Történelmi jelentőségű ír apátságok, a legérdekesebb történetek őrzői

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
Kylemore apátság

A rejtélyes ír apátságok helyszínein a természet, a történelmi romok és a legendák találkoznak. Ezek a több évszázados épületek nemcsak a túrázók és természetkedvelők úti céljai, hanem szerelmi történeteket, drámát és misztikumot őrző emlékhelyek is. Mutatjuk Írország legizgalmasabb apátságait, amelyek minden lépésnél egy újabb titkot tárnak fel.

Kylemore Abbey – tragikus múltú kastélyból virágzó bencés apátság

Ha Margaret Henry kislányként arról álmodott, hogy majdani férje kastélyt épít neki, talán ő sem hitte volna, hogy ez valóra válik. Az 1860-as években Mitchell Henry, egy gazdag angol üzletember nászútján feleségével, Margarettel beleszeretett Connemara tájába. Néhány évvel később megépíttette az lenyűgöző Kylemore kastélyt felesége számára.

A kastély története tragikus fordulatot vett, amikor Margaret egy egyiptomi utazás során váratlanul elhunyt. Férje az ő emlékének szentelve alakította át a birtokot. Így lett egyszerre a szerelem és a gyász szimbóluma.

Kylemore apátság, az ír apátságok egyik legkülönlegesebbje
Kylemore, az ír apátságok egyik legkülönlegesebbje

Évekkel később és tulajdonosváltásokat követően az I. világháború alatt Belgiumból menekülő bencés apácák költöztek a kastélyba. 2010-ig egy bentlakásos leányiskolát is üzemeltettek. Ugyan az iskolát bezárták és a vendéglátás irányába tolódott a figyelem, fontos szerepet játszanak a közösségi élet terén. Az apácák ma is készítenek kézműves csokoládékat és szappanokat, amelyek tökéletes ajándékok lehetnek.

Ne hagyd ki az úti célról készült átfogó tudástárunkat! Tapasztalt utazók hiteles és hasznos információi. Minden, amit Írország kapcsán tudni érdemes a látnivalókról, túrákról és ételekről. Megnézem!

Gótikus templom a Kylemore ír apátság területén
Gótikus templom a Kylemore apátság kertjében

A kastélyhoz tartozó viktoriánus kert egykor Írország egyik legmodernebb kertészeti projektje volt, üvegházakkal és egzotikus növényekkel,  ma a látogatók kedvelt célpontja. A birtok hatalmas területén számos túraútvonal vezet keresztül, amelyek a természetkedvelők és a történelem iránt érdeklődők számára is kínálnak felfedeznivalót.

Hasznos információk:

  • Jegyek
  • Térkép
  • Készüljünk úgy, hogy akár itt is beszerezhetjük a kézzel készített szuveníreket csokoládé, szappan, kerámia formájában.

A Na Seacht dTeampaill (Hét Templom) – az ősi Írország zarándokhelye

Inis Mór szigetén, az Aran-szigetek legnagyobbikán található. Bár a neve alapján hét templomot várnánk, valójában két templom és néhány kisebb épületcsoport alkotja a komplexumot, amely egykor jelentős középkori zarándokhely volt. 

Az elnevezés eredete nem teljesen tisztázott, de valószínűleg a római zarándoklatok hét templom körútjára utal, amely szimbolikus jelentőséggel bírhatott, és hozzájárult ahhoz, hogy a hely  vallási zarándoklat célpontjává váljon. A környező tájjal lenyűgöző harmóniában áll, ami csak tovább fokozza az épületek varázsát anélkül, hogy látszatra grandiózus hatást érne el.

A sziget maga közelebb áll az ősi Írországhoz, mint a modern világhoz. Itt nincsenek új épületek, helyette kőházak, juh- és lófarmok tarkítják a tájat. 

Hasznos információk:

  • Jegyek: ingyenes, szabadon látogatható
  • Térkép
  • A sziget megközelítése: komppal Galwayből / Doolinból vagy kisrepülőgéppel.
  • A szigeten ajánlott a kerékpár bérlése, mivel így egy egynapos kirándulás alatt is felkereshetjük a legtöbb helyszínt, például a Dun Aonghasa erődöt vagy a St. Benan’s templomot.

Boyle apátság – A szerzetesek nyugalma és a katonák zaja

A Boyle folyó partján álló apátságot 1161-ben alapították a mellifonti ciszterci szerzetesek. Az épület a román és a gótikus stílus találkozása, leginkább a templomhajó íveinél, ahol a két stílus egymással szemben jelenik meg. Szokatlan módon az apátságot állatfigurák és pogány sheela-na-gig termékenységi szimbólumok díszítik, amelyek eredete és jelentése máig vitatott. Egy ciszterci kolostoron az ilyen díszítések ritkaságnak számítanak.

Egyesek szerint ezek démonűzők vagy a testi vágyak veszélyeire figyelmeztetnek, mások úgy vélik, a mulandóságot és a bűn következményeit jelképezik. Ezek a szokatlan, gyakran provokatívnak ható szobrokra Írországban, Nagy-Britanniában és néhol Franciaországban bukkanhatunk rá. 

A 17. században az apátságot katonai barakká alakították, ami jelentős károkat okozott az épületben, ám a monasztikus és katonai múlt keveredése sajátos atmoszférát kölcsönöz a helynek. Bár az évszázadok viharai alaposan megtépázták, az apátság máig remek példája Írország korai ciszterci alapításának. Egy helyi legenda szerint a szerzetesek kincseket rejtettek el a területen, bár ezeket mindmáig nem találták meg. Talán épp mi fogjuk, ha arra járunk.

Hasznos információk:

The Rock of Cashel – Írország egyik legfontosabb műemléke

A Rock of Cashel az ír apátságok közül az egyik legismertebb és leglátványosabb történelmi helyszín, amely egy impozáns mészkősziklán emelkedik, lenyűgöző panorámát kínálva a környező vidékre. Az épület nemcsak vallási és királyi jelentőséggel bír, hanem Írország gazdag történelmét is meséli. A legenda szerint itt keresztelte meg Szent Patrik Aenghus királyt, így a hely a kereszténység elterjedésének szimbólumává vált.

Ír apátságok: Rock of Cashel
Az ír apátságok leglátványosabbja, a Rock of Cashel

A sziklán már a 4. századtól vallási központ alakult ki, de az építkezések igazán a 12. században érték el fénykorukat. Ekkor alakultak ki a ma látható gótikus templomok, kápolnák, kerek torony és egyéb épületek, amelyek az írországi középkori művészet remekei. Különösen figyelemre méltó Cormac kápolnája, mely az egyetlen megmaradt román freskókat tartalmazza az országban. A kápolna északi ajtaján látható timpanon pedig egy kentaurt ábrázol, amint oroszlánt vadászik.

A Rock of Cashel egykor a Munster királyainak székhelye volt, és itt koronázták meg Brian Borut, Írország egyik legnagyobb királyát, 978-ban. Az egyház 1101-ben átvette a területet, és Cashel hamarosan az ország legfontosabb vallási központjává vált. A legenda szerint Szent Patrik itt űzte ki a „démoni kígyókat” Írországból, és a híres „patkónyom” is a sziklán maradt. Ezt a nyomot ma is megtekinthetjük, és sokan úgy vélik, hogy ez Szent Patrik csodáját jelzi.

Hasznos információk:

(Képek: Shutterstock)

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek