Merapi, a tűz hegye

A távoli indonéz szigetvilág egzotikus tájai ezernyi titkot rejtenek. A füstölgő vulkánokkal tarkított szigetek sűrű és párás esőerdeiben soha nem látott állat-, és növényfajok rejtőznek. A melegvízű, türkizkék tengerekben elterülő korallzátonyok élővilágának sokszínűsége páratlan az egész bolygón.

Merapi tűzhányó Indonézia Jáva

Tűzgyűrű

Bár az élőhelyek táplálékban való gazdagsága kifogyhatatlannak látszik, a még érintetlen természet egyre inkább visszaszorulóban van az emberi tevékenység hatására. A fakitermelés és az olajpálma termesztés miatt, hosszan elnyúló területeken égetik fel a dzsungelt, hogy új, megművelhető területekhez jussanak; az illegális, vagy nem megfelelően szabályozott halászat károsan hat vissza a tengeri élővilágra. A huszadik század folyamán végbemenő, és a mai napig tartó erőltetett ütemű iparosodás katasztrofális következményei veszélyeztetik e földi édenkert fennmaradását.

Azonban nem csak az ember jelent fenyegetést e mesés szigetek ökoszisztémájára nézve. Indonézia a Tűzgyűrű mentén helyezkedik el. A szigetvilág alatti földlemezek állandó mozgásának hatására félelmetes vulkánok nőnek az égfelé, melyek között akad néhány különösen veszélyes.

1815. április 5-én, Sumbawa sziget középső részén, erőteljes földrengés kíséretében, hatalmas robbanással tört ki a több, mint négyezer méter magas tűzhányó. A kráterből felszálló füstoszlop huszonöt kilométeres magasságig emelkedett. De az esemény nem okozott különösebb meglepetést, hiszen a környékbeliek már évek óta tapasztalták az előjeleket, melyek a Tambora nyugtalanságra utaltak. Azonban néhány nappal később az események váratlan fordulatot vettek. Április 10-én újabb rengés rázta meg a hegyet. Ezúttal a feltörő hamu-, és füstoszlop negyven kilométeres magasságig csúcsosodott, majd a hatalmas tömeg a saját súlya alatt összeomlott. A tengerbe zuhogó vulkáni törmelék olyan szökőárat indított, mely ezer kilométeres távolságban is letarolta a partokat. A vulkáni hamu pedig több, mint öt magyarországnyi területen szóródott szét, megváltoztatva ezzel az egész bolygó klímáját. A következő év, 1816. úgy vonult be a történelembe, mint amikor elmaradt a nyár. Európában júniusban is havazott, a termények elfagytak, nem volt learatható gabona. A napóleoni háborúk lezárulásával, az amúgy is kimerült országokon pusztító éhínség söpört végig.

Vulkánok Indonéziában

Hasonló pusztítást végzett a Jáva és Szumátra között található Krakatau vulkán kitörése 1883-ban. A felrobbanó tűzhányó ereje ötezer hirosimai atombombáéval ért fel. A lökéshullám hétszer kerülte meg a Földet és olyan hangos volt, hogy a több, mint háromezer kilométerre lévő ausztráliai Perthben az emberek felriadtak álmukból.

Napjainkban az indonéz szigetvilág és egyben a Föld egyik legveszélyesebb vulkánja a Jáva középső részén csúcsosodó, 2968 méter magas Merapi. Jáva szigete Indonézia gazdasági, politikai és kulturális központja. A mintegy másfél magyarországnyi terület közel százhatvan millió ember otthona, ezért félelmetes belegondolni, hogy az ország 147 aktív vulkánja közül 62 található ezen a területen.

A Merapi közvetlen közelében ötmillióan élnek, kiszolgáltatva a tűzhányó szeszélyeiének. Nem csoda, hogy a trópusi párába és sötét esőfelhőkbe burkolódzó hegyhez ősi legendák kötődnek, és a mai napig vallásos tisztelet övezi.

Merapi vulkán

A merapi név az indiai szanszkrit meru és az ójávai api szavak összetételéből származik. A meru hegyet jelent, de egyben szimbolikus utalás is a Meru-ra, mely a hindu és buddhista vallások szerint az istenek szent hegye és az Univerzum közepe. Az api jelentése: tűz. A Merapi tehát a Tűz Hegye, mely az elmúlt évszázadok során számtalanszor bebizonyította, hogy méltó e félelmetes névre.

A legenda szerint, a világ teremtésekor Jáva nem volt egyensúlyban, ugyanis a nyugati partoknál terpeszkedő Jamurdipo vulkán hatalmas súlyával elbillentette az egész szigetet. Hogy ezt helyrehozzák, az istenek úgy döntöttek, fogják a Jamurdipot, és átköltöztetik Jáva középső részére.

Merapi tűzhányó Indonézia Jáva

A kiszemelt területen azonban élt két híres fegyverkovács, Empu Rama és Empu Permadi, akik csodálatos kardokat készítettek. Az istenek figyelmeztették őket, hogy szedjék a sátorfájukat, és költözzenek arrébb, mert a kovácsműhelyük épp a mennyei építkezés kellős közepére esik. Empu Permadi és Empu Rama azonban a füle botját se mozdította az égiek szavára. Ők ugyan nem mennek sehová sem. Nagyon megharagudtak erre az istenek, fogták a Jamurdipo vulkánt, és úgy, ahogy volt, az engedetlen kovácsok nyakába dobták. A hatalmas hegy egy szempillantás alatt maga alá temette a két mesterembert. Bár mindketten meghaltak, de a szellemük azonban továbbra is ott él a tűzhányó kráterének mélyén, és a felfortyanó lávával, feltörő füstoszlopokkal és földrengésekkel időről időre hírt adnak szűnni nem akaró tevékenységükről. A Jamurdipo az idők során új nevet kapott, Merapinak, vagyis Tűzhegynek nevezték el.

Tűzhegy

Az állandó fenyegetés ellenére, a tűzhányók közelsége azonban nem csak halálos veszélyt és pusztítást, hanem sokak számára a mindennapi megélhetést is jelenti. A kráterekből feltörő, majd szétterülő hamu és törmelék ásványi anyagokban rendkívül gazdag termőterületeket hoz létre, így a vulkáni lejtők talaja és trópusi hegyvidéki levegője páratlan lehetőséget biztosít a zöldség-, és gyümölcstermesztésre. Éppen ezért nagyon sokan egyre feljebb költöznek a meredek lejtőkön, hogy ott földteraszokat kialakítva, kihasználják a kínálkozó lehetőséget. 

Kávé ültetvények és teaföldek zöldelnek a tűzhányók oldalában, de az olyan alapvető növények számára, mint a paradicsom, káposzta, brokkoli és hagyma, szintén ez az ideális termőhely. Ezek a növények nem viselnék el az alacsonyabban fekvő területek túlságosan fülledt és forró klímáját.

Merapi tűzhányó Indonézia Jáva

Élet a Merapi szomszédságában

A Merapi lejtőin is apró falvak meredek utcácskái kanyarognak a kellemesen hűvös bambuszerdők takarásában. Az itt élők számára különösen fontos, hogy békében éljenek együtt e szeszélyes tűzhányóval és annak láthatatlan lakóival.

A vulkán kráterétől délre, egészen az Indiai óceán parvonaláig elnyúló terület a Yogyakartai Speciális Régióhoz tartozik, mely egyedülálló a kétszázötvenmillió lakosú szigetországban. Indonézia közigazgatásilag tartományokra oszlik, melyek élén, demokratikus szavazások útján megválasztott kormányzók állnak. Ez alól Yogyakarta az egyik kivétel, itt ugyanis nem rendeznek választásokat. Ennek a tartománynak a vezetője egy hosszú múltra visszatekintő királyi család sarja, X. Hamengkubuwono szultán, aki a Merapi lábától 25 kilométerre lévő Yogyakarta város központjában álló palotájában él, és onnan igazgatja szultánsága ügyes-bajos dolgait.

X. Hamengkubuwono feladatkörei azonban jóval tágabbak, mint az átlagos kormányzókéi. Ő ugyanis egyszemélyben a tartomány vallási vezetője is, akinek egyik szent feladata az égi és földi erők közti harmónia fenntartása. A szultáni palota, a Kraton, pontosan a Merapi csúcsától a fekete fövenyes óceánpart felé meghúzott tengely mértani középpontjában található, így szimbolizálva az egyensúlyt tűz és víz között.

Az egyik legfontosabb tisztség, melyet Yogyakartában az uralkodó kioszthat alattvalói közt, a Merapi Őrzője cím. Az Őrző, magasan a vulkán oldalában fekvő Umbulharjo faluban él, és a feladata a rendszeres imádkozás mellett az évenként megtartott Labuhan áldozati ceremónia végrehajtása, mely a békét hivatott megőrizni a szellemi és a földi világ erői között.

Merapi tűzhányó Indonézia Jáva

Labuhan napján, kora hajnalban az Őrző, híveivel és a messziföldről érkezett zarándokokkal együtt útnak indul a kanyargós és meredek oldalgerinceken, hogy felkapaszkodjon a Merapi kráteréig. A fáradtságos út hússzú órákig tart. Az egyre magasabbra emelkedő Nap perzselő sugarai nem kímélik a legtöbbször műanyagpapucsokban, de gyakran csak mezítláb kaptató zarándokokat. A csúcsra érve aztán rituális imák és énekszó kíséretében elhelyezik a gondosan összeállított áldozati felajánlásokat.

Merapi őrzője 

2010. szeptember 13-án fehér hamuoszlop emelkedett a magasba a Merapi kráteréből. A vulkán környékére telepített előrejelző rendszerek fokozott szeizmikus aktivitást jeleztek. Szeptember 19-én sorozatos földrengések kezdték rázni a hegyet, ezért a PVMBG, vagyis az Indonéz Vulkanológiai Intézet a négy fokozatból a második szintre emelte a vészhelyzeti készültséget.

Október 23-án izzó láva bukott át a kráter peremén. A lassan szivárgó magmafolyam azonnal felperzselt maga körül mindent. Október 24-ére a műszerek már kritikus vulkáni aktivitást jeleztek. Kétséget kizáróan küszöbön állt a tűzhányó kitörése. A hatóságok négyes fokozatúra emelték a készültséget, és utasították a lakosságot az érintett települések azonnali elhagyására.

Mbah Maridjan, a Merapi akkori őrzője megtagadta az evakuálási parancsot, és híveivel a házában maradt imádkozni. Nyilatkozata szerint az ő felelőssége biztosítani békét, és megvédeni Yogyakartát a pusztulástól, így, ha számára az a végzet rendeltetett, hogy a vulkánon érje a halál, akkor azt el kell fogadnia.

Október 26-án, dacolva a halálos veszéllyel, a szitáló hamuesőben még egy kisbusz indult útnak Umbulhajo felé, hogy kimenekítse a Merapi Őrzőjét, azonban már nem ért célhoz. A vulkánból hatalmas robajjal feltörő forró gázfelhő végig söpört a lejtőkön. A több, mint kilencszáz fokos hőség hamuvá égette a fákat, bokrokat, felgyújtotta a házak tetejét, és azonnal megölt minden élőt, ami csak az útjába került.

A veszély elmúltával a kisbuszt kiégve és összeolvadva találták meg. Akik benne ültek, mind meghaltak. Umbulharjo faluból nem maradt semmi, a házak vagy elégtek, vagy a földrengések és a kitörő gázok lökéshullámai döntötték össze őket. Mbak Maridjan szénné égett testét a romok alatt találták meg. Az Őrző a végsőkig kitartott, a csontok pozíciójából világosan látni lehetett, hogy imádkozás közben érte őt a halál.

Merapi tűzhányó Indonézia Jáva

A tűz hegye

A 2010-es kitörés több, mint háromszáz emberéletet követelt, és háromszázezren váltak otthontalanná. Azóta a vulkán letarolt oldalai újra kizöldültek, a romokat eltakarították, és újraépítették Umbulharjo-t is. Az egykori Őrző házának maradványait, örök mementóként, múzeumnak rendezték be. Halála után a tisztséget és a spirituális felelősséget fia, Asih Lurah Surakso Sihono vette át.

De nem lehet túl sok nyugalma a Merapi mostani őrének sem.

A vulkán legutóbb 2018. májusában mutatta meg a mélyében szunnyadó erők pusztító hatalmát. A két éve kezdődött újabb kitöréssorozat azóta sem csillapodott. A Tűz Hegye körül állandóan reng a föld, forró torkából vulkáni hamu és törmelék lövell a magasba.

A cikket Gueth Péter a WanderWell túravezetője írta. 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...