Ha még kezdők vagyunk Afrikában, megrémít minket a kontinens mérete és a lehetőségek száma, és szívesen látnánk mindenből egy kicsit, lehetőleg kényelmesen és biztonságos körülmények között, Ugandát nekünk találták ki.
Fantasztikus és változatos vadvilág, pazar nemzeti parkok, a Nílus zuhatagjai, esőerdők, tavak, négyezres vulkánok, és a Rwenzori képében egy trópusi magashegység 5000 méter feletti csúcsokkal is beleszorult ebbe az afrikai sztenderdek szerint kicsi, Magyarországnál így is két és félszer nagyobb országba.
Uganda emberléptékű mérete mellé aránylag korrekt infrastruktúra társul. Bérelt autóval kényelmesen bejárható. A közbiztonság rendben van, a hivatalos nyelv az angol. A turizmus nem új keletű, helyi utazási irodák és túraszervező cégek tucatjai tudnak jobbnál jobb programokat ajánlani, de annyira be van járatva minden, hogy függetlenül is könnyen beutazható.
Az ország a Kelet-afrikai magasföldön fekszik, átlagos magassága ezer méter felett van. Emiatt egyrészt a magasabb területeknek kellemes a klímája (több eső, jó hőmérséklet), másrészt a rengeteg hegy miatt számos folyó és tó található benne. Az alacsonyabban fekvő szavannás részein trópusi az éghajlat.
A száraz évszakokban, azaz júniustól augusztusig, valamint decembertől februárig a legkellemesebb az időjárás. Szafarikhoz és az esőerdei gorillák látogatásához tökéletes. A szavannákon a vegetáció kezd kiszáradni, és az állatok a megmaradt vízforrások közelébe gyűlnek, így egyszerre rengeteget lehet látni. A hegyi gorillák esetében az esős évszakban járhatatlan utak könnyebben járhatók. A nemzeti parkok még a nyári csúcsszezonban sem zsúfoltak. Egyetlen hátránya, hogy ezekben a hónapokban a gorillák meglátogatásához szükséges engedélyek hamarabb elfogynak, így utazás előtt hónapokkal előre kell gondoskodni a beszerzésükről.
Ezzel szemben a március és május, valamint a szeptembertől novemberig tartó esős évszakban a táj, főleg a szavanna zöldebb, az árak alacsonyabbak. A sok eső miatt az utak egy része rendkívül rossz, a közlekedés lassú és esetleges. Ha már egyszer kiváltottuk az engedélyt a hegyi gorillákhoz, azt nem lehet áttenni másnapra. Így a legreménytelenebb esőben is indul a túra (amennyiben odaérünk a kezdőpontra.)
Hivatalos pénznem: Ugandai shilling (UGX)
Az aktuális árfolyam itt követhető.
Az árak a hazai árak alatt vannak valamivel, de elég nagy a szórás. Utazás során érdemes minimum napi 100 USD/ fővel számolni, de ha egyedül bérelnénk autót, inkább napi 150 USD legyen az alap.
Az ugandai shilling ezer, kétezer, ötezer, tízezer, húszezer és ötvenezer címletekben fordul elő. Az országban mindenhol elfogadják az amerikai dollárt. A turistáknak készült infrastruktúra eleve dollár alapú, így a hotelek, az autóbérlés, a túrák, vagy a jobb éttermek eleve dollár árat használnak. Eurót és más valutát a repülőtéren vagy Kampalában lehet váltani. Eurót kisebb városokban is, míg dollárt mindenhol váltanak. Ugandai shillinget a helyi költésekre érdemes váltani: olcsó, út menti étkezésekre és bevásárlásokra, helyi szolgáltatásokra, apró szuvenírek vásárlására, valamint a borravalóra.
Minél tisztább és újabb dollár bakjegyek legyenek nálunk. A 2010 előtti dollár bankjegyeket nem fogadják el. Ahogy máshol is Afrika szerte, az 50 és 100 dolláros bankjegyet jobb arányon váltják, mint a kisebbeket.
Kampalában, a fővárosban és a nagyobb városokban automatából is tudunk pénzt kivenni. A jobb éttermek és szállások is elfogadják a kártyás fizetést, csakúgy, mint a nemzeti parkok.
A térségben előforduló megbetegedések lehetnek: sárgaláz, veszettség, hepatitis A, malária, gyermekbénulás, tífusz, diftéria-tetanusz, meningitis, hepatitis B. Ha van kint helyi partnerünk, szervezőnk, ők tudnak felvilágosítást adni az épp aktuális helyzetről az adott régióból.
Utazás előtt érdemes legalább két hónappal felvenni a kapcsolatot a Nemzetközi Oltóközponttal. Mindig kössünk mindenre kiterjedő utasbiztosítást.
Javasolt víz nélkül használható kézfertőtlenítő gélt vinni. Csak palackozott vizet érdemes inni. Csapvízzel még fogat mosni sem célszerű. Csak kellően átsült, megfőtt ételek fogyasztása javasolt, ami nem néz ki jól, semmiképpen se próbáljuk meg. Nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztása kerülendő, kivéve, ha hámozható.
Probléma esetén, ha nincs saját gyógyszerünk, a helyi gyógyszertárakban lévő készítményeket érdemes megvenni a gyógyszerésszel konzultálva. Vidéken azonban nem számíthatunk ilyesmire.
Összességében Uganda a kontinens egyik legbiztonságosabb országa. Ettől függetlenül a városokban az utcai bűnözés létező jelenség, aminek a szegénység és a kilátástalanság az oka. Ne hordjunk magunknál sok pénzt, látható helyen drága ékszert. A bérelt autót mindig őrzött helyen hagyjuk (étterem, hotel, nemzeti park parkolója) és ne hagyjunk benne értéket. Az ugandaiak rendkívül vendégszeretőek és barátságosak, így a fenti néhány alapszabály betartásával semmi bajunk nem fog történni.
A dél-szudáni és a kongói határvidéken időnként előfordulnak fegyveres összecsapások a bűnözői csoportok és a helyi hatóság között. Ha ilyen vidéken járunk, jó eséllyel semmit sem fogunk tapasztalni ezekből. Viszont, ha a szállásunkon a személyzet, a guide vagy a rendőr óvatosságra int, hallgassunk rájuk! A helyi összecsapások nem a turisták ellen irányulnak.
Beutazás
Az Ugandába való beutazáshoz vízum szükséges, amelyet online lehet igényelni itt. Normál esetben ez egy hét alatt megvan (néha csak 3 munkanap). A 30 napos belépésre jogosító turistavízum 50 USD-ba kerül.
Az útlevélnek a tervezett hazautazástól számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie az országba való belépéskor.
Kommunikáció a helyiekkel
Egész Afrikára vonatkozó általános tanács, hogy legyünk udvariasak minden rendőrrel, katonával, hivatalnokkal, mert nekünk ez semmibe nem kerül, viszont, ha nekik nem tetszik valami, könnyen keresztbe tudnak tenni.
Az éttermekben és más szolgáltatásokért a borravaló nem kötelező, rajtunk múlik, mennyit adunk. Annak ellenére, hogy nem elvárt, örülnek neki, hiszen a legtöbben elég kevés pénzből élnek, és pár dollár is sokat számít. A szafarikon a sofőröknek például napi 10-15 dollárt adjunk fejenként. Ha szervezett túrára megyünk, a szervezőt nyugodtan megkérdezhetjük, pontosan kinek mennyi pénzt szoktak adni.
Gorillaengedély
Ha úgy döntünk, meglátogatnánk a hegyi gorillákat, időben be kell szereznünk az engedélyt. Ennek ára 2025-ben 800 dollár, ami névre és adott napra szól, nem ruházható át, és nem is térítik vissza. Ha csúcsszezonban megyünk, hónapokkal előbb kezdjük el szervezni, mert naponta csak néhány tucatot adnak ki, és ha elfogy, utólag már nem lehet szerezni. Ezzel kapcsolatban érdemes helyi utazási irodát igénybe venni, akik nagyjából 10 százalék felárért megveszik, elintézve az összes papírmunkát a foglalással.
Higiénia
Mindig legyen nálunk kézfertőtlenítő.
Internet és elektronika
A konnektorok Ugandában a G típusúak, 240V/50Hz. Átalakító szükséges, helyben, utcai árustól is be lehet szerezni.
Wifi jellemzően elérhető a szállásokon és a forgalmasabb éttermekben, de megéri SIM kártyát vásárolni. A legjobb és leggyorsabb hálózat az MTN, az ország felében elérhető 4G, a 90%-ában 3G.
Kevesen tudják, hogy Afrika genetikailag és kulturálisan is a legváltozatosabb kontinens. Alegtöbb ember számára meglehetősen ismeretlen, az Afrikát jobban ismerők pedig tudják: megismerhetetlen. A köztudatban lévő asszociációk egyszerűek. Ha öt dologra kéne gondolnunk vele kapcsolatban, a sivatag, a dzsungel, a
Uganda az egyik legkiválóbb bevezető ország Afrikába. A többihez képest kicsi, bejárható, elég jó az infrastruktúra, biztonságos és a legtöbb Afrikára jellemző érdekesség megtalálható benne: vad dzsungelfolyók, esőerdők, szavannák és príma nemzeti parkok pazar állatvilággal, négyezres vulkánok, és a Rwenzori
Kevesen tudják, hogy Afrika genetikailag és kulturálisan is a legváltozatosabb kontinens. Alegtöbb ember számára meglehetősen ismeretlen, az Afrikát jobban ismerők pedig tudják: megismerhetetlen. A köztudatban lévő asszociációk egyszerűek. Ha öt dologra kéne gondolnunk vele kapcsolatban, a sivatag, a dzsungel, a
Uganda az egyik legkiválóbb bevezető ország Afrikába. A többihez képest kicsi, bejárható, elég jó az infrastruktúra, biztonságos és a legtöbb Afrikára jellemző érdekesség megtalálható benne: vad dzsungelfolyók, esőerdők, szavannák és príma nemzeti parkok pazar állatvilággal, négyezres vulkánok, és a Rwenzori
Kíváncsi vagy eldugott törzsekre, extrém kalandokra, de éredekelnek a metropoliszok látnivalói, vagy a legjobb fesztiválok is? Ezt itt mind megtalálod egy helyen. Mozdulj ki a hétköznapok szürkeségéből, és fedezd fel a világot velünk!
© WanderWell Zrt. – Minden jog fenntartva!