Guatapé, a szivárványszínű város

Ha épp Kolumbiába sodorna a szél, akkor mindenképp tegyél egy kitérőt Medellíntől két órányi autóútra fekvő Guatapé városkába. Nevét a kecsuai indiánok nyelvéből eredeztetve, a kő és víz összefonódásából kapta. Itt található a 385 méter magasságával a város fölé tornyosuló La Piedra de El Peñol szikla, valamint az Antioquia régió legnagyobb víztározója.

Guatape Kolumbia

Guatapé, mint a Medellíni gazdagok üdülő övezete

Az eredetileg dimbes-dombos, völgyekkel tarkított területet az 1960-as évek végén a kormány elárasztotta vízzel, hogy Kolumbia középső részét ellássák elektromos árammal. Az így létrejött szigeteken és félszigeteken kezdtek új életet a korábbi lakók, de a mesterséges tó népszerűségén felbuzdulva Medellín gazdag lakói is egyre-másra kezdték itt építeni nyaralóikat.

Guatapé Kolumbia

Tipp: Ha tömegközlekedéssel utazol Madellínből, akkor érdemes előre megvásárolni a buszjegyet, különben azon kapod magad, hogy a zsúfolt járművön már csak a padlón marad ülőhelyed.

A városban tett hosszú séták során pihenésképp érdemes betérni a helyi éttermek és büfék egyikébe. A messze földről híres kolumbiai kávé az egyik legjobb kifogás arra, hogy kinyújtóztassuk lábainkat. Ha pedig végleg elfáradtunk, akkor tuk-tuk-ok sora várja, hogy tovább furikázzanak a kívánt célpontig.

Guatapé Kolumbia

A drogbáró nyomában

A Guatepé körül lévő mesterséges tó lehetőséget kínál, hogy vízi taxit fogadj és végighajózz a kanyargó partszakaszokon, egészen Pablo Escobar kartellfőnök tóparti házából megmaradt romokig. Bizony! A drogbáró egykor itt is rejtegette millióit La Manuale néven elkeresztelt rezidenciáján, míg 1993-ban a hadsereg le nem bombázta. A “kokain király” természetesen élve megúszta a támadást, valószínűleg a több kilométernyi alagútrendszernek köszönhetően, amely villájából vezetett ki különböző irányokba. Természetesen a kiégett épület ma már csak a kíváncsi szemlélődőknek áll nyitva, de ha valami kalandra vágysz, akkor belecsöppenhetsz egy hamisítatlan bandaháborúba, persze paintball formájában.

Tipp: A városban ugyan található ATM, de érdemes készpénzt magunknál tartani, mert a taxisoknál, vízi taxisoknál nem lehet kártyával fizetni.

Akkor most kié ez a szikla?

A La Piedra közigazgatásilag két település határán (Peñol és Guatapé) húzódik. 1954-ben egy guatapéi fiatalamber, Luis Villegas úgy döntött, hogy felmászik a tetejére, hogy körbetekintsen. A kilátás annyira impozáns volt, hogy családjával eldöntötték: megvásárolják, és a szikla egyetlen függőleges vájatába lépcsőt építtetnek és turistalátványosságot csinálnak belőle. Tetejére kilátó is került, ahol kézműves szuvenírek és képeslapok mellet fagyizó és hideg ital is várj a 740 lépcsőfokban megfáradt utazókat.

Guatapé Kolumbia

Azonban ha valaki lentről veszi szemügyre a vulkanikus kőzettömböt, akkor egy furcsa graffitit fedezhet fel a La Piedra-n. Egy alkalommal a két város lakói összevesztek a tulajdonjogon és Guatapéban élők kis csoportja úgy határozott, hogy felfestik városuk nevét a sziklára. Azonban nem jártak sikerrel, így a mai napig csak annyi látható, hogy “GI”, amiből az “I” a megkezdett “U” betű egyik szára.

 

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...