Budget Izland, avagy hogyan spórolj egy izlandi utazáson

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
A bejegyzést írta: Wanderers

Izland évről évre felkerül a legdrágább országok listájára. Az itteni árak látszólag hasonlítanak a magyar árakra, csak meg kell szorozni őket 2,5-el, hogy forintértéküket megkapjuk. A lenyűgöző látnivalók, barátságos helyiek és páratlan szépségű természeti csodák azonban bőven kárpótolják az ide látogatókat minden kiadásért. Nem szeretnénk, ha a magas árak elriasztanának téged attól, hogy felfedezd ezt a lélegzetelállító országot – összeszedtünk ezért 10 tippet, amik segíthetnek takarékoskodni egy izlandi utazáson.

Stoppolj

Izland az egyik legbiztonságosabb ország a stopposok számára. Szinte bárhol találhatsz magadnak fuvart rövidebb vagy hosszabb távokra – legkönnyebben a déli vidéken, Reykjavík és Vík között. Szezonon kívül, és leginkább a nyugati fjordok területén kissé nehezebb a helyzet, de egyáltalán nem lehetetlen!

Ha nem kenyered az út mellett várakozni, hostelekben is könnyedén találhatsz magadnak sofőrt!  Az olcsóbb helyeken megszálló utazók valószínűleg (hozzád hasonlóan) maguk is spórolnak, ezért gyakran szívesen felvesznek valakit, aki beszállna a benzinpénzbe.

Stoppolás Izlandon

Bérelj kocsit

Ha a stoppolás nem a te műfajod, a legkényelmesebben és legrugalmasabban úgy fedezheted fel az országot, ha kocsit bérelsz. Az autóbérleti díjak egy napra kr4500 – 9500 korona (10 500 – 22 000 Ft) között mozognak – ezt az összeget akár szétoszthatjátok a kocsi többi utasával magatok közt!

Nézz körül a SADcars oldalán, ők kínálják a legolcsóbb bérleti díjakat az országban. Ha utasokat (vagy sofőrt) keresnél, használd a Samferda-t. Ez az oldal nagyon népszerű, rengetegen keresnek/kínálnak rajta fuvarokat – nem lesz probléma megtölteni a kocsid!

Buszozz

Az izlandi buszok lassúak és nem állnak meg a főbb látnivalóknál, de megfizethető választás lehet, ha nem szeretnél stoppolni vagy vezetni. Az országot nem igazán tudod velük felfedezni, de elvisznek téged egyik városból a másikba – ez azért mégiscsak jobb, mint a semmi!

Használd a strateo.is oldalt vagy appot az útvonaltervezéshez. Figyelj, mert nem minden busz jár egész évben az útvonalán! Ennek megfelelően kalkulálj előre, hogy biztosan eljuss oda, ahova szeretnél.

Couchsurfing

Ha még sosem próbáltad a couchsurfinget, itt az alkalom! Izland kanapészörfös közössége nagyon aktív – érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, ha az ingyenes szálláslehetőség mellett szívesen megismerkednél a helyi kultúrával és mindennapokkal. A házigazdák gyakran kedveskednek helyi specialitásokkal vendégeiknek, és olyan látnivalókkal is megismertethetnek, amikre egyedül sosem bukkantál volna rá!

Légy HI tag

Izlandon a legtöbb hostel tagja a Hosteling International csoportnak. Ez azt jelenti, hogy ezek a hostelek kedvezményes árakat biztosítanak neked, ha HI tagsággal rendelkezel! A szobák átlagosan kr3800 izlandi koronába (~9000 Ft) kerülnek, amiből a HI tagok 10% kedvezményt kapnak!

A HI-nak van éves tagsági díja ($20, kb. 6000 Ft), de ha úgy tervezed, hogy hostelekben szállnál meg az egész utazásod alatt, ez az összeg hamar megtérül majd. A tagságot kiválthatod bármelyik hostelben személyesen vagy akár online is.

Sátrazz

Izland csaknem minden részén van lehetőséged kempingben sátrat verni. A sátorhelyek (egy üres, lapos földterület, áramellátás nélkül) átlagosan kr2000-2500 koronába (~4500-5500 Ft) kerülnek – ezt az összeget is persze szétoszthatjátok a sátorlakók közt. A legtöbb kempingben van közösségi ház is, ahol lezuhanyozhatsz (gyakran pénzért) vagy feltöltheted a telefonod.

Ha van felszerelésed, a sátrazás lényegesen olcsóbb a többi szálláslehetőségnél. Ha nincs saját sátrad vagy hálózsákod, Reykjavíkban van lehetőséged bérelni. Ez nem olcsó mulatság, de kisebb csoportokba verődve megérheti az árát.

