Az amishok világában megállt az idő valahol a 18. század környékén. Azóta is úgy öltözködnek, mintha csak egy kosztümös filmből léptek volna elő. Szokatlan ónémet dialektusban beszélnek, nem használnak villanyáramot, petróleum lámpával világítanak és autó helyett lovaskocsival száