A Közép-Amerika őserdeiben virágzó maja civilizáció több mint három évezreden át fejlődött. Írásrendszert, kifinomult naptárakat, csillagászati tudást és monumentális városokat hoztak létre. Mindezt fém szerszámok, állati igavonók és kerék használata nélkül. A klasszikus korszak idején érték el fénykorukat, ekkor épültek például Tikal máig álló templomai is. Kihagyhatatlan maja romvárosok következnek, amelyeket egyszer látni kell.
Iximché – A felföldek elfeledett fővárosa
A guatemalai felföldek lankái között rejtőzik Iximché, a Kaqchikel maja nép egykori fővárosa, amelynek története egyszerre tanúskodik a dicsőségről, az összeomlásról és a túlélésről. A várost a 15. század végén alapították menedékként a szomszédaikkal vívott konfliktusok elől. Ma is jól kivehetők a tágas terek, templompiramisok és a labdajátékpályák, amelyek valaha egy élénk városi élet díszletei voltak. Iximché sorsa azonban 1524-ben fordulatot vett, amikor a spanyol hódítók megérkeztek.

Rövid ideig a spanyol–maja szövetség szimbolikus központja lett. Két év múlva elpusztították és elhagyták. Ma a romok nemcsak régészeti látványosságok, hanem szent helyek is, ahol a helyi közösségek rendszeresen tartanak szertartásokat őseik tiszteletére. A közeli múzeumban tovább mélyülhetünk a város múltjában. Iximché tökéletes megálló Antigua és a festői Atitlán-tó között, főleg, ha egy kis kultúrával fűszerezett történelmi kalandra vágyunk.
Hasznos információk:
- Térkép
- Több panzió, szálloda és étterem található Tecpán városában.
- Ideális egy félnapos kirándulásra, különösen azoknak, akik Antiguában vagy a tó környékén szállnak meg.
- A maja romvárosok látogatásához kényelmes túracipőt javasolt viselni.
A maja labdajátékpálya (angolul ballcourt, spanyolul juego de pelota) egy szent tér volt, ahol a maja civilizáció egy rituális labdajátékot játszott spirituális és politikai jelentőséggel. A játékot több ezer éven át játszották Közép-Amerikában főként a maják és az aztékok. A gumilabdát kéz és láb használata nélkül kellett mozgatni. A játék sokszor az isteni rendet, sőt az alvilággal vívott harcot is szimbolizálta.
Tikal – a klasszikus kori maja romvárosok élvonalában
Tikal az egyik legfontosabb maja romváros, amelynek története egészen kr. e. 1000-ig nyúlik vissza. Egykor az amerikai kontinens egyik legnagyobb városa volt, ma Guatemala legismertebb régészeti helyszínei közé tartozik. A Tikal Nemzeti Park területén található, és 1979 óta UNESCO Világörökség. Tikal ma használatos neve „A hangok városa” jelentéssel bír, míg eredeti maja neve Yax Mutul volt.

Tikal az egyik legalaposabban kutatott maja helyszín. Számos uralkodó neve és története ismertté vált az itt talált hieroglifákból. Több építészeti egységből áll, amelyek között piramisok, templomok, paloták, labdajátékpályák, sztélék (csiszolt, feliratokkal és mintákkal ellátott kőtömb), és oltárok is találhatók. Egyes tanulmányok szerint elrendezése csillagászati vonalak mentén történt, ami a maják égbolt iránti mély tiszteletét tükrözi.
Ne hagyd ki az országról készült átfogó tudástárunkat! Tapasztalt utazók hiteles és hasznos információi. Minden, amit Guatemala kapcsán tudni érdemes a látnivalókról, túrákról, belépőkről, ételekről és a színes utcákról. Megnézem!

Hasznos információk:
- Térkép
- Honlap (nyitva tartás)
- Kulturális és természetismereti túrák is elérhetők, Floresben vagy a helyszínen foglalhatók.
- Két múzeum is található a park területén.
- Egyszerűbb szállások és kempinghelyek Tikalon belül is elérhetők, de a legtöbben a közeli Flores városában szállnak meg.
Yaxhá – A jadezöld tavak ősi városa
Guatemala északi dzsungeleiben bújik meg Yaxhá (ejtsd: jahk-shah), egy különleges hangulatú ősi település, amelynek neve annyit tesz: „kékeszöld víz”. A több mint ötszáz építményből álló komplexum két tó, a Yaxhá és a Sacnab partján fekszik. A területen kilenc piramistemplom, két labdajátékpálya, negyven sztélé és több tágas plaza várja a látogatókat, miközben a dzsungel még mindig számos struktúrát elrejt a kíváncsi szemek elől.
Mivel a helyszín még ma is régészeti feltárás alatt áll, akár a munka közben is megfigyelhetjük a kutatókat. A fák fölé emelkedő 216-os templom tetejéről naplementekor lenyűgöző kilátás nyílik a krokodilokról elnevezett tóra és a buja zöld környezetre. Bár egyre többen fedezik fel, a tömegturizmus elkerüli a helyet, így a látogatás valóban különleges és csendes élményt nyújt.

Hasznos információk:
- Térkép
- Honlap (nyitva tartás)
- Ajánlott időtartam minimum fél nap. Érdemes vezetett túrát kérni, hogy a város történetét és szerkezetét jobban megértsük.
- Hozzunk magunkkal szúnyogriasztót, vizet és kényelmes cipőt, mert a romokat dzsungelösvényeken keresztül lehet megközelíteni.
El Mirador – A maja civilizáció rejtett óriása
Guatemala északi dzsungele mélyén, a mexikói határ közelében rejtőzik El Mirador, a legnagyobb maja emlék az országban. Központja 25 négyzetkilométeren terül el, és több ezer épületet foglal magában. Ezek nagy része ma is sűrű növényzettel borított. A legimpozánsabbak közé tartozik a Iximché maja romváros piramis, amely a világ egyik legnagyobb alapméretű piramisa.

A lelőhely több mint ezer évvel a klasszikus kor előtt virágzott, és a kutatások szerint már akkoriban jelen voltak a teljes maja társadalmi és építészeti struktúrák. Emelt kövezett utak, úgynevezett sacbeobok kötötték össze a várost más közeli településekkel, mint például Nakbével vagy Tintallal. A helyszín megközelítése kihívást jelent, de a dzsungelen át vezető többnapos gyalogtúra minden fáradságot megér. A látogatók szó szerint az ősi világ szívébe lépnek be.


Hasznos információk:
- Térkép
- Megközelítés csak többnapos gyalogtúrával (Carmelita faluból), vagy helikopterrel (Floresből)
- Csak szervezett túra során látogatható.
- Szállásként sátoros táborhelyekkel tervezhetünk.
Quiriguá – Guatemala elfeledett maja csodája
Quiriguá egy viszonylag kis, ám annál jelentősebb maja romváros, amely a Motagua-folyó északi partján található, közel a guatemalai–hondurasi határhoz. Klasszikus kori Maja Birodalom határvidékén helyezkedett el, és bár lakossága soha nem haladta meg a kétezer főt, a művészeti öröksége rendkívüli. Itt találhatók a maja világ legmagasabb és legdíszesebben faragott sztéléi, melyek a korabeli uralkodók hatalmát és isteni kapcsolatát hirdették.

Különlegessége a világ legmagasabb maja sztéléiben rejlik, köztük a híres Stélé E-ben, amely 10,6 méter magas (ebből 8 méter a felszínen, további 3 a föld alatt) és 65 tonnát nyom, valamint a rendkívül részletgazdag faragású Zoomorph P „teknős oltárban”, amelyet a maja szobrászat csúcsteljesítményeként tartanak számon. A vörös homokkőből készült emlékművek különleges hangulatot árasztanak, a sztéléken királyokat, mitológiai történeteket, isteneket és sámánokat ábrázoló domborművekkel.
A komplexum területe 34 hektár. Jelenleg is folynak itt régészeti feltárások. Quiriguá tökéletes úti cél azok számára, akik szeretnének elmerülni a maja kultúra kevésbé ismert, ám lenyűgöző világában. Mivel nincs túlzsúfolva turistákkal, szinte egyedül fedezhetjük fel a misztikus ősi akropolisz romjait.
Hasznos információk:
- Térkép
- Egyszerű panziók és étkezési lehetőségek Quiriguá faluban érhetőek el.
- Kalap, víz, szúnyogriasztó ajánlott.
- Kényelmes cipőt viseljünk, mert a terület nagy és füves, sokat fogunk sétálni.
Mixco Viejo – A Chajoma Kaqchikel főváros nyomában
Mixco Viejo (más néven Jilotepeque Viejo) egy kevésbé ismert, de lenyűgöző város Guatemala középső részén, Chimaltenango megyéjében, mintegy ötven kilométerre északra Guatemalavárostól. A települést a Chajoma nép alapította, és a kaqchikel nyelvet beszélő maják fővárosaként azonosították. Stratégiai helyen, meredek szurdokokkal védett hegygerincre épült. Vízellátását a közeli Motagua és Pixcaya folyók biztosították.

Napjainkban körülbelül 120 építményből áll, amelyek 15 csoportba vannak osztva. Viszonylag rövid történelme miatt az építészeti stílusok egységesek. Eddig 52 temetkezési urnát fedeztek fel a platformok alatt. Bár a város végül a kaqchikel hódítás, majd a spanyol megszállás áldozata lett, ma is őrzi a régió egyik legautentikusabb posztklasszikus kori maja örökségét. A maja romvárosok közül ez a helyszín kevés látogatót vonz, így ideális azok számára, akik nyugodt környezetben szeretnék felfedezni a maja örökséget.
Hasznos információk:
- Térkép
- Túracipő ajánlott, mivel hegygerincen, szurdokokkal körülvéve vezet az utunk.
- Nincs étkezésre lehetőség a helyszínen. Vigyünk magunkkal ételt, vizet.
- Guatemalavárostól körülbelül kétórás autóúttal érhető el.
(Képek: Shutterstock)