Túrabot – Milyet válassz, hogyan állítsd be, és miként használd?

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
Túrabot és táj.
A bejegyzést írta: Kovács Attila

Az elmúlt évtizedekben megszokottá vált, hogy a hazai erdők ösvényein túrabottal a kezükben túráznak a természetkedvelők. Ahogy egyre többen fedezik fel a botok előnyeit, úgy egyre ritkábban hallani a „hát a síléc hol maradt” típusú erőltetett poénokat. Bár igaz, hogy a bothasználat eredete a síelésnél keresendő. A lesiklót a botok segítik a kanyarodásban és az egyensúly megtartásában. Különösen fontosak a sífutás és a sítúrázás során, de a nordic walking mozgásformánál is hasonló eszközök segítik a sportolót. Ezek leginkább a sífutó botokra emlékeztetnek. Megmutatjuk, hogyan érdemes kiválasztani a túrabotot, hogyan állítsuk be, és miként használjuk.

A túrázás, a magashegyi trekking és a hegymászás során leginkább a sítúrázó botokhoz hasonlító, teleszkópos túrabotok, más néven trekking botok használatosak. Ezek az eszközök erősek és könnyűek, alumíniumból vagy karbonszálból készülnek. A markolatuk puha, kellemes tapintású műanyag vagy az izzadságnak jobban ellenálló, természetes fogást kínáló parafa.

A botok hegyén található, kemény és kopásálló volfrám-karbid kerámiából készült vég biztosítja a pontos talajfogást. Ezt általában védőkupakkal látják el, hogy szállítás közben ne tegyenek kárt bármilyen más felszerelésben.

A túrabotok két vagy három részre összecsukhatók, így nem foglalnak sok helyet, amikor éppen nem használjuk őket. Nyitott állapotban a méretük állítható, amelyet vagy csavaros, vagy „flixlock” rendszerrel rögzíthetünk a túra során.

A nyári használatra tervezett túrabotokhoz kisebb, míg téli felhasználásra szélesebb karimájú hótányért választhatunk, mely megakadályozza, hogy a botok belesüllyedjenek a puha hóba vagy törmelékbe.

Túrabot használat közben

A túrabot előnyei

A túrabotok használatától még mindig sokan idegenkednek, pedig már egy rövid próba is elegendő lehet ahhoz, hogy bárki meggyőződjön az előnyeikről. Elég csak egy meredekebb emelkedő, hogy kiderüljön, milyen jól jönnek ezek az eszközök a túrák során.

A túrabotok használata jelentősen csökkenti a térd, a csípő és a boka terhelését, különösen nehéz hátizsák cipelésekor azáltal, hogy a karok és a felsőtest izmainak bevonásával mérsékelhetjük az ízületi fájdalmak és sérülések kockázatát. A lejtőn lefelé haladva a túrabotok segítségével először megtámasztjuk a testünk súlyát a stabilan elhelyezett botokon, és csak ezután lépünk lejjebb. Ez csökkenti a bokánkra és a térdünkre nehezedő erőhatást, ezáltal kímélve az ízületeket és csökkentve a csonthártya gyulladásának esélyét. Különösen ajánlott a túrabot használata azok számára, akiknek a térd- és bokaízületei lazábbak, kevésbé terhelhetők.

A túrabotok nemcsak a terhelés csökkentésében, hanem a stabilitás javításában is fontos szerepet játszanak, különösen sziklás, nehéz terepen. A hegyi ösvényeken gyakran találkozunk nedves, csúszós vagy egyenetlen felületekkel, instabil kövekből álló törmeléklejtőkkel, valamint hófoltokkal. Ezekben az esetekben a túrabotok növelik az egyensúlyérzetet, így csökkentik a megcsúszás vagy elesés kockázatát.

A botok használatával a karok és a felsőtest aktívan részt vesznek a mozgásban, ami lehetővé teszi az erőfeszítés eloszlását a testen. Ennek köszönhetően több energiát takaríthatunk meg, és nagyobb távolságokat tehetünk meg. A túrabotok emellett segítenek fenntartani a tempót és mozgás ritmusát is, ami különösen hosszú túrák során előnyös. Ezentúl a botok hozzájárulnak ahhoz is, hogy egyenes gerinccel túrázzunk, ami javítja a tüdőkapacitást és az oxigénellátást. Ennek eredményeként jobb teljesítményt érhetünk el, mintha csak a hátizsák súlya alatt görnyednénk.

