Nepál

Nepál lenyűgöző természeti látnivalókat, kulturális gazdagságot és spirituális légkört kínál az utazó számára. A Himalájában vezetnek a világ leghíresebb túrái. Többek között a Mount Everest alaptábor túra és az Annapurna körtúra is. A többnapos gyalogtúrák mellett számos extrém kalandban vehetünk itt részt, mint a gleccsertúrázás, vadvízi evezés, vagy siklóernyőzés. 

Az egykori királyi rezervátumnak számító Chitwan és Bardia Nemzeti Parkokban vadon élő állatokban gazdag területeket találunk, ahol krokodilokat, tigriseket, orrszarvúkat és elefántokat figyelhetünk meg a szafarik során.  

Nepálban csodálatos kulturális helyszíneket is találunk. A főváros, Kathmandu környékén királyi városokat látogathatunk meg, ahol gyönyörű pagodák, templomok és sztúpák között barangolhatunk. Lumbini települése a legenda szerint Buddha születési helye, amely sűrűn látogatott zarándokhelynek számít. Fontos vonzerő a helyi hitvilág és hagyományok is, hiszen Nepál különleges keveréke a hinduizmusnak és a buddhizmusnak, amelyet a templomok, sztúpák és fesztiválok is lépten-nyomon jeleznek. 

Az ország biztonságos, a helyiek kiemelkedően vendégszeretők. Ez hozzásegít ahhoz, hogy autentikus élményeket élhessünk át a nepáli utazás során. Érdekes élmény a nepáli konyha. Nem lehet kihagyni a dal bhat és a momo megkóstolását.  

Nepál költséghatékony úti cél, ahol fantasztikus kalandokat élhetünk át anélkül, hogy túl sokat költenénk. A szállás, étkezés és túrázás is elérhető árakon hozzáférhető az ország nagy részén. Természetesen ez alól kivételt képez a Mount Everest alaptábor és környéke.

A legjobb időszak a tavasz (március-május) és az ősz (szeptember-november). Ezekben a hónapokban az időjárás kellemes, a látási viszonyok jók, és a túrázni is ideális. 

Ideális időszakok: 

  • Tavasz (március-május): ilyenkor az idő meleg, de még nem túl forró. A hegyvidéki tájak gyönyörűek, az erdőben nagy mennyiségen rododendronok virágoznak. Kiváló időszak túrázásra és hegymászásra. 
  • Ősz (szeptember-november): a monszun után a levegő tiszta, a Himalája csúcsai jól láthatók. Az idő hűvös, de nem túl hideg, tökéletes az idő a túrázáshoz. Sokan ebben az időszakban indulnak az Everest Base Camp vagy az Annapurna túrára.

Kerülendő időszakok: 

  • Tél (december-február): ilyenkor a magashegyi túraútvonalak egy része járhatatlanná válik, viszont az alacsonyabban fekvő területeken, például a Chitwan Nemzeti Parkban kellemes lehet az idő.
  • Nyár/ monszun (június-augusztus): jellemzőek az erős esőzések, sáros utak, és a látási viszonyok sem ideálisak. A déli síkvidéken (Chitwan Nemzeti Park) forró és párás az idő.

A hivatalos pénznem a nepáli rúpia (NPR).

Az aktuális árfolyam alakulása itt követhető.

Az utazásra jó minőségű, ép amerikai dollár vagy euró bankjegyeket vigyünk magunkkal. Pénzt váltani főként a nagyobb városokban tudunk. A repülőtéren jelentősen drágább a pénzváltás. Ha ATM-ből veszünk fel pénzt, számoljunk tranzakciós díjjal. 

A turisták által látogatott helyszíneken a boltokban és az éttermekben körülbelül hazai árakkal találkozhatunk. A vidéki települések olcsóbbak. A Himaláján, ahogy egyre magasabbra érünk, úgy lesznek az árak is magasabbak.

Nincsenek kötelező oltások, de bizonyos ajánlott védőoltások segítenek csökkenteni az utazási kockázatokat. Az ajánlott oltások a következők: hepatitisz A és B, tífusz, diftéria, tetanusz, szamárköhögés és veszettség. Emellett ajánlott a malária elleni védekezés is. Az aktuális egészségügyi helyzetről, ajánlott oltásokról a Nemzetközi Oltóközpont ad felvilágosítást. Érdemes felkeresni az út előtt legalább 4–6 héttel

Fontos, hogy rendelkezzünk megfelelő utasbiztosítással, amely fedezi az esetleges orvosi ellátást!

Nepál biztonságos hely. A Himalájában egyáltalán nem kell atrocitásra számítani. Katmanduban érdemes figyelni az értékeinkre, mert ott nagyobb a szegénység. Ne hagyjuk elől a telefonunkat, pénztárcát a kávézó vagy étterem asztalán, a fényképezőgépet tartsuk tokban. Emellett érdemes lecserélni a gépváz pontos típusát (ezzel együtt az árát) messziről hirdető gyári vállpántot egy visszafogottabb, egyszerűbb kinézetű darabra. 

A közlekedés a fő veszélyforrás Nepálban. Alapvetően bal oldali a közlekedés, de főleg a városokban gyakran átláthatatlan a káosz. Minden esetben, ha átkelünk az úttesten alaposan nézzünk körül, és határozottan, de óvatosan menjünk át. 

Szív és érrendszeri betegségben szenvedők számára érdemes meggondolni a Himalájában tett többnapos túrát az akklimatizáció esetleges nehézségei miatt.

Beutazás:

Nepálba vízummal és útlevéllel lehet belépni, amelynek a belépés dátumához képest még 60 napig érvényesnek kell lennie. A nemzetközi reptéren vagy a szárazföldi határokon megvásárolható, egyszeri belépésre és maximum 60 napos tartózkodásra jogosító turistavízum díja 30 USD. Ha ki is lépnénk Nepálból az utazás alatt, akkor a többszöri belépésre jogosító vízumot kell kiváltani, amelynek díja 80 USD. Az Indiából Nepálba utazók Nepál újdelhi külképviseletén is felvehetik a vízumot. 

VÍz és ételek 

Nepálban nem iható a csapvíz, a városokban és a hegyekben is csak palackozott vizet fogyasszunk, ezzel is mossunk fogat és kerüljük a jeget az italokban. Fogyasztás előtt ellenőrizzük a palackok kupakján található, a bontatlanságot igazoló fóliát. 

Nepálban az ételek általában fűszeresebbek mint itthon. Figyeljünk oda arra, hogy csak jól átsült fogásokat együnk.

Magasság

Nepáli túra során gyakran tartózkodhatunk nagy magasságokban, amelyhez hozzá kell szoktatni a szervezetünket. Nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel, illetve a fokozatosság is. 

Illem és kommunikáció:

Mindig köszönjünk, ha belépünk valahova egy jól érthető namasztével, összeérintett tenyérrel, kissé meghajolva. Az ajándékot jobb kézzel nyújtsuk át. Ha mi kapjuk, akkor két kézzel vegyük el. Illetlen azonnal megnézni, mit kaptunk. 

Nepálban a vallással kapcsolatos illemszabályokat szigorúan be kell betartani. A buddhista sztúpákat és szent köveket minden alkalommal úgy kerüljük meg, hogy a jobb vállunk mutasson a szent épület felé és az óramutató járásának irányában menjünk körbe. 

A hindu és a buddhista templomokban, szentélyekben egyaránt kötelező levenni a cipőt mielőtt belépnénk. Ezek az épületek környékén ne együnk és ne dohányozzunk. 

Ha embereket fotóznánk, előbb mindig kérjük hozzá a beleegyezésüket. Semmit ne fogjunk meg bal kézzel, mert az a tisztátalannak számít. Boltban, zöldségesnél csak azt az árut fogjuk meg, amit meg is veszünk. 

Soha ne üljünk úgy, hogy a talpunk egy személy felé mutat, mert az sértésnek számít. A kéregető gyerekeknek igyekezzünk ne pénzt vagy csokoládét adni, inkább vigyünk radírt, golyóstollat és ceruzát. 

A hinduk számára a tehén szent állat. Kerüljük ki őket. Nem szabad őket noszogatni, felkelteni, átlépni. Ettől függetlenül a buddhista régiókban lehet kapni étteremben marhahúst, de ha hindu is ül az asztalnál, akkor ne ezt rendeljünk. 

Internet és elektronika:

Nepálban C, D és M csatlakozó használatos, a hálózat 230 V feszültséggel működik, így átalakítóra nincs szükség. A hegyekben legtöbbször csak napelemmel vagy aggregátorral generált elektromos árammal találkozunk, amely csak időszakosan hozzáférhető és gyakran fizetős. Érdemes külső akkumulátorral készülni a hegyi túrákra. 

Katmanduban és a Chitwan Nemzeti Parkban van mobiltelefon térerő, és a hegyvidéki területeken is évről évre egyre jobb a hálózati lefedettség. A szállásokon és a teaházakban találunk fizetős internetet, amely sokszor gyenge. 

Legújabb bejegyzések

Gasztronómia