A legendák szigete
Izland legendái a földöntúli szépségű természeti adottságaiból születnek, melyek a világ minden tájáról több millió turistát vonzanak évente. A szokatlan környezet, a kietlen, viharos szelek tépte táj könnyen megtréfálja az ember érzékszerveit, nem csoda hát, hogy a különös formákat látva sokszor nem hiszünk a szemünknek. Izland a legendák földje, szinte minden helyszínhez kapcsolódik egy-egy hiedelem.
A kincseket rejtő Skógafoss vízesés
A Skógafoss az egyik legszebb és ennélfogva legismertebb vízesés. Az 1-es út mentén, a fővárostól mintegy két órás autóútra található, így egy izlandi utazásból sem maradhat ki. A zuhatag 60 méter magas és 25 méter széles, vizét az Eyjafjallajökull gleccser táplálja. De közeli testvérével, a Seljalandsfoss ellentétben itt a hatalmas víztömeg mögé nem lehet bejutni. Nem csoda, hogy a legenda szerint a vízfal mögött egy kinccsel teli láda bújik meg.
A kincsesládát egy viking telepes, Prasi rejtette el még 900 körül, de hosszú évszázadokig senki sem akadt a nyomára. Aztán az 1600-as évek derekán három fiútestvér elhatározta, hogy felkutatják és kihozzák a kincseket a vízesés mögül. Ahogy a kutatás során visszanéztek a farmjukhoz, azt látták, hogy lángok emésztik otthonukat, így a kincs keresését feladva azonnal visszaszaladtak. Ám ahogy hazaérnek látják, hogy a farm sértetlen. Újra nekiindultak a kincskeresésnek és ezúttal a látomásokat legyőzve meg is találták a ládát. Oldalába egy karikát akasztottak, de amint megemelték, a karika kiszaladt, a láda pedig örökre eltűnt. A kincs azóta sincs meg, a karikát viszont megtekinthetjük a vízesés melletti Skógar Múzeumban.
A Reynisfjara Beach hatalmas kő trolljai
A sziget leghíresebb óceánpartja a Reynisfjara beach. A partszakaszon sétálva Izland legendái maguktól kelnek életre. A látványtól könnyen földöntúli érzésünk támadhat. Itt mintha eltűntek volna a színek: az tajtékzó óceán fehér habjai a mélyfekete bazaltkövekre futnak ki, a partszakasz végén pedig két hatalmas, csipkézett, korom sötét szirt emelkedik ki a vízből és nyújtózik az ég felé. Ők Reynisdrangar sziklái, a trollok. A legenda szerint két troll egy viharos éjszakán itt próbált zátonyra futtatni egy hajót, azonban a nagy dulakodásban nem figyeltek arra, hogy napkelte előtt visszaérjenek a barlangjukba. A felkelő nap sugarai örökre kővé dermesztették őket.
A partszakasz azonban hajókat elsüllyesztő trollok nélkül is nagyon veszélyes. Az áramlatok és a hirtelen mélyülő víz olyan váratlan, az átlagosnál nagyobb tömegű hullámok kialakulását eredményezik, melyek az apróköves partra kicsapva könnyen kimossák a biztos talajt a figyelmetlen turisták lába alól, majd szinte azonnal behúzzák őket a fagyos mélységbe. Sajnos évente többször történnek itt halálos balesetek, úgyhogy az erre járónak tisztes távolságot kell tartani a víztől.
Goðafoss vízesés és a kereszténység felvétele
A Goðafoss már nevében hordozza a legendákat, ugyanis azt jelenti: ,,Az istenek vízesése”. Csakúgy, mint hazánkban, az első évezred végén Izlandon is eljött az ideje annak, hogy a nép vezetői eldöntsék, felveszik-e a kereszténységet, vagy régi isteneikhez maradnak hűek. A törzsek összegyűltek a mai Þingvellir Nemzeti Park területén, és megbízták a parlament törvénymondóját, Porgeir-t, hogy ő döntse el melyik utat válasszák. Porgeirnek a következő éjszakán erős látomása támadt, és úgy döntött, hogy Izland felveszi a kereszténységet. Visszatérve a Goðafosshoz közeli otthonához, a megtérés szimbólumaként, a pogány istenek szobrait behajította a zúgó vízesésbe.
Lagarfljót tava egy szörny lakhelye
Nem csak Skócia, de Izland is büszkélkedhet hatalmas édesvízi szörnnyel. A Lagarfljót nevében ugyan tó, de valójában egy szétterülő gleccserfolyó, amely a Vatnajökull jégmező olvadékvzét vezeti le a kelet-izlandi partvidék felé. Egyszer élt a vidéken egy fiatal lány, aki édesanyjától egy aranygyűrűt kapott ajándékba. Úgy tartották akkoriban, hogy ha az arany ékszerekre egy kis kukacot tesznek, akkor meggyarapszik az arany. A lány is így tett: Fogott egy kukacot, és a gyűrűvel együtt egy ládikába zárta. Ám, amikor kis idő elteltével felnyitotta a ládát, ledöbbenve látta, hogy az aranygyűrű helyett a kukac nőtt hatalmasra. Ijedtében fogta a ládikát és a már hatalmasra nőtt féreggel együtt a vízbe hajította. A féreg azóta is a Lagarfljótban él és rendszeresen felbukkan, furcsa hullámokat, áramlatokat okozva, amiről természetesen azóta már több videofelvétel is készült.
A huldufólk láthatatlan népe
Izland legismertebb legendái természetesen az elfekről és szigeten több helyen előforduló lávamezőkről szólnak. Izlandi nevük huldufólk, vagyis rejtett nép, Az izlandi hiedelemvilág szerint ezek a lények az emberekkel párhuzamosan, az emberi mindennapokhoz nagyon hasonló életet élnek, csupán a kövek közötti üregekben megbújva. Alakjuk az emberhez hasonló, hajuk fekete ám csak akkor láthatjuk meg őket, ha azt ők szeretnék. Izlandon sok kertben láthatunk kihelyezett kicsi házacskákat, van huldufólkkal foglalkozó iskola, sőt huldufólk szakértők, úgynevezett suttogók is. Kutatások szerint az Izlandiak több mint fele hisz a huldufólk létezésében, de még a szkeptikusok szerint sem zárható ki teljes mértékben, hogy tényleg léteznek e furcsa lények. Ezt a bizonytalan érzést mi is könnyen átélhetjük ha egy kietlen és végtelen izlandi lávamezőn járunk, ahol az óceáni ködbe vesző bazaltkövek különös formái furcsa játékot kezdenek el űzni az elménkkel.
Írta: Pécsi Linda
a WanderWell túravezetője
Ha érdekel Izland, olvasd el a legjobb izlandi termálfürdőkről szóló írásunkat: A legjobb izlandi termálfürdők
Ha Izland legendái felébresztették benned a kalandvágyat és személyesen is felkeresnéd őket, tekintsd meg a Wanderwell utazási ajánlatát: Izland – tűz és jég