Minden túrázás alapfelszerelése a jó túracipő vagy túrabakancs. A különféle stílusú és nehézségű utakra csak jól megválasztott lábbeliben érdemes elindulni. Sokat számít a terep, az időjárás és az, hogy alkalmi vagy gyakori, tartósabb használatra keresünk valamit.
Nem könnyű a választás, mert a túracipők és bakancsok jellemzői és a kiválasztás szempontjai széles skálán mozoghatnak, és a túraboltok polcain számos eltérő típusú termék sorakozik.
Ebben a cikkben bemutatjuk a főbb kategóriákat és felhasználásuk területeit, hogy megkönnyítsük a megfelelő lábbeli kiválasztását.
Trekking cipő
A trekking cipők alacsony szárú, könnyű, egynapos túrázásra tervezett lábbelik, melyeket sík vagy enyhén egyenetlen terepre szántak. Jobb mozgékonyságot és kényelmet nyújtanak, miközben elegendő támaszt és védelmet biztosítanak a lábfejnek.
Ezek a kis súlyú, de nagyon kényelmes lábbelik alkalmasak lehetnek váltócipőnek a nagy és nehéz bakancs mellé, ha csak a tábor környékén teszünk kis túrákat, könnyű hátizsákkal vagy anélkül.
Terepfutó cipő
A terepfutó cipők a hagyományos futócipőknél erősebb felépítésű, vastagabb, gyakran Vibram talppal ellátott és vízálló Gore Tex membránnal szerelt lábbelik.
Alacsony szárkialakításuk ellenére jól tartják a bokát, szendvicsszerkezetű talpuk strapabíró és stabil elrugaszkodást biztosít, orruk és sarkuk erősített. Bélésüket általában ezüstion alapú antibakteriális kezeléssel látták el, ami megelőzi a kellemetlen szagok kialakulását. Ezek a cipők a terepen futás mellett egynapos túrákra is alkalmasak.
Középhegységi, közepes szárú túrabakancs
Közepesen magasszárú, erősített orrésszel rendelkező és vízálló membránnal készült cipők, melyek középhegységi terepen való túrázáshoz készültek. Tömör, többkomponensű talppal rendelkeznek és anatómiailag tervezett lábbetéttel vannak ellátva, így megvédik a lábat a kiálló kövektől és egyéb tereptárgyaktól. Hágóvas használata ennél a típusnál egyáltalán nem ajánlott, ellenben ezekben a modellekben lehet a legtöbbet gyalogolni.
Közepesen magas száruk főleg kisebb méretű hátizsák viseléséhez ideális, és sziklás, karsztos vagy más instabil terepen is biztonságosan tartja a lábat, megvédve a bokát a ficamtól, zúzódásoktól. Ez hosszú, több napos túrákon különösen fontos, hiszen a fáradtság növekedésével egyre nő a véletlen vagy figyelmetlenségből eredő balesetek, esélye.
Via ferrata cipő és túrabakancs
A via ferrata vagy klettersteig egyre népszerűbb mozgásforma, így nem meglepő, hogy saját lábbeli kategóriát szenteltek neki a gyártók. A via ferrátára szánt cipőket egészen az orrtól tudjuk fűzni, mint a mászócipőket, hogy minél pontosabban a lábfejünkhöz tudjuk igazítani őket.
Talpuk merev, hogy a kis peremekre is biztonságosan felléphessünk, súlyuk kicsi, közepesen magas száruk pedig kellő mozgásszabadságot biztosít a bokának a mászás során és túrázás közben is.
A via ferrata túrához szükséges felszerelésekről ebben a cikkünkben olvashatsz többet.
A magashegyi túrabakancs
Ezek a lábbelik a magashegyi túrák, több napos gyaloglások, sziklás ösvényeken tett gerinctúrák ideális választása. Ezek bakancsok masszív, vastag talppal, magas szárkialakítással rendelkeznek, hogy a nagy tömegű hátizsákkal tett hosszú túrák is kényelmesek legyenek bennük.
Sarkukba és talpukba energiaelnyelő réteget is építenek, hogy ezzel is csökkentsék a bokára és a térdekre jutó terhelést, mely az ízületek fáradását okozza a hosszú távú igénybevétel közben. A vastag bakancstalp a sziklás terepen védi a talpunkat attól, hogy a talaj egyenetlenségei meggyötörjék az egész napos túrázás során.
Felső részük tiszta bőr vagy bőr és lélegző hálós szövet kombinációjából áll. Mivel a hegyekben gyakran előfordulhat csapadék, jellemzően Gore-Tex membránnal készülnek. Fontos, hogy az ilyen béléssel ellátott bakancsunkat csak olyan speciális, szilikonmentes impregnálóval kezeljük, amely nem tömíti el a membrán pólusait, és így nem veszélyezteti a bakancs lélegzőképességét.
A bőr felsőrésszel rendelkező, nem membrános változatokat bátran ápolhatjuk vaksz vagy szilikonos spray segítségével. A túrabakancs ápolásáról további hasznos információkat ebben a cikkünkben találsz.
A magashegyi túrabakancsokat már használhatjuk hágóvassal is, de ezekre a modellekre inkább az úgynevezett kötözős vagy kosaras változatok illeszkednek, hiszen ezek tudják követni a nagyobb mértékben hajló talpak mozgását.
A magashegyi hegymászó vagy alpinista túrabakancs
Ezek merev, automata hágóvas viselésére alkalmas talppal készült, magashegységi hegymászásra tervezett, erős és tökéletesen vízálló bakancsok.
Az automata hágóvas viselése azért fontos, mert így ez a típus nem a lábfejet szorítja és okoz ez által gyengébb vérkeringést, mint a kötözős vagy kosaras változatok, hanem a bakancs merev talpára feszül rá az orrnál és a saroknál rögzítve. A magashegységekben jellemző hidegebb időben ez sokkal jobb választás.
A hegymászó bakancsok talpa nem hajlik annyira, mint a túrabakancsoké, ami sziklán, havon és gleccseren nagyon jó szolgálatot tesz, ám hosszú távokon sokat gyalogolni nem a legjobb benbennük.
A piacvezető modellek régebben teljesen merev duplex műanyagból készültek, de ezeket már felváltotta a jóval könnyebb és kényelmesebb kevlár-műbőr-bőr kombinációból készített, magasított gumiszegéllyel és Vibram talppal gyártott bakancsok szériája. Egyre elterjedtebbek a beépített kamáslival, illetve hófogóval ellátott változatok is.
A magashegyi hegymászó bakancsok fontos jellemzője a vízálló Gore-Tex bélés és a bélelt kialakítás, így kevésbé vastag zoknival is hordhatók a nagyon hideg alpesi hajnalokon, amikor a csúcstámadásra készülünk.
Az extrém hegymászó bakancs
Az expedíciós hegymászás során nagyon fontos a végtagokat a hidegtől megvédeni. A lábak melegen tartása létfontosságú. Néhány évvel ezelőtt még az alpesi hegymászó bakancsokat próbálták a himalájai mászásokra alkalmassá tenni több-kevesebb sikerrel. Mára egy új kategória alakult ki erre a felhasználási területre kizárólag extrém magasságba szánt lábbelik formájában.
Az extrém bakancsok 7000-8000 méteres hegyek közé szánt, bélelt, nagyon erős anyagból készült és kiválóan hőszigetelt meleg lábbelik. Az egykori duplex műanyag bakancsokhoz hasonlóan ezek is két különálló részből állnak:
- Egy külső, kamáslival egybeépített vízálló, kevlár betétes szárral készült lábbeliből, mely automata hágóvas viselésére tervezett talppal rendelkezik.
- Ebbe lépünk bele a vastag, hővisszaverő fóliával is ellátott belső cipővel, mely szintén kevlár erősítést kapott és hibrid neoprén anyagból készült, mely tökéletesen felveszi a láb formáját és a -40 fokban is tökéletesen szigetel.
A belső cipőt a sátorban is a lábunkon hagyhatunk, ha a külsőt levettük. Ez a kettős kialakítás azt szolgálja, hogy a bakancs extrém hideg környezetben is használható legyen, minden körülmény között megvédje a viselőjét a fagytól.
Az extrém bakancsok hátránya a nagy súly és a szűk felhasználási kör: kizárólag expedíciós mászásokon vesszük csak hasznukat, ott viszont elengedhetetlenek.
Összefoglalva, a megfelelő túracipő kiválasztása elengedhetetlen a túrázás élményéhez és biztonságához. Ezért fontos, hogy a tervezett túra előtt alaposan tájékozódjunk, hogy milyen terepen vezet majd az ösvény.
A lábbelik tökéletes illeszkedéshez elengedhetetlen a helyes túrazokni kiválasztása, melyről itt olvashatsz.
(Fotók: Shutterstock)