Mi a helyzet a vadkempingezéssel? 2015-ben, válaszul a turizmus fellendüléséből adódott természeti károkra, Izland nagyot szigorított a sátrazási szabályokon. Ma már annyira sok a korlátozás, hogy nagyon nehezen találnál olyan helyet, ahol legálisan tábort verhetsz.  Ha mégis így tennél, számíts rá, hogy szúrós pillantásokat fogsz kapni mindenkitől, aki arra jár. Izland érzékeny ökoszisztémája sok kárt szenvedett az elmúlt években – figyel te is oda, hogy mit hagysz magad után, bárhol is szállsz meg!

Sátrazás kempingezés Izlandon

Vidd magaddal a saját cuccaid

Legyen nálad mindig saját vizes palack! Izlandon nem csak a csapvíz, de a legtöbb forrás is hihetetlenül tiszta és biztonságos az iváshoz, a bolti palackos víz pedig kr380 koronába (~900 Ft)kerül. Sok felesleges költségtől mentheted meg így magad, miközben a környezetet is véded.

Vigyél saját kaját! Kávét és teát is megéri otthonról hozni, de akár egész konzerv vacsorákat, zacskós leveseket és instant tésztát is érdemes lehet berakni a hátizsákba. Kissé szokatlan és furcsa lehet elsőre, de ha meglátod az árakat egy Izlandi közértben, nem fogod bánni a kényelmetlenséget.

Pakolj saját törölközőt és ágyneműt! A fürdőkben elképesztő összeget kérhetnek tőled, ha nem lenne nálad saját törölköző, de már csak arra az esetre is érdemes vinni, ha bárhol útközben természetes melegforrásra bukkannál.  Ágyneműért egyes hostelekben akár kr1500 koronát (~3500 Ft) is felszámolhatnak annak okán, hogy ellensúlyozzák a sok vegyszeres mosás környezeti hatásának költségeit. Néhány hostelben nem is engedik, hogy saját ágyneműt használj, illetve vannak helyek, ahol nem számolnak fel ezért plusz költséget: érdemes tehát ennek utánanézni, amikor szállást foglalsz!

Spórolj józanul

Ahogy minden skandináv országban, Izlandon is csillagászati áron tudsz csak alkoholt venni. Söröket és feleseket kr1500 (~3500 Ft), bort pedig átlagosan kr2000 koronáért (~4500 Ft)  kapsz. Ha nem maradnál ki Reykjavík élénk éjszakai életéből, próbálj igazodni a kocsmák happy hour időszakaihoz. Majdnem minden bárban van boldog óra – így megtakaríthatsz egy kis pénzt, miközben a szórakozásról sem kell lemondanod. Bolti vásárlás helyett pedig érdemes még a reptéri duty free-ben megvenni az alkoholos italokat.

Főzz magadnak

Izlandon az egyik legdrágább dolog az étkezés. Olcsóbb helyeken is kr2000 koronába (~4500 Ft) kerül egy fogás, éttermekben pedig kr3000 koronát (~7000 Ft) vagy még többet kérhetnek.

Vásárolj inkább piacon vagy boltokban és készítsd el magadnak az ételt! Minden Airbnb-ben, hostelben és kempingben van főzési lehetőség – ehhez pedig a legolcsóbb hozzávalókat a BONUS üzletlánc boltjaiban találod!

Izlandi utazás olcsón

Fedezd fel Izland ingyenes programjait

A városokban sok ingyenes programlehetőség vár rád! Részt vehetsz például ingyenes, vezetett városnéző sétán Akureyriben vagy Reykjavíkban. Remek módja, hogy megismerd a helyi kultúrát és történelmet, bárhol is jársz!

Látogass el egy piacra! Reykjavíkban például a Kolaportid bolhapiacon lehetőséged van olcsóbban beszerezni a családi szuveníreket, kipróbálni a helyi konyhát és megvásárolni a kötelező csomag harðfiskur-t.

Mártózz meg ingyen természetes melegforrásokban! Nem kell elköltened az összes pénzed a híres Blue Lagoon fürdő belépőjére – rengeteg helyen találhatsz ingyenes vagy sokkal olcsóbb lehetőséget a megmártózásra. A legjobbak ezek közül Reykjadalur, Seljavallalaug és a kis forrás Djúpavogskörin mellett.

Kösd fel a túrabakancsot és vedd Izland vadregényes tájait a nyakadba gyalogszerrel! Számtalan kiránduló és trekking útvonalat, köztük a világ egyik legszebb és leghíresebb trekjét, a Laugavegur utat is bejárhatod. Bár a kirándulás ingyenes mindenhol, többnapos túra esetében a megállókon fizetned kell a szállásért/sátorhelyért és a zuhanyhasználatért.

A cikket Almay Réka írta.

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek

gorilla

Látogatás Uganda hegyi gorilláinál

Kevesen tudják, hogy Afrika genetikailag és kulturálisan is a legváltozatosabb kontinens. Alegtöbb ember számára meglehetősen ismeretlen, az Afrikát jobban ismerők