Hanoi fontosabb kulturális látnivalói

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hanoi, az évezredes város

Hanoi (vietnámiul: Hà Ni) a modern Vietnám nagy múltú fővárosa. Az elmúlt évezredek során, területének tágabb régiója jelentette a mindenkori központot és szolgált székhelyül a korábbi királyságoknak és birodalmaknak. A nagyjából másfél évezredes vezető szerepe miatt, Hanoi egész Délkelet-Ázsia legrégibb fővárosa, lakossága jelenleg 8,5 millió fő.

A város a Vörös-folyó kanyarulatában fekszik, viszonylag alacsony, mindössze 23 méteres tengerszint feletti magasságban. Ennek köszönhetően területén számos kisebb-nagyobb természetes tó található, melyek rendkívül bájos hangulatot adnak a köréjük épült városrészeknek. Közülük a legnagyobb vízfelülettel a Nyugati Tó (H Tây) rendelkezik, melynek partvonala 17 Km hosszú.

Hanoi óvárosát átszövik a zegzugos sikátorok. Parányi üzletek nyílnak váratlan helyeken, kézművesek dolgoznak rejtett kapualjakból nyíló udvarokban, színes-hangos piacok és fűszeres illatú kifőzdék várják az erre járókat. A város másik részén, üvegtornyok klimatizált emeletein üzletemberek spekulálnak, fenn a tetőteraszon friss koktélokat mixelnek és az alkonyatban egy DJ kezdi lemezeit rakosgatni. Ezalatt a pagodák füstölő illatú helységeiben ősi, aranyozott Buddha-szobrok előtt kopaszra nyírt szerzetesek mormolják kortalan mantráikat.

Hanoi kulturálisan rendkívül sokszínű város. Található itt ősi vietnámi, illetve kínai épített emlék, csak úgy, mint 19. századi francia. Akad ezer éve álló pagoda és olyan híd, melyet ugyanaz a Gustave Eiffel tervezett, aki a párizsi Eiffel-toronyot is. Az alábbiakban Hanoi legfontosabb nevezetességeit járjuk körbe.

Hanoi óvárosának utcái különlegesek

Az Irodalom Temploma – Văn Miếu

Az Irodalom Templomát másként Konfuciusz Templomának is nevezik. Ezt a szépen gondozott parkkal, lótuszvirágokkal teli medencékkel körülvett épületkomplexumot 1070-ben építették Lý Thánh Tông császár uralkodásának idején. Az Irodalom Temploma adott otthont a Birodalmi Akadémiának, melyet falai közt alapítottak 1076-ban, és mely aztán egészen 1779-ig működött. Így az Irodalom Temploma Vietnám első egyeteme. Az itt található egymásba nyíló terek, az őket övező pavilonok és termek egykor ünnepségek és szigorú vizsgák helyszínei voltak. A díszes főkapu előtt magasodó négy kő oszlopon olvasható kínai felirat az ide érkező lovasoknak szólt egykor. Arra utasította őket, hogy szálljanak le a lóról.

Belépőjegy: 30 000 VND.

Helyszín: Az Irodalom Temploma

Nyitvatartás: 8:00 – 16:00 minden nap, de a hold hónapok 1. és 15. napjain 6:00 – 18:00 között is látogatható, illetve holdújév napján egész éjszaka is nyitva van.

Citadella és zászló torony

A 11. század elején, Lý-dinasztiából származó Thái T császár uralkodásának idején építették egy régebbi kínai erődítmény alapjára. Jelentős mérföldkőnek számított Đi Vit  Kínától való függetlenné válásának folyamatában. Đi Vit, bizonyos korokban Annam, a mai Vietnám elődje, a mai ország északi területén létező birodalom volt egészen a 19. századig. A citadella évszázadokon át tanúja volta vietnámi nép történelmének. Az 1885-ös francia megszállást követően épületeinek nagy részét elbontották, hogy irodákat és barakkokat építsenek a felszabadult területre. Csak az északi kapu és a 33 méter magas zászlótorony maradt épségben. A második világháború alatti japán megszállás idején börtönként funkcionált, majd a vietnámi háború éveiben az Észak Vietnámi Védelmi Minisztérium főhadiszállása volt. 2010 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján. Az egykori helységekben kiállítást rendeztek be, ahol magyar vonatkozású emlékek is fellelhetőek.

Helyszín: Citadella

Belépőjegy: 30 000 VND.

Nyitvatartás: 8:00 – 17:00 mindennap, kivéve hétfőn.

Hanoi fontosabb kulturális látnivalói - a Citadella

Trn Quc pagoda

A festői szépségű Trn Quc pagoda Hanoi városának legöregebb buddhista temploma. A H Tây vagy más néven Nyugati Tó délkeleti partjánál, a Kim Ngư, magyarul Arany Hal szigeten található. A szárazfölddel egy híd és egy földnyelv köti össze. Az eredeti épületeket kicsit arrébb, a Vörös-folyóhoz közelebbi helyszínen emelték a 6. században, Lý Nam Đế császár uralkodása alatt. Ám a folyó áradásai miatt 1615-ben áthelyezték jelenlegi helyére. A templomot 1815-ben újították fel teljesen. Az itt élő szerzetesi közösség hosszú évszázadok hagyományait folytatja, mely vonzó lehet mindazoknak, akik a buddhizmus szellemiségének hangulatára vágynak. A pagoda népszerű és sűrűn látogatott, amivel számolni kell.

Helyszín: Trấn Quốc pagoda

Belépőjegy: ingyenes.

Nyitvatartás: 8:00 – 16:00 minden nap, de a hold hónapok 1. és 15. napjain 6:00 – 18:00 között is látogatható. Ekkor ideális naplemente néző helyszín.

Trấn Quốc pagoda a Nyugati Tó partján Hanoi egyik központi látnivalója

Ho Chi Minh Mausoleum – Hanoi fókuszpontja

A Ho Chi Minh Mausoleum (magyarul helyesen: Ho Si Minh), Hanoi egyik ikonikus és meghökkentő látnivalója. A 21 méter magas, 41 méter széles, szürke gránittal burkolt építmény hatalmas sziklatömbként uralja a körülötte lévő füves, nyílt Ba Đình teret. Ezen a téren kiáltotta ki Ho Si Minh, a vietnámi nemzeti mozgalom vezetője, majd később az ország elnöke a Vietnámi Demokratikus Köztársaság függetlenségét 1945-ben.

A mauzóleumot 1975-ben avatták fel, és ez Ho Si Minh végső nyughelye, ahol a testét 24 órás katonai felügyelet mellett üvegkoporsóban őrzik. A sírhely megépítésének ötletét a moszkvai Lenin-mauzóleum adta, ám építészetileg attól eltér. Ho Si Minh államelnöki és politikai munkássága mind a mai napig meghatározza Vietnám életét, személyét pedig a legnagyobb tisztelet övezi.
A mauzóleum bizonyos megkötések mellett látogatható.

Helyszín: Mauzóleum

Belépőjegy: 25 000 VND.

Nyitvatartás: Április 1. – Október 31. között: kedd – csütörtök és szombat, vasárnap: 7:30 – 10:30. November 1. – Március 31. között: kedd – csütörtök és szombat, vasárnap: 8:00 – 11:00. Szombaton és vasárnap a nyitvatartási idő 30 perccel hosszabb.

Belépési szabályok:

  • Diszkrét, alkalmi öltözet.
  • Kalapot, sapkát le kell venni.
  • Zsebre tenni a kezet tilos.
  • A falakat megérinteni tilos.
  • Hangosan beszélni, hangoskodni tilos.
  • Tilos filmezni és fotózni.
Ho Chi Minh Mausoleum Hanoi kiemelt látnivalója

Hoàn Kiếm tó és Ngọc Sơn templom Hanoi közepén

Hanoi központjában található Hoàn Kiếm tó a város egyik legismertebb helyszíne. A környék utcáiban kifőzdék, éttermek, szállodák, kocsmák, kávézók, üzletek sora váltja egymást. A Hoàn Kiếm azt jelenti, hogy a Visszaadott Kard tava és egy híres legenda kapcsolódik hozzá. E szerint egy bizonyos 14. századi Lê Li király miután sikeresen kivívta a kínai Ming-dinasztiával szembeni függetlenséget, csodatévő kardját a Hoàn Kiếm tó mélyén lakozó arany teknősnek ajánlotta fel. A teknős elfogadta a kardot és magával vitte a tó fenekére.

A legendából nem tudni, mennyi az igazság, az mindenesetre biztos, hogy ez a parányi vízterület ad otthont az utolsó néhány jangcei lágyhéjú teknősnek. A tó északi részén található szigeten áll a Ngc Sơn buddhista templom, melyet egy piros, íves híd köt össze a parttal. A 19. századi templom és a híd különösen az esti órákban nagyon látványos.

Helyszín: Hoàn Kiếm tó

Belépőjegy a templom területére: 30 000 VND.

Nyitvatartás: Hétköznap: 7:00 – 18:00 között, hétvégén: 7:00 – 21:00 között.

Vietnámi Néprajzi Múzeum – Bao Tang dan toc hc Vietnam

A Vietnámi Néprajzi Múzeum felkeresése nem csak esőnapra kiváló program. Mindazok számára kihagyhatatlan, akik jobban meg szeretnék érteni e rendkívül változatos ország lakóit és hagyományait. Egész Délkelet-Ázsiában, így Vietnámban is rendkívül eltérőek az ország különböző régióiban élő emberek életfeltételei. Míg Hanoiban, egy csillogó, többszáz méter magas felhőkarcoló tetején vacsorázik valaki, aki az imént parkolt le a frissen vásárolt Tesla sportkocsijával, addig az ország északi határvidékén a mezit lábas öt éves kecskepásztor leányka békésen várja az eső elálltát egy szakadt bádogtető alatt. Míg az előbbi okos telefonján ellenőrzi a kriptovaluták árfolyamát, addig az utóbbi este majd gyapjút fog tépkedni, amíg a mécses fénye engedi. Így mindaz, amit a múzeum kiállít, nem csupán a letűnt paraszti világ emlékei, hanem ma is élő valóság sokak számára.

A Vietnámi Néprajzi Múzeumban az ország 54 hivatalosan elismert etnikai csoportjának mindennapi életébe lehet bepillantást nyerni, illetve egy újonnan elkészült épületben egy egész Délkelet-Ázsiát átfogó kiállítás található. A múzeum udvarán, egy szabadtéri tárlat keretében, pedig tradicionális házakat lehet megtekinteni.

Helyszín: Néprajzi Múzeum

A múzeum honlapja: http://www.vme.org.vn/en

Belépőjegy: 40 000 VND.

Nyitvatartás: Minden nap 8:30 – 17:30 között, hétfőn szünnap.

Hanoi kiemelt kulturális látnivalója a Néprajzi Múzeum

Egyoszlopos pagoda – Chùa Mt Ct

Ez a különleges, pici pagoda a Ho Chi Minh Mausoleum közelében található. Érdekessége, hogy mindössze egyetlen kőoszlopon nyugszik egy parányi tavacska vize fölött. Ennek az oszlopnak külön neve is van: Liên Hoa Đài vagyis lótusz állvány, vagy lótusz oszlop.

Az Egyoszlopos pagodát Lý Thái Tông császár építette 1049-ben. A legenda szerint az uralkodó gyermektelen volt, így nem volt örököse. Egy éjjel, álmában találkozott Avalókitésvara boddhiszattvával, aki egy lótuszvirágban ülve nyújtott feléje egy kisfiút. Ez után a császár feleségül vett egy parasztlányt, akitől fia született. Hálája jeléül építette fel ezt a pompás pagodát, mely szépen átvészelte az idők viharát kerek ezer éven át, míg 1954-ben valaki fel nem robbantotta. Sokáig a megszálló franciákra gyanakodtak, de kiderült, hogy egy, a francia hadseregben szolgáló vietnámi hadnagy volt az elkövető, akit meg is bűntettek tettéért.

A pagodát azóta helyreállították, így ma látogatható. Jelenlegi méretei: a központi oszlop 4 méter magas, nagyjából 1,5 méter széles. A pagoda épülete 3 méter széles és négy méter magas.

Helyszín: Egyoszlopos pagoda

Belépőjegy: ingyenes.

Nyitvatartás: Minden nap 7:00 – 18:00 között tekinthető meg.

Az Egyoszlopos Pagoda Hanoi egyik kiemelt látnivalója

Szent József katedrális – Nhà th Ln

Ez az 1886-ban felszentelt, neogótikus katedrális igazi különlegesség Hanoi óvárosában. Ha csak magát az épületet nézzük, egészen Európában érezhetjük magunkat. Az épület a híres párizsi Notre-Dame-székesegyház mintájára épült egy nem túl dicső időszakában a történelemnek. Ugyanis az építkezést megelőző évtizedben a francia csapatok már teljesen megszállták és elfoglalták Hanoit leverve a feltörő lázadásokat is. A  katedrális helyén előzőleg egy összedőlt pagoda állott, melynek romjait teljesen eltakarították.

A Szent József katedrális 31 magas kettős oszlopai gránitból épületek, a belső, meredek, karcsú íveket téglából, faragott kőből és betonból készítették. A színes ólomüvegablakokat Franciaországban öntötték.

A második világháború után, a kommunista Vietnámi Demokratikus Köztársaság megalakulását követően a templomot bezáratták, a papokat letartóztatták és a katolikus híveket ország szerte üldözték. Egészen 1990. karácsonyáig nem kondultak meg a Szent József katedrális harangjai. Ekkor azonban visszatért belé az élet, és azóta ez a templom a vietnámi katolikusok 480 egyházközségébe tartozó, közel fél millió főt számláló közösségének központja. Misét naponta többször is tartanak a templomban, a vasárnapi 18:00 órás szertartást pedig kihangosítókkal közvetítik a téren összegyűlő tömegeknek.

Helyszín: Szent József katedrális

Belépőjegy: –

Nyitvatartás: Hétfő – szombat: 8:00 – 11:00 és 14:00 – 20:00. Vasárnap: 7:00 – 11:30 és 15:00 – 21:00.

 

Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője

 

Kapcsolódó írások:
Hanoi szokatlan látnivalói
A vietnámi konyha

 

Ha szívesen elutaznál Hanoiba, nézd meg a WanderWell túraajánlatát:
Észak-Vietnám

 

 

 

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek

Uganda

Uganda: Afrika egy helyen

Uganda az egyik legkiválóbb bevezető ország Afrikába. A többihez képest kicsi, bejárható, elég jó az infrastruktúra, biztonságos és a legtöbb