Különleges ősi vallások, amik még ma is élnek

Az emberiséget ősidők óta lenyűgözi az őt körülvevő világ. A felkelő Nap, a csillagokkal teli éjszakai égbolt, villámok, tűzhányók, havas hegycsúcsok és az óceánok háborgó ereje egyszerre ébreszt bennünk félelmet és csodálatot. Ebből a kettős érzésből születtek meg azok a gondolati rendszerek és rituális cselekedetek, melyeket vallásoknak nevezünk. Az alábbiakban néhány alig ismert és különleges vallás nyomába eredünk.

Zoroasztrizmus – a fény és a sötét küzdelme

A Zarathustra, ókori iráni próféta által meghirdetett tanítás alapjaiban határozta meg a Perzsa Birodalom és később mind a zsidó, mind a keresztény, mind az iszlám vallások fejlődését.

A zoroasztrizmus szerint, a világ a fény és a sötét korszakokon átívelő harcának helyszíne. A két istenség, Ahura Mazda, a Bölcs Úr, valamint Angra Mainyu a gonoszság megtestesítője küzdenek egymás ellen, illetve az emberi lelkek megszerzéséért. A zoroasztriánusok hisznek az utolsó ítéletben, a feltámadásban és a pokolban. Szerintük a halál tisztátalan és gonosz, ezért a halottaikat sem nem temetik, sem nem hamvasztják, hanem a településeik szélén emelt, úgynevezett Hallgatás Tornyaiba helyezik, ahol a testek a keselyűk prédájává lesznek.

Az iszlám vallás terjedése menekülésre kényszerítette a zoroasztriánusokat, akik hosszas vándorlás után, Indiában telepedtek le. Ma pársziknak hívják őket. Bár lélekszámuk nem éri el a kétszázezret, templomaikban ma is ég a szent tűz, Ahura Mazda fénye, mely a világosság diadalát hirdeti Angra Mainyu, a sötétség szelleme felett.

Dzsainizmus – az ősi vallás

Az indiai dzsainizmus eredete az időszámításunk előtti harmadik évezredig nyúlik vissza, így ez a máig létező vallás az egyik legősibb az emberiség történetében. A dzsainok az erőszakmentesség és a nem ártás hirdetői. Szigorú vegetáriánus étrendet tartanak, és nem művelnek földet, nehogy a benne található élőlényeket bántsák. A dzsainizmus nem egy istenség imádására buzdít, hanem a lelket akarja megtisztítani a karma káros következményeitől. A világon ma mindössze 4 millió dzsaina hívő él, azonban e vallás hatása a kezdetektől fogva kulcsfontosságú India többi hiedelemvilága szempontjából.

A szikh vallás – hindu és iszlám tanítások fúziója

India számos világvallás bölcsője. A történelem során itt bontakozott ki a védánta filozófiája, a jóga praxisa, a hinduizmus színes istenvilága, a buddhizmus nemes nyolcrétű ösvénye, és Nánat gurunak köszönhetően, itt született meg a szikhizmus is a 16. század során. A viszonylag fiatal vallás sok elemet ötvöz a hinduizmus és az iszlám tanításaiból. Szerintük létezik a karma törvénye és a szamszára, vagyis a reinkarnáció, de csupán egyetlen Istenség létezik. Elutasítják a hinduizmus kasztrendszerét, de az iszlám nőkre vonatkozó, őket megkülönböztető tanítását egyaránt. A szikh hívek száma világviszonylatban meghaladja a 25 millió főt.

szikh vallás

Szamaritánusok – az egykori eretneknek zsidó vallás

Az ókori egységes Izraeli Királyság időszámításunk előtt 930-ban kettészakadt. A déli országrészből lett Júdea, Jeruzsálem központtal, míg az északiból Izrael, Szamária központtal. Az északi országot elfoglalta az Asszír Birodalom, a lakosság nagy részét elhurcolták, majd a helyükre idegen népek és idegen istenségek költöztek. A még megmaradt zsidó lakosság lassan összekeveredett a bevándorlókkal, akiket innentől szamaritánusoknak hívnak, és akik lassan áttértek a zsidó hitre. A déli zsidók azonban nem fogadták el őket. Jézus többször járt közöttük, és az egyik leghíresebb bibliai példázat, az irgalmas Szamaritánus története is innen eredeztethető. A szamaritánusoknak saját nyelven írott Tórájuk van, és ma már ők is izraeli állampolgárok. A számuk jelentősen megfogyatkozott, az egész világon alig több, mint 700-an élnek.

Jeziditák – az Edény Fiai

Az iraki hegyekben él egy különleges nép. Több, mint négyezer évre visszanyúló vallási hagyományaik nincsen írásba foglalva, így azok részleteiről a kívülállók alig tudnak valamit. A jazidik vagy jeziditák mind a Korán, mint a Biblia tanításait komolyan veszik, de hitük szerint létezik a lélekvándorlás. Minden ember folyamatosan újraszületik, míg el nem éri a megtisztulást. Úgy gondolják, hogy a világot Isten teremtette, élükön az angyalokkal. A legfőbb arkangyal Tausz, akit Pávaangyalnak is hívnak és ő Isten földi helytartója. A jezidita hívők hozzá imádkoznak és nem Istenhez. A muszlimok szerint a Pávaangyal azonos Luciferrel, és ezért sátánistának tartják a jeziditákat, akiknek emiatt számtalan üldöztetést kellett elszenvedniük a történelem folyamán. Nehéz lenne megbecsülni a számukat, mivel rituáléikat nagyrészt elzártan, titokban gyakorolják.

jeziditák jazidi vallás templom örményországban

A cikket Gueth Péter, a WanderWell túravezetője írta.

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...