Paladarok – kubai lakáséttermek a kommunizmus árnyékában

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
Paladarok lakásokból kialakított éttermek Kubában

A paladarok vagyis lakáséttermek egyedülállóak Kubában és a gasztronómia esszenciáját jelentik. Kevésbé köztudott, hogy elterjedésükre egy Oscar-díjra jelölt film volt igazán nagy hatással.

A kubai gasztronómia olyan, mint egy nagy családi ebéd: szeretettel elkészített tradicionális ételek és a közös étkezés áll a középpontban. Ezt az élményt nyújtják a paladarok, melyek olyan magántulajdonban lévő vendéglátóhelyek, amelyeket teljesen hétköznapi családok saját otthonaik nappalijában rendeztek be, pénzkereseti reményekkel.

a paladarok a kubai gasztronómia otthonos helyszínei

A legjobb karibi konyha

A kubai konyhaművészet sokszínűségéhez az őslakos tainók, a gyarmatosító spanyolok, a rabszolgaság miatt betelepített afrikaiak és az évszázadok során végbemenő bevándorlási hullámok mind hozzájárultak. 

Kuba a 20. század közepéig a Karib-térség legváltozatosabb konyhájával rendelkező országává nőtte ki magát, ami a Havannában, Matanzas-ban, Cienfuegos-ban, Camagüey-ben és Santiagóban virágzó kozmopolita életnek is köszönhető volt. Ám a kubai forradalom (1953–1959) során hatalomra kerülő Fidel Castro és társai jelentősen átalakították az ország működését, többek között a teljes vendéglátás is állami kézbe került. Ez alapvetően átformálta a kubai étkezési szokásokat és gasztronómiát.

A paladarok a tradicionális konyhát képviselik Kubában

Csukott száj és nyitott száj

A kommunista Kuba legfőbb gazdasági partnere évtizedekig a Szovjetunió volt. Csaknem a külkereskedelem 85%-át bonyolította vele. Csakhogy 1991-ben a Nagy Testvér szétesett, mely komoly válságot idézett elő Kubában. A bajt tovább tetézte, hogy az Egyesült Államok ahelyett, hogy nyitott volna a karibi ország felé, inkább teljes gazdasági bojkottal sújtotta, ami ellátási nehézségekhez vezetett.

A paladarok kreatív válaszok az ellátási nehézségekre

Ezért Fidel Castroék 1992-ben részben megnyitották az országot a turisták előtt és engedélyezték az élelmiszerrel kapcsolatos privát vállalkozásokat, így a paladarok létrejöttét is. Kezdetben három asztalban és tizenkét székben maximalizálták a férőhelyek számát és csak családtagok szolgálhattak fel. Ezek az újhullámos éttermek egyedi vacsora élményt, gazdagabb választékot biztosítottak, mint az állami társaiké – és ez a mai napig fennmaradt. A paladar azt jelenti, hogy szájpadlás. A kifejezést egy népszerű brazil szappanoperából (Vale Todo) kölcsönözték, melyben egy vállalkozó szellemű nő azért, hogy némi pénzt keressen, lakását étteremmé alakítja át, és elnevezi Paladarnak.

A paladarok működését engedélyezte a kormány

Eper és csokoládé

Az első paladarok megjelenésének idejében forgott az Eper és csokoládé (Fresa y Chocolate) című kubai-spanyol-mexikói filmdráma, mely máig az egyetlen Oscar-díjra jelölt kubai alkotás. A film egyik helyszíne egy havannai lakásétterem, mely egyfajta menedékként szolgál a főszereplők számára a politikailag zűrzavaros és forrongó külvilággal szemben. Az eredetileg csak forgatási helyszínként berendezett lakást a tulajdonosok később megtartották és egy valódi paladart kezdtek működtetni benne. Elnevezték La Guaridának, azaz  Menedékhelynek, mely mára annyira ikonikussá vált, hogy számos külföldi híresség fordul meg itt rendszeresen.

A La Guarida nemcsak gasztronómiai élményeket kínál, de egyúttal jó példa a kubaiak alkalmazkodóképességére: milyen alkotóerővel és eltökéltséggel tudnak virágozni változó körülmények között.

a kubai paladarok elterjedéséhez egy film is hozzájárult

Az én házam az én bizniszem

Az Obama-kormány idején az USA változtatott politikáján és nyitott Kuba felé. Így az Államokban élő kubai bevándorlók is ingatlanokat vehettek a szülőföldjükön, melyeket aztán étteremmé alakítottak át.

