Élet a mélyben – Föld alatti városok világszerte

Banner helykitöltő
- ideiglenes -
föld alatti lakások belső tere

A föld alatti város, ahol több tízezren éltek: Derinkuyu (Törökország)

Derinkuyu, a törökországi Kappadókia régióban található, és a világ egyik legnagyobb és legmélyebb föld alatti városaként ismert. 1963-ban véletlenül fedezték fel, amikor egy helyi lakos otthonának felújítása során egy rejtett szobára bukkant, amely további alagutakhoz és termekhez vezetett.

Derinkuyu építésének pontos időpontja nem ismert, de az eredete valószínűleg időszámításunk előtt 1400 körülre, a hettiták korába tehető. Később a frígek és más anatóliai civilizációk is használták, majd keresztény menedékhellyé vált az arab-bizánci háborúk idején.

Derinkuyu 18 szintből áll és a város járatai több mint 85 méter mélyre vezetnek. Az itt kialakított helyiségek akár 20 000 ember befogadására is alkalmasak lehettek. A föld alatti város védelmét nehéz, csak belülről nyitható kőajtók biztosították. Kappadókia régiójában még számos hasonló föld alatti város található, melyek földalatti alagutakkal vannak összekötve.

Föld alatti város graffitikkel: Naours (Franciaország)

Az észak-franciaországi Naours városa alatt egy 3000 fő befogadására alkalmas alagútrendszer húzódik. A mészkőbe vájt legrégebbi üregek és járatok még a római kori bányászat eredményei. Az eredetileg kialakított helyiségeket azonban a későbbi évszázadok során folyamatosan bővítették, így végül egy több, mint két kilométer hosszú rendszer jött létre. A komplexumban több mint 300 szoba található, köztük kápolnák, istállók, lakóterek és pékségek is.

Naours föld alatti városa sokszor nyújtott menedéket a föld feletti lakóknak. Különösen a 16. és 17. században a vallásháborúk és a harmincéves háború idején. A családok az általuk használt hegységeket a sajátjuknak tekintették és bevésték a neveiket a kövekbe. A 19. század elején aztán a föld alatti város bejárata beomlott, és a járatok feledésbe merültek néhány évtizedre, míg 1887-ben a helyi plébános újra felfedezte őket.

Az első világháború alatt a közelben állomásozó szövetséges katonák gyakran látogatták őket. A föld alatti város falába több mint 2 800 katona véste bele nevét, nemzetiségét, katonai egységét és a dátumot, amikor ott járt.

Egy idegen bolygó föld alatti világa: Coober Pedy (Ausztrália)

Coober Pedy nagyjából a semmi közepén található. A dél-ausztráliai város legfőbb látványosságai a föld alatt rejtőznek. A sivatagi környezet sokáig barátságtalan, lakatlan vidék volt, ám 1915-ben pár lelkes aranyásó véletlenül különös kövekre bukkant. Az itt bányászott opál a világ opál termelésének a jelentés részét teszi ki.

A bányászok hamar rájöttek, hogy az opál miatt kivájt föld alatti üregek kiváló menedékül szolgálnak a perzselő sivatagi nap ellen és az éjszakai kemény fagyokat is könnyebb bennük átvészelni. Így hát hamarosan mind a föld alá költöztek. A föld alatti otthonokat dugoutnak hívják. Ma közel 250 000 üreg található Coober Pedyben és környékén, ám csupán 2000 lakosa van a városnak.

Coober Pedy földbevájt világában a lakásokon kívül ma szállodák, éttermek, templomok galériák és múzeum is található. A város nincs összekötve Ausztrália villamos hálózatával, így az áramot generátorral állítják elő.

Látogatás Luke Skywalkernél: Matmata (Tunézia)

Tunézia déli részén található Matmáta település házai nem szokványos módon épültek. Az itt élő berber törzsek a puha kőzetbe vágott, általában 9 méter átmérőjű és hasonlóan mély üregek oldalába kialakított helyiségekbe költöztek a forró klíma elől. A nagyjából 700 barlanglakásban jellemzően 20-22°C a hőmérséklet.

Matmáta különösen akkor vált híressé, amikor a Csillagok háborúja film forgatása kapcsán itt találták meg a Tatuin bolygóra leginkább emlékeztető helyszínt, amely Luke Skywalker othonálult szolgált. Az egykori forgatási helyszín ma szállodaként működik.

RÉSO, egy modern város a föld alatt: Montreal (Kanada)

A kanadai Québec tartomány legnagyobb városa Montreal alatt, egy egészen más jellegű föld alatti világ húzódik. Itt nem ókori vagy középkori menedékhelyek rejlenek, hanem a modern várostervezés által létrehozott, kiterjedt alagút- és épületrendszer.

A RÉSO („réseau” franciául „hálózatot” jelent) a belváros alatt húzódik és mintegy 32 kilométer hosszan köt össze metróállomásokat, irodaházakat, egyetemeket, bevásárlóközpontokat, színházakat egymással. 12 km2-es területével ez a világ legnagyobb városi föld alatti hálózata, ahol 1600 üzlet, étterem található. A RÉSO szerepe, hogy a rendkívül hideg kanadai telek idején is kényelmes közlekedési lehetőségeket biztosítson az itt élőknek és dolgozóknak.

Írta: Gueth Péter
a WamderWell túravezetője

Banner helykitöltő
- ideiglenes -

Hasonló cikkek