus vagy másképpen mazdaizmus vallása alapjaiban határozta meg a judaizmus és a kereszténység tanításait. Az iszlám terjedése miatt azonban 7-10 század során a zoroasztriánusoknak menekülniük kellett hazájukból. Sokan közülük Indiában telepedtek le és ma pársziknak hívják őket. Hitük szerint a világ a fény és a sötét korszakokon átívelő kozmikus küzdelméről szól és az embernek erkölcsi kötelessége a kettő között választani. Mivel a halál nem tartozik az élethez, így a párszik nem temetik el a halottaikat. A gyolcsokba csavart holttesteket a településeiken kívül, általában nehezen megközelíthető helyekre emelt, úgynevezett Hallgatás Tornyába viszik, ahol azok keselyűk és más húsevők martalékává lesznek.

 

Dargavs kőházaiban a halál lakik – Halotti szokások a Kaukázusban

A Kaukázus északi oldalán fekvő, parányi Észak-Oszétiában található Dargavs település kőházai nem az élőknek adnak otthont. A környékbeliek úgy tartják, hogy aki belép Dargavs nekropoliszába, az már nem jön ki élve onnan, így ők inkább messzire elkerülik a területet. Az ajtókkal, ablakokkal ellátott, csúcsos tetejű építmények feltehetően egy iráni eredetű nép, az alánok munkája és talán a 13. században készültek. Egyes feltételezések szerint, a különös lakóházszerű temetkezési épületeket azzal a céllal emelték, hogy a termőföld érintetlen maradhasson a halottaktól. A későbbi évszázadok folyamán, az időnként fellángoló járványok idején karanténként szolgáltak. Akiken kiütköztek a kórság tünetei annak el kellett költöznie Dargavs házaiba. Bár enni és inni még kaptak, többé már nem hagyhatták el végső lakhelyüket.
Dargavs kőházairól itt írtunk bővebben.

Halotti szokások egy temető falu

 

A Janomami törzsben megeszik a hamvakat

Az Amazonas-medence közepén, Brazília és Venezuela határán él a hírhedt Janomami népcsoport. A vadászó, gyűjtögető életmódot folytató janomami csoportok híresen sokat háborúznak egymással. Állítólag minden második férfi lándzsa által vész el. A halottaktól meglehetősen furcsán vesznek búcsút. Miután valaki meghal, a testét levelekbe csavarják és kiviszik az erdőbe. A trópusi dzsungel nyüzsög a dögevőktől, így az élettelen test hamar a rovarok és más nyüvek martaléka lesz. De nagyjából egy hónap múltán a janomamik a csontokat összegyűjtik, elégetik majd a hamvak egy részét az ételbe keverve megeszik. A maradékot aztán félreteszik míg el nem jön az emlékezés napja. Ekkor a hamvak újra előkerülnek és furcsa fűszer gyanánt újra meghintik velük az elkészült fogásokat.

Halotti szokások a yanomami törzsnél
Forrás: Wikimédia

A janomami törzsről még többet megtudhatsz a Néprajzi Múzeum weboldalán, illetve a világhírű, magyar származású fotográfus, Claudia Andujar oldalán.

 

Szokusinbucu, az önmumifikálódás művészete

A narancsszín ruhába öltözött, kopaszra nyírt buddhista szerzetesek mindig is a meditáció és az elme uralásának mesterei voltak. A szokusinbucu hagyománya egy, a 8. században élt japán mester, Kúkai tanításának sajátos értelmezésére vezethető vissza. A legenda szerint Kúkai teste halála után magától mumifikálódott, mely inspirációul szolgált a követői számára. Az önmumifikáció első 1000 napján a szerzetes csak bogyókat és magokat eszik. A következő 1000 napon csak fakérget és gyökereket, illetve egy olyan mérgező főzetet, amely felgyorsítja a testnedvek elvesztését. Ezt követően a szerzetes egy akkora kősírba mászik be melyben éppen csak elfér lótuszülésben. A kősírt lefedik, de egy csövön át a bent meditáló még levegőhöz jut. Minden nap egy csengőt csönget meg, tudatván a külvilággal, hogy még él. Ha a csengő nem szólalt meg többé, a csövet kihúzzák. Újabb 1000 nap elteltével a sírt felbontják. Ha sikeres volt a mumifikálódás, akkor úgy tekintik, hogy a szerzetes elérte a megvilágosodást.

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

 

 

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek

Uganda

Uganda: Afrika egy helyen

Uganda az egyik legkiválóbb bevezető ország Afrikába. A többihez képest kicsi, bejárható, elég jó az infrastruktúra, biztonságos és a legtöbb