Thaiföld, a „szabad emberek országa” két nagy ázsiai kultúra, az indiai és a kínai metszéspontjában fekszik. Az északi hegyvidékek vízesésekben gazdag mély szurdokvölgyei, félhomályos trópusi erdői, parányi tradicionális hegyi falvai és ősi buddhista kolostorai csábítanak felfedezésre. A déli részek fehér homokos, pálmafás tengerpartjai, édenkerti szigetvilága a búvárkodás, sznorkelezés megszállotjait, a mangrove erdők különös világa a tengeri kajakosokat szólítja meg.
Az ország szívében Bangkok, Délkelet-Ázsia lüktető metropolisza, lenyűgöző buddhista templomai, palotái mellett a nagyvárosi élet csodáit is felsorakoztatja: felhőkarcolókat, bevásárlóközpontokat, a csak itt átélhető éjszakai életet épp úgy, mint az ínycsiklandó ételeket kínáló utcai kifőzdéket, zegzugos utcácskákat, hajók szelte csatornák és a nyüzsgő úszó piacok tarkabarka világát.
Thaiföld lenyűgöző természeti adottságai, páratlanul gazdag buddhista kultúrája és világhírű a gasztronómiája mellett kiváló célpont mindazok számára, akik még nem jártak a Távol-Keleten. Az ország infrastruktúrája, az egészségügyi ellátás színvonala és a közbiztonság Délkelet-Ázsia ideális belépőországává teszik.
Thaiföld a trópusi éghajlati övben fekszik. Bár az ország jelentős észak-déli kiterjedése, valamint a hegyvidékek és a tengerpartok befolyásolják az időjárást, alapvetően három évszakot lehet meghatározni:
Egy thaiföldi utazáshoz a hűvös évszak a legideálisabb időszak, bár ekkor kell a legnagyobb turista dömpinggel is számolni.Az időjáráson kívül még a nemzeti és vallási ünnepek lehetnek hatással a megfelelő időpont kiválasztásánál. Ezeket itt tekinthetjük át.
Hivatalos pénznem: thai baht (THB).
Az aktuális árfolyam alakulása itt követhető.
Pénzt váltani csak hivatalos pénzváltóknál érdemes, ahol mindig feltüntetik az aktuális árfolyamot. A legelterjedtebbek a Superrich és a Kasikornbank irodái. Magánszemélyek ajánlatait utasítsuk vissza, mert sok a csaló köztük.
Az útra érdemes USA dollárt vagy eurót magunkkal vinni. A bankjegyek legyenek épek, gyűrődés és firka mentesek. Dollár esetén figyeljünk arra, hogy a 100-as bankjegyekből kizárólag a 2013-tól forgalomba hozott új, kék színű biztonsági csíkkal ellátott példányokat fogadják el a váltók.
A repülőtéren jelentősen drágább a tranzakció, így ott érdemes csak kisebb összeget beszerezni.
Mind a Wise és a Revolut is kezeli a thai bahtot, mely fizetésnél praktikus lehet. Ám ATM-ből való készpénzfelvételnél mindenképpen számolni kell tranzakciós díjjal.
A bankjegyeket a thai uralkodó (X. Ráma király, régebbi címleteken esetleg még IX. Ráma király) arcképével nyomtatják. Mivel Thaiföldön a királyi család minden tagját különös tisztelet övezi, ezért tilos a földre leesett pénzre rálépni, esetleg azt lábbal arrébb kotorni. Egy félresikerült mozdulatnak, akár komoly büntetés is lehet a vége.
Thaiföldön az árak jellemzően alacsonyabbak, mint itthon. Ez alól az olyan frekventált zónák mint a bangkoki Khao San Road, Phuket, Krabi üdülőövezetei kivételt jelenthetnek. Az árak alakulásáról akár városok szerint itt lehet tájékozódni.
A borravaló sok esetben elvárt Thaiföldön. Bár a kifőzdékben nem, a nagyobb éttermekben számítanak rá, ahogyan egy taxi és tuk-tuk sofőr is, illetve az üzleteknek „dolgozó” felhajtó emberek és a masszázsszalonok előtt kuncsaftra halászó „menedzserek” is. .
Thaiföld a trópusi övezetben fekszik, így a régióra jellemző betegségek előfordulnak itt is. Ezek a tífusz, hepatitis A és B, veszettség, diftéria, tetanusz és gyermekbénulás.
Maláriától az ország déli részén, a Maláj-félszigeten kell egyedül tartani, ahol az esős évszak idején előfordulnak megbetegedések.
Jelen van továbbá a szúnyogok által terjesztett dengue-láz, chikungunya-láz és a Zika-vírus fertőzés előfordul, így érdemes szúnyogriasztóval készülni, illetve az esős évszakban szúnyogháló alatt aludni.
Utazás előtt ajánlott a megfelelő védőoltásokat felvenni, melyekről a budapesti Nemzetközi Oltóközpont ad felvilágosítást. Ezeket a tervezett indulás előtt legalább két hónappal korábban kell beadatni.
Thaiföldön a csapvíz nem iható, ezért minden esetben palackozott vizet szabad csak fogyasztani, a jeget lehetőleg kerülni kell, mert sokszor csapvízből készítik.
Thaiföld világhírű kifőzdéinek nem lehet ellenállni, azonban csak frissen készült ételeket fogyasszunk. Általában az a jó hely, ahol reggeli, ebéd, illetve vacsora időben sokan esznek. Egy szép és elegáns étterem elsőre vonzóbbnak tűnhet, mint a sarki ütött-kopott kifőzde, ám intő jel lehet, ha bent üresek az asztalok.
Zöldségeket és gyümölcsöket kizárólag mosás, hámozás után fogyasszunk. Az utcai árusok által kínált előre felszeletelt gyümölcsök kockázatosak lehetnek.
A thaiföldi orvosi ellátás délkelet-ázsiai viszonylatban kifejezetten magas színvonalú, bizonyos esetben a hazaival is összevethető.
Mindig kössünk mindenre kiterjedő utasbiztosítást.
A legtöbb itthon is ismert gyógyszerek Thaiföldön is kapható, bár olykor más márkanév alatt forgalmazzák. Antibiotikumhoz itt is csak orvosi rendelvényre juthatunk, ezért érdemes egy általános házi patikát összeállítani még indulás előtt. Vényköteles gyógyszerek esetén angol nyelvű orvosi igazolás szükséges, mely leírja a szedett gyógyszer hatóanyagát, a dózis napi adagját. Opioid hatóanyagú gyógyszerek esetén külön engedély lehet szükséges, melyhez fel kell venni a kapcsolatot a Thaiföldi Királyság Nagykövetségével. A gyógyszereket mindig eredeti csomagolásban, leírással együtt tároljuk.
Thaiföld alapvetően biztonságos ország, a thai emberek pedig híresen segítőkészek. A turisták által látogatott régiókban külön turistarendőrség is működik. A Tourist Police egyenruhásai segítőkészek és jól beszélnek angolul, így bátran lehet segítségért hozzájuk fordulni. Ettől függetlenül a fokozott óvatosság elengedhetetlen. A népszerű, forgalmas helyeken nem ritkák a zsebtolvajlások. Csomagot, értéktárgyat sehol se hagyjunk őrizetlenül, strandokon a törölközővel takarás mágikus védelme Thaiföldön ritkán működik. Bankkártyát, útlevelet, készpénzt még a szállodában se hagyjunk őrizetlenül a szobában.
Az éjszakai élet tartogathatja a legkellemetlenebb meglepetéseket. A szórakozóhelyeken csak előttünk felbontott italokat fogyasszunk, és soha ne fogadjunk el ingyen koktélokat. Ne hagyjuk, hogy bárki ismeretlenül meghívjon egy körre, mert előfordult már, hogy altatót kevertek az innivalóba.
Hasonlóan, idegentől, ismeretlentől ételt vagy italt ne fogadjunk el. Különösen hosszabb buszos, vonatos, esetleg hajós utakon érvényes ez, ahol a gyanútlan, el-elbóbiskoló utasokra olykor profi zsebmetszők vadásznak.
2022-ben széles körben legalizálták a kannabisz használatát Thaiföldön. A nyilvános helyeken való fogyasztása azonban továbbra is illegális. A törvény hatására a turistás helyeken lépten nyomon füves bárokba botlunk és az utcán is nyíltan árulják a különféle termékeket. Ezekkel még óvatosabban érdemes bánni, mint az alkohollal, ugyanis az eredet és az összetevők tekintetében nem szerezhetünk bizonyosságot.
Beutazás
A beutazás feltételeiről a Konzuli Szolgálat oldalán lehet tájékozódni.
Illem és kommunikáció
A thaiföldi emberek nagyon kedvesek és udvariasak. Ezt érdemes viszonozni. A mosolygás itt a hétköznapok alapkelléke, ezért inkább formalitásként tekintsünk rá.
A királyi család tisztelete
Thaiföld államformája alkotmányos monarchia. A királyi család minden tagját kiemelt tisztelet illeti meg. Az uralkodó arcképét intézményekben, szállodákban, boltokban és magánlakásokban is gyakran látni. Személyén se arcmásán nem szabad gúnyolódni, se kritikát mondani, mert annak súlyos büntetés, akár börtön is lehet a vége. Thaiföldön nagyon jól működik a besúgók rendszere, akik váratlan helyzetekben jelen lehetnek, hogy lefüleljenek. A király arcképével nyomtatott pénzzel különösen kell vigyázni.
Internet és elektronika
Ayutthaya, a Távol-Kelet Velencéje Ayutthaya, az egykori sziámi királyság fővárosa fénykorában egymillió lakossal büszkélkedhetett, mellyel a világ egyik legnépesebb városának számított. Kiváló földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően a Távol-Kelet felé irányuló kereskedelem központja volt évszázadokig, területén számos nyugat-európai ország tartott fenn kereskedelmi
Ayutthaya, a Távol-Kelet Velencéje Ayutthaya, az egykori sziámi királyság fővárosa fénykorában egymillió lakossal büszkélkedhetett, mellyel a világ egyik legnépesebb városának számított. Kiváló földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően a Távol-Kelet felé irányuló kereskedelem központja volt évszázadokig, területén számos nyugat-európai ország tartott fenn kereskedelmi
Kíváncsi vagy eldugott törzsekre, extrém kalandokra, de éredekelnek a metropoliszok látnivalói, vagy a legjobb fesztiválok is? Ezt itt mind megtalálod egy helyen. Mozdulj ki a hétköznapok szürkeségéből, és fedezd fel a világot velünk!
© WanderWell Zrt. – Minden jog fenntartva!