Kannibálok a 21. században

A kannibálok brutális szokása az ősidőkben a legtöbb embercsoportra jellemző volt. Olykor a kényszer szülte, hogy az emberek megegyék egymást a túlélés érdekében, de a legtöbbször vallási, rituális okai voltak. Napjainkban még mindig léteznek olyan természeti törzsek vagy szekták, ahol az emberi hús szerepel az étlapon.

 

Korowai törzs – ahol megeszik a boszorkányokat

Új-Guinea Indonéziához tartozó nyugati felén, a pápuák földjén számos népcsoport él még mindig viszonylagos elszigeteltségben. A korowai törzset 1974-ben fedezték fel. Napjainkban 4000-4500 főre tehető klánjaik összlakossága. Vadászó és növénytermesztő életmódot folytatnak, felfedezésükig jóformán csak kőeszközöket használtak.

A korowaiok erősen hisznek a varázslásban és a rontás erejében. Ha valaki váratlanul vagy szokatlan módon hal meg, arról azt feltételezik, hogy biztosan egy boszorkány áll a dolog mögött, aki gyakran lehet valamelyik közeli hozzátartozó is. A közösség feladata, hogy megkeressék az elkövetőt, akiről azt feltételezik, hogy rossz szellemek szállták meg és ennek hatására követte el a gyilkosságot.

Miután megvan a boszorkány, a korowaiok megölik és rituálisan megeszik. Úgy hiszik ez által a megszállt személyt visszaszerzik a gonosz szellemektől. Bár kannibálok már hivatalosan nincsenek köztük, de elszórt esetek folyamatosan előfordulnak.

A korowai törzs tagjai még mindig kannibálok

Fidzsi-szigetek – megenni az ellenséget

A Fidzsi-szigetek egy trópusi éghajlatú, független ország a Csendes-óceán déli részén, lakossága alig egymillió fő. A Fidzsi-szigetek méretéhez képest nagy létszámú hadsereget tart fenn. Katonái számos ENSZ békefenntartó műveletben vesznek részt szerte a világon.

Ezek a harcosok korábban egészen sajátos módon ünnepelték meg győzelmeiket. Az elfogott ellenség tagjait élve feldarabolták, majd különleges fűszerezéssel megfőzték, illetve megsütötték és megették. A kannibál lakomára azért került sor, hogy így szerezzék meg a legyőzöttek erejét és tudását. Ám az emberevésnek vélhetően ennél prózaibb okai is voltak. A Fidzsi-szigeteken nem élnek nagyvadak, így a szükséges fehérje bevitelére minden forrást hasznosítani kellett. A dokumentáltan legnagyobb étkű fidzsi kannibál egy bizonyos Udre Udre, aki a 19. század közepén élt, még a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült: közel 900 főt fogyasztott el. Az utolsó ismert kannibál 1959-ben halt meg.

A fiji harcosok régebben kannibálok voltak

Asmat törzs – ahol a fej az ember gyümölcse

Az indonéziai Dél-Pápua tartomány nehezen elérhető régiójában élő asmat törzset már a 16. században felfedezték az arra járó holland hajósok, ám egészen a 20. század közepéig a külvilágtól háborítatlanul élték a mindennapjaikat. Világszintű ismertségre két okból tettek szert. Egyrészt míves fafaragásaik és lenyűgöző szobraik miatt, másrészt egy amerikai milliárdos csemete, Michael Rockefeller különös halála miatt. A fiatal Rockefeller amatőr antropológusként 1961-ben kereste fel az asmat törzs egyik közösségét, ám soha nem tért vissza útjáról. Csak évtizedekkel később derült ki, hogy valószínűleg a vendéglátói megölték és megették. Az asmatok mindig is hírhedt fejvadászok és kannibálok voltak. Úgy hiszik, hogy az ember olyan, mint egy fa, melynek a fej a gyümölcse. A családjuk iránti hűségük, illetve szexuális potenciáljuk bizonyítékaként levadászott ellenségeik koponyáját meglékelték és belőle az agyat megették. Hasonlóan a korowaiokhoz, a szokatlan és túl korai halál mögött az asmatok is boszorkányságot sejtettek és az elkövetőre is ugyanaz a sors várt.

A pápuai Asmat törzs tagjai kannibálok

Aghori szekta – a koponyahordozók

Az indiai Varanasi kultúrája és hagyományai sok évezredes múltra tekintenek vissza. A Gangesz menti városról a hinduk azt tartják, hogy akit itt ér a halál és hamvait itt szórják a szent folyóba, az megszabadulhat a lét örök körforgásától. A folyóparton ezért számos halottégető működik, ahol szünet nélkül lobbannak fel a máglyák. Ezeknél a halottégetőknél kószálnak az aghori szekta aszkétái, oldalukon a koponyából kialakított ivócsészéikkel. Az aghorik úgy tartják, hogy nincs jó és rossz és szembemennek a hagyományos hindu szokásokkal; mindent elkövetnek ami tisztátalan. Emberi ürüléket esznek, vizeletet isznak és a halottégetőknél emberhúst fogyasztanak. Siva istent tisztelik, a pusztítót és újrateremtőt. Úgy hiszik, hogy a halottak húsának megevésével magával Sivával egyesülnek. De mivel meghalt ember húsát eszik, így szó szerint nem kannibálok. Az aghorikat bár tisztelet veszi körül, a legtöbben elkerülik. A számuk megfogyatkozott, csupán néhány tucatnyian maradtak.

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...