Először a frekventált környéken lévő történelmi épületeket szerezték meg, melyek egy kis rendbetétel után hangulatos és hívogató helyszínekké váltak. A turizmus virágzásnak indult, megjelent az Airbnb is, így az utazók száma több mint 50%-kal nőtt néhány év alatt.

Az Airbnb-s foglalások évi több millió dollárt hoztak Kubába, csakhogy ebből az állam semmit sem látott. A politikai vezetés megijedt attól, hogy az ország lakosai gazdagodni kezdenek. Mindenféle módon a mai napig megnehezítik az életvitelt beleértve az alapvető élelmiszerek beszerzését és nem garantálják a termékek elérhetőségét. Továbbra is élelmiszer-jegyrendszer működik Kubában, ami már csak rossz emlék az összes többi posztszocialista országban.

Abból főzünk, ami maradt

Ez a gyakorlat komoly problémákat okoz. Jelenleg külföldről kell behozni a termékek jelentős részét, természetesen a kubai hivatalokon keresztül, amely ebből profitálna. Csakhogy a kikötőkbe megérkező hajók rakományait a privát szektorban dolgozók vásárolják fel erős valutában, majd tovább értékesítik drágábban. Így a jegyrendszer miatt az állami csatornákon keresztül már nem jut semmi a lakosságnak. 

Így az emberek – az állam tudomása mellett – kénytelenek illegálisan megvásárolni az termékeket. A feketepiac remekül működik Kubában: az emberek WhatsApp-on keresztül kommunikálnak egymással és mindenkinek megvannak a maga kontaktjai.

A paladarok sokszor feketén szerzik be a hozzávalókat

Persze az állam nézőpontja szerint az alapvető élelmiszerekhez mindenki hozzájut. Mindössze a gyakorlat cáfolja ezt meg: a gyerekeknek nem jut elegendő mennyiségű tej; a sorban álló helyiek vagy az üres állami boltok látványa rávilágít arra, hogy Kuba még nagyon távol van a jóléttől.

A paladarok világán kívül nehéz élelemhez jutni Kubában

Még ha tudatosan kerüljük is az állami éttermeket, nem hunyhatunk szemet afelett, hogy a paladarok is – ahol minden gond nélkül elkészítik a finomabbnál finomabb fogásokat – sajnos hozzájárulnak az élelmiszerhiányhoz. Az ide látogató turisták ugyanis könnyen kifizetik a helyieknek már magas árakat is, méghozzá a legtöbbször kemény valutában. A turizmus által elszipkázott nyersanyagok a rendszer működésének problémáira világítanak rá.

A legszebb paladarok Kubában

Az egyik első és filmtörténetileg jelentős helyszínt, a La Guaridát számos fénykép, forgatási kellék és a vendégek által itthagyott apró emlékek díszítik. Akármelyik asztalnál kapunk helyet, a tárgyak körülöttünk mesélni tudnának.

A San Cristobal Paladar, amit az amerikai külképviselet ajánlott Obamának a havannai látogatása alkalmából.

San Cristobal Paladar, ahol Obama is vacsorázott

A farm-to-table, azaz termelőtől egyenesen az asztalra típusú Finca Agroecológica El Paraiso Viñales-ben, ahol egy családi farmon élvezhetjük vacsoránkat miközben a meseszép naplemente fényei veszik körbe a teraszt. A közel kilenc hektáros földterületen termelt friss és természetes alapanyagokból készült finomságokat helyben készítik el.

farmmal egybekötött paladar étterem

A Los Conspiradores Trinidádban egy jellegzetes spanyol koloniális épület, melyet lenyűgöző faerkélye tesz különlegessé. A Plaza Mayor téren sétálva nem tudunk nem megállni úgy, hogy ne pillantsunk be a zenétől és beszélgetéstől nyüzsgő citromsárga épületbe.

a legszebb paladarok - Los Conspiradores

Kuba fantasztikus paladarjai egyediséget adnak még a jól ismert, hagyományos ételeknek is. Otthonosság árad a dekorációból, a hangulatból és a gasztronómiából. Egy valódi otthonba léphetünk be, oly távol a sajátunktól. A híres spanyol mondást: mi casa es tu casa (az én házam a te házad) nem is lehetne ennél jobban szó szerint venni, mint itt.

Írta: Tárczy Annamária
a WanderWell csapat tagja

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek

Uganda

Uganda: Afrika egy helyen

Uganda az egyik legkiválóbb bevezető ország Afrikába. A többihez képest kicsi, bejárható, elég jó az infrastruktúra, biztonságos és a legtöbb