A túrabot egyre elterjedtebb

A túrabot kiválasztása

Túrázáshoz és hegymászáshoz mindenképpen teleszkópos, állítható hosszúságú túrabotot érdemes választani. Legjobbak a három részből álló, kicsire összenyomható változatok. Ezek kiválóan alkalmazhatók különböző terepviszonyok között, valamint könnyen összecsukhatók és szállítás közben nem foglalnak sok helyet. A fix hosszúságú síbotok nehezen pakolhatók, és gyakran csak akadályoznak menet közben.

Ha lehetséges, a csavaros helyett a „flixlock” rendszerű rögzítéssel készült változatokat érdemes választani, mivel ezek sokkal tartósabbak. A csavaros rendszerű bot alsó szártagjának végében található alumínium csavar belefeszül egy műanyag betétbe. Ezzel rögzítve a bot méretét. Ez a megoldás a tartós használat során kilazulhat vagy elkophat.

Túrabotok: nagy a kínálat.

Fontos figyelembe venni, hogy ha télen is szeretnénk használni a túrabotot, olyat válasszunk, amelyhez nemcsak a kis karimájú nyári, de a szélesebb, a puha hóba süllyedést megakadályozó hótányér is tartozik. Mivel a különböző gyártók eltérő rögzítési módszereket alkalmaznak, készüljünk fel arra, hogy a hótányérok nem mindig kompatibilisek. Ha utólag szeretnénk vásárolni, érdemes megkeresni a megfelelő márkát, és még túra előtt próbáljuk felrögzíteni, nehogy a terepen érjen minket meglepetés.

A legtöbb túrabot könnyű és erős alumíniumból készül, mely ideális nagyobb testsúlyú túrázóknak is tartós használatra. Ám azoknak, akiknek minden gramm számít, ideális választás lehet egy pehelykönnyű karbon túrabot. Ez remekül elnyeli a keletkező rezgéseket, így a csuklónak is kényelmes. Ezek a túrabotok jóval drágábbak és körültekintést igényelnek. Mivel a karbon rideg anyag, eséstől vagy erősebb ütéstől eltörhet. Ezzel szemben egy alumínium bot csak meghajlik valamelyest.

Túrabot a hóban.

Hogyan használjunk túrabotot?

A túrabot használata előtt állítsd be a hosszát úgy, hogy álló helyzetben az alkarod és a felkarod között bezárt szög megközelítőleg 90 fokos legyen. Ez a szög egyrészt optimális kéz- és csuklóhelyzetet biztosít, másrészt csökkenti a térd és a boka ízületekre nehezedő nyomást.

Alulról bújtasd bele a csuklódat a csuklópántba, mert a pánt így stabilan tartja az alkarod, még akkor is, ha nem fogsz erősen a markolatra.

A túrabot használatát könnyű megtanulni. Érdemes sík terepen begyakorolni a mozgást úgy, hogy ellentétes kar- és lábmozgással lendületesen gyalogolsz.

Emelkedőn és lejtőn érdemes a botok hosszát a terep dőlésszögének megfelelően beállítani, hogy biztosítsd a legjobb támogatást és stabilitást. Az erre alkalmas túrabotoknál az is jó megoldás lehet, ha a csuklópántból kibújva, a markolat alatti szár párnázott részébe kapaszkodsz, mert ezzel elkerülheted a botok folyamatos állítgatását a túra során.

Túrázó egyén nyáron.

A túrabotok helyes használata nem csak fizikailag segít a túrázás során, de mentálisan is ösztönző lehet. A nagyobb stabilitás és biztonságérzet növeli a természetjárás örömét. A túrabot használatával javul a testtartásunk és a teljesítményünk, miközben kíméljük a bokát és a térdet. Aki még nem próbálta a túrabotokat, annak érdemes beszerezni a következő túra előtt. A különbség meglepő lehet!

A megfelelő hátizsák kiválasztásáról ebben, a megfelelő túrabakancsról pedig ebben a cikkünkben olvashatsz. Ha éppen kabátra van szükséged egy magashegyi túrához, ebből a cikkből megtudhatsz minden fontos információt.

(Fotók: Shutterstock)

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek