Parfüm Pagoda

A legfőbb barlang a déli egek alatt

A Parfüm Pagoda (Chùa Hương) Vietnám egyik legfontosabb buddhista templomkomplexuma. A ködpárába burkolózó trópusi erdővel sűrűn benőtt meredek hegykúpok, a köztük kanyargó Yến folyó és a pagodánál évente megtartott zarándok fesztivál régóta megihleti a vietnámi költőket és festőművészeket. Nevét a környéken nyíló virágok bódító illatáról kapta, ami különösen tavasszal belengi tájat.

A magasba törő, felhők közé rejtőző hegycsúcsok és a mélység felé nyíló, sötét, de kincset ígérő hasadékok ősidők óta foglalkoztatják az emberiség képzeletvilágát. A hegyek az istenségek lakhelyei minden kultúrában, a barlangok pedig olykor az alvilági lények birodalma, máskor az anyaölre emlékeztető menedék, ahol a barátságtalan időjárás és a veszélyes ragadozók elől is védelmet lehet találni.

A Parfüm Pagoda misztikus világa Hanoitól 70 km-re délre, de még a fővároshoz tartozó M Đc körzetben, Hương Tích festői mészkőszirtjei között bújik meg. A komplexum több, elszórtan található templom épületből, szentélyből és szerzetesi lakból áll, de a központja a grottó jellegű, hatalmas belső terű Hương Tích barlang, illetve a lévő Hương templom, melyet még Chùa Trong-nak, vagyis Belső templomnak is hívnak. A pagoda bejáratánál egy 1770-ből származó fali véset szerint ez a hely: „A legfőbb barlang a déli egek alatt.“

 

A Parfüm Pagoda felfedezésének legendája

E természet alkotta szent helyhez több legenda is kapcsolódik. A legelterjedtebb szerint a barlangot egy remeteségbe vonult, meditáló szerzetes fedezte fel bő kétezer évvel ezelőtt. Mikor erre vándorolt, megérezte a trópusi virágok illatát és eszébe jutott az a tibeti hegy, melynél bizonyos hagyományok szerint a történelmi Buddha gyakorolta az aszkézist hat éven át. A szerzetes erről a hegyről nevezte el Hương Son-nak, vagyis Illatok Hegyének e területet.

Parfüm Pagoda Vietnám egyik legfontosabb buddhista zarándokhelye

 

Egy megvilágosodás legendája a Parfüm Pagodában

Egy másik legenda szerint, nem más, mint Quan Am bódhiszatva érte el e barlang sötétjében a megvilágosodást. Quan Am neve elsőre talán nem mond sokat a nyugati utazónak. Vietnámon kívül ismert még Kuan Yin, Guanyin, Kannon, illetve Avalókitésvara neveken is. Ő az Együttérzés Bódhiszatvája a buddhizmusban. Ő az, aki hallja a világ összes panaszát, ő a gyermekek, a nők, a betegek és a szegények pártfogója. Rendkívül népszerű a buddhista, illetve konfuciánus kultúrákban. Alakja először Indiában jelenik meg, majd később Kínában, Japánban, Koreában és a délkelet-ázsiai országokban is elterjed. Először Buddhához hasonlóan, férfiként beszélnek róla, de az évszázadok során, a hozzá társított tulajdonságok miatt női alakot öltött.

Quan Am istennő a Parfüm Pagoda központi alakja

Személyéhez számos legenda kötődik, ezek közül az egyik ide, a Parfüm Pagoda barlangjához kötődik. Egy népszerű történet szerint Quan Am meditációja közben annyira elmélyült abban, hogy meghallja a föld összes jajkiáltását, hogy tizenegy darabra hasadt a feje. Ezt látva, Amitábha Buddha tizenegy fejet adományozott neki. Ez után Quan Am kinyújtotta kezeit, hogy enyhítse a szenvedők terhét, de karjai darabokra törtek azok súlya alatt. Amitábha Buddha ekkor ezer kezet adományozott neki. Azóta Quan An azon fáradozik, hogy minden lény a földön megszabaduljon a szenvedéstől és kínoktól. A Parfüm Pagoda barlangjában egy díszes szobor emlékezik meg róla.

 

A Parfüm Pagoda története dióhéjban

A feljegyzések szerint az első épület csupán egy kisebb építmény volt, melyet valamikor a 15. század során emeltek a folyóparthoz közelebb eső Thiên Trù (Mennyei Konyha) templomnál. Ezt később a 17. században kibővítették Lê Hy Tông császár uralkodásának idején. Ekkor készülhetett el a barlangtemplom is, melynek szobrai 1793-ból valók. A Parfüm Pagoda épületeit többször átépítették, kibővítették az évszázadok során. A történelem viharai sem kímélték meg, különösen a francia megszállás, majd később a vietnámi háború alatt súlyos károkat szenvedtek.

 

 

A Parfüm Pagoda megközelítése

A Pagoda közúton nem érhető el. Annak, aki szeretne eljutni ide először Đc kikötőig (Bến Đc) kell utazni. Hanoitól ideáig autóval vagy motorral nagyjából két óra alatt lehet eljutni.

Itt, a kikötőben csónakot kell bérelni, melyet szinte biztosan egy helybéli asszony fog hajtani. Korábban háborús özvegyek vállalták ezt a feladatot, de mostanra már a fiatalabb generáció is kiveszi a részét belőle. Egy csónakban 4-8 fő fér el, a viteldíj általában megegyezés kérdése, de legalább 100 000 VND fejenként.

 

 

Első megálló: Đn Trình

Az út a pagodáig nagyjából egy órát vesz igénybe, de nem lehet közvetlenül odaevezni. Először útba kell ejteni a Đn Trình vagyis Bemutatkozási Szentélyt. A hagyományok szerint minden erre járó zarándoknak először be kellett jelentenie látogatási szándékát. Csak így kaphatott engedélyt arra, hogy továbbutazzon a Parfüm Pagoda felé. A régi szokás ma már csak formalitás ugyan, ám a rend kedvéért, röviden mégis kikötnek itt a csónakok. A szentély igazán szép, így megéri ez a rövid megálló.

Parfüm Pagoda Vietnám egyik legfontosabb buddhista zarándokhelye

 

Megérkezés a Parfüm Pagodához

A csónakok a folyópartnál kialakított kikötőben kötnek ki a Thiên Trù (Mennyei Konyha) templom épület közelében. Itt számos kifőzde és bazár várja az érdeklődőket, akik pedig nem érdeklődnének, azokat a helyi mozgóárusok veszik célba. Kell némi türelem az olykor rámenően tukmáló kufárokkal szemben, de a környék szépsége hamar áthangolja a látogatót egy nyugodtabb életszemléletre.

Nem érdemes egyből a barlang felé indulni. Először inkább a Thiên Trù templom és a környező építmények felé célszerű venni az irányt. Itt találkozhatunk buddhista szerzetesekkel épp úgy, mint füstölőt gyújtó, imádkozó zarándokokkal.

 

Gyalogosan vagy felvonóval

A Parfüm Pagoda szívét jelentő Hương Tích barlanghoz, illetve a benne lévő templomhoz egy széles lépcsősoron lehet feljutni. Az utat jobbról-balról árusok és kifőzdék szegélyezik. Fűszeres illatok, színes csecsebecsék, üdítő, sör, a szokásos zsibvásári hangulat. Nagyjából egy óra alatt lehet felkapaszkodni a barlanghoz, de aki ezt nem szeretné, választhatja a felvonót is, melyre lehet egyszeri vagy retúr jegyet is vásárolni.

De legalább az egyik utat megéri gyalogosan megtenni, mert útközben is több kisebb szentély és templom akad, melyeket érdemes látni.

A felvonó ára: egy irányban 120 000 VND és a retúr: 180 000 VND

Az ár 2024. februárjában érvényes.

A Parfüm Pagoda vidéke a felvonóból

 

A Belső Templom

A Chùa Tronghoz vagyis Belső Templomhoz 120 lépcsőn át lehet lejutni. A barlang hatalmas nyílása egy sárkány nyitott szájára emlékeztet. Lent bár van világítás, érdemes óvatosan lépkedni, mert a sima felületű kövek nedvesek és ettől rendkívül csúszósak lehetnek. A barlangban számos szobor található, köztük Buddháé és Quan Amé a legjelentősebb. Mivel ide a zarándokok imádkozni járnak, így a fokozott önfegyelem és udvarias viselkedés kifejezetten ajánlott. Imádkozó embereket nem illik fényképezni.

A Parfüm Pagoda Belső Temploma a barlang mélyén

 

Mikor érdemes a Parfüm Pagodához utazni?

A legtöbb belföldi zarándok az év eleji fesztivál idején, január vége – március közepe között keresi fel a pagodát. Ebben az időszakban, különösen a hétvégéken rendkívül nagy tömegre kell számítani. Igazán autentikus élmény belecsöppenni a forgatagba, megtapasztalni egy valódi, élő buddhista hagyományt, de aki nyugodt szemlélődésre vágyik, az jobb, ha elkerüli a zarándoklat idejét és inkább április – május, illetve szeptember – október között látogat el errefelé. A nyári hónapok is alkalmasak lehetnek, de ekkor a szubtrópusi klíma miatt rendkívül fülledt, forró melegre kell számítani. Télen viszont nem érdemes jönni, mert novembertől februárig nagyon sokat esik a levegő is lehűl és a hegykúpokat sűrű, alacsonyan terjengő, ólmos felhőréteg burkolja be.

 

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell Túravezetője

 

Helyszín: https://maps.app.goo.gl/zzR9e1bBGSJLVc1a7

 

Kapcsolódó cikkek:

Hanoi fontosabb kulturális látnivalói
Hanoi szokatlan látnivalói

Ha szívesen ellátogatnál Vietnámba, nézd meg a WanderWell utazási ajánlatát: Észak-Vietnám

 

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...