Gondar legjobb látnivalói – egy darab Skócia Etiópia hegyei között 

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
Faszilidész fürdője Gondarban

Míg Ázsia és Amerika területén jócskán találkozhatunk az újkori Európa építészeti emlékeivel, addig a Szubszaharai Afrika nem bővelkedik ilyesmiben. Ez alól az egyik kivétel a Gondarban, Etiópia régi fővárosában épült palotakomplexum, amelynek sötét (de a jelenleg is zajló újjáépítés miatt hamarosan kifehéredő) falait és zöld gyepét látva akár Skóciában is érezhetjük magunkat. Az egykori főváros emellett egyéb építészeti érdekességeket is tartogat számunkra. Gondar legjobb látnivalói következnek.

Főváros a hegyek között 

Annak ellenére, hogy a régiót évezredek óta lakják, és a szomszédos Akszúm már az időszámításunk kezdetekor is jelentős nagyváros és birodalmi központ volt, Gondar nem rendelkezik ősi múlttal. Története és alapítása egészen pontosan ismert. A 17. századig Etiópia uralkodói főváros vagy birodalmi székhely helyett folyamatosan vándoroltak az udvartartásukkal.  

Ez 1635-ben változott meg, amikor Faszilidész császár úgy határozott, itt az ideje a letelepedésnek. Hogy ennek a királyi táborok kényelmetlensége, az állandó vándorlás, vagy a birodalmat irányító adminisztráció hatékonyságának az igénye volt a kiváltó oka, azt nem tudjuk. A Tana-tó és Akszúm között, az etióp magasföld peremén, 2100-2500 méteres magasságban (az ezzel járó kellemes klímával) találta meg a megfelelő helyszínt az új fővároshoz.  

Gondar palotái felújítás előtt.
Gondar palotái felújítás előtt.

Paloták és templomok a falak mögött – Gondar palotái

Faszilidész nem aprózta el. 900 méteres fallal vette körbe a 70 ezer négyzetméteres területet, melybe (ő, majd később utódai) számos palotát, kancelláriát, monostort, templomot és könyvtárat építettek. A várost tizenkét kapun át lehetett megközelíteni, amelyet jobb időkben állandóan nyitva tartottak.  

Ne hagyd ki az országról készült átfogó tudástárunkat! Tapasztalt utazók hiteles és hasznos információi. Minden, amit Etiópia kapcsán tudni érdemes a látnivalókról, nemzeti parkokról és kultúráról. Megnézem!

Az épületek változatossága annak köszönhető, hogy a különböző korok különböző mesterei arab és hindu építészeti hagyományokból merítettek, de később az itt működő jezsuita missziók hatására még barokk elemek is felbukkantak. Az eredeti palotát és templomokat zsidó mesterek építették. 

Az eredeti barnás bazalt épületeket az esős időjárás és a Szudán felől érkező sivatagi por sötétre színezte, ami a zöld gyeppel rendkívül meseszerű megjelenést kölcsönzött a palotáknak. Az utóbbi évben az UNESCO támogatásával elkezdték felújítani az ódon épületeket, így sokkal világosabb, újszerűbb, rendezettebb, és sajnos kevésbé egzotikus helyszín fogadja a látogatókat. 

Hasznos információk: 

  • Térkép
  • Nyitva tartás és további információ
  • Guide erősen ajánlott. Egyrészt a bejáratnál nyomás elé leszünk helyezve, hogy érdeklődjünk a komplexum története iránt és adjunk munkát az ott várakozó guideoknak. Másrészt semmilyen információs tábla vagy felirat nem ad támpontot, mit is látunk pontosan.
  • A belépéshez jegyet kell venni, ez 500 birr (1500 HUF). A guide díja a csoport méretétől függ, de nagyjából ugyanennyivel kell számolni a belépőn felül.
  • Gondar nem nagy város, körülbelül 300 ezren lakják. A látnivalók között a legkényelmesebb bazsazs-zsal (azaz tuktukkal) közlekedni.

A kerúbok tekintete – Debre Birhan Szelasszié templom

Az etióp keresztény építészet külön cikket érdemel, a Gondar egyik magaslatán álló Debre Birhan Szelasszié templom még ebből a furcsa mezőnyből is kilóg. Tetején a gondari kereszt a hét strucctojással az első, ami feltűnik az épületből. A strucc gondoskodik a kicsinyéről és mindig rajtuk tartja a szemét. A strucctojások is ezt jelképezik: Isten szeme mindent lát. Belső falait padlótól a plafonig sűrűn festett freskók borítják, amelyeken bibliai jelenetek elevenednek meg álomszerű képeken. A plafon gerendáiról 135 kerúb tekint le a hívőkre, tudatva velük, hogy mindig, mindenhol szem előtt vannak. 

Gondar látnivalói közül a templom egyike annak a néhánynak, amelyek túlélték a 19. század háborúit és tűzvészeit, végül az 1888-ban bevonuló szudániak módszeres templomgyújtogatásait.  

Hasznos információk: 

  • Térkép
  • Nyitva tartás és további információ
  • A belépő ára változó. Körülbelül 200 birr (600 forint). Ehhez gyakran kapunk egy guide-ot is, de van, amikor pluszban kell fizetni érte.
  • A templom látogatását érdemes előre megtervezni. Ünnepnapokon, imaidőben, illetve vallási ceremóniák alatt nem, vagy csak engedéllyel látogatható.  

Faszilidész fürdője 

A Gondari látogatás egyik legszebb élménye lehet (annak, akit nem zavar a tömeg), ha valaki január 19-én, vagyis Vízkereszt, vagy helyi nevén Timkat idején érkezik a városba. Ilyenkor a város megtelik zarándokokkal, akik Fasziliadész fürdőjében gyűlnek össze, hogy megismételjék Krisztus Jordán folyóban való megkeresztelését. 

Az év többi napján üres medencét ilyenkor megtöltik vízzel, és zarándokok százai csobbannak ünnepelve. A komplexum az év többi részén is megér egy látogatást. A keresztelőmedence közepén álló épület általában zárva tart. A körülötte lévő falakba belenőtt gyökerű évszázados fák, valamint a külső falon élő ötszáz éves fügefa kellemes enyhülést és nyugalmat ad.

Hasznos információk: 

(Fotók: Belényi Dániel)

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek