Az utolsó európai serpák

Néhányan még mindig űznek a Tátrában egy csodálatra méltó, és különleges szakmát, amit a hegység ösvényeit rendszeresen taposó turisták közül csak kevesen ismernek.  Ők a tátrai ,,serpák”, vagyis teherhordók. Európában egyedülálló módon még mindig gyalogosan, hordkerettel a hátukon végzik a menedékházak élelmiszerrel, gázpalackokkal, ágyneművel és minden egyéb szükséges eszközökkel való ellátását.  Az Alpokban már rég kihalt ez a foglalkozás és még a Tátra lengyel oldalán is terepjárókkal végzik a szállítást.

Történetük

A teherhordás intézménye a Tátrában a XX. század 30-es éveiben nőtte ki magát. A Lomnici-csúcsra vezető felvonó építése során az építőipar jelentős számú hordárt alkalmazott, akik később a menedékházakban találtak maguknak munkát. A teherhordók teher nélkül sem munkanélküliek: főznek, mosogatnak és mosnak. Munkájuk az évek során valamelyest könnyebbé vált, hiszen már nem kell szénbrikettet hordani és a hordók is fa helyett már a könnyebb alumíniumból készülnek.

Magas Tátra sherpa
Kép forrása: magas-tatra.info

„Teher alatt szabadon”

2016-ban mutatták be a tátrai teherhordók életéről szóló, Teher alatt szabadon című filmet. Pavol Barabáš rendező így nyilatkozott róla: „Be akartam mutatni a tátrai teherhordók létének indokoltságát. Mindezt azért, hogy a turisták, amikor a turistautakon találkoznak ezekkel a nagy súlyokat cipelő emberekkel, kicsit máshogy lássák őket. Ne csak abból a megközelítésből tekintsenek rájuk, mint hogy ők viszik fel azt a korty sört, azt a csésze teát, vagy azt a szelet Horalkyt, melyet a menedékházban elfogyasztanak. Egyszerűen próbáljuk meg helyesen értékelni a dolgokat”

A film a tátrai teherhordók idősebb generációja négy tagjának történetét rögzítette. Nem kevesebb, mint 50 éve érkeztek a Tátrába, vagyis ma már 70-es éveiket taposva is aktívan dolgoznak. Arra a kérdésre, hogy miért választották ezt a hivatást a válaszuk az, hogy szabadon, a hegyek között akartak teljes életet élni, miközben azt teszik, amit szeretnének.

Teherhordás, mint életforma

Talán a Rainer-kunyhó bérlőjének szavai foglalják össze a legjobban a mesterség lényegét:  „A teherhordók a legkülönlegesebb faj, melyet a Tátrában a kihalás veszély fenyeget. Nem csak kiszolgálják a menedékházakat, de minden időjárási körülmények között naprakész információkkal rendelkeznek a völgyekről, az általuk is használt utak járhatóságáról, hiszen úgy ismerik ezeket a völgyeket, mint a tenyerüket. A menedékházban aztán természetesen kiszolgálnak minket a pultnál, összegyűjtik a maradékot és a hulladékot. Ők az elsők, ha menteni kell valakit. Nagyon fontos emberei ők a tátrai völgyeknek.”

A tátrai teherhordók különleges mestersége és ámulatba ejtő teljesítménye minden elismerést megérdemel.  Ha legközelebb egy tátrai menedékházban isszuk a hideg sört, vagy a forró teát, gondoljunk azokra az emberekre, akiknek köszönhetően ezt a kényelmet élvezhetjük még 2000 méteres magasságban is, a zord hegyek között.

 

 

Ha szeretnéd egy jó csapattal felfedezni a Magas-Tátrát, tarts velünk valamelyik hétvégi tátrai kirándulásunkon!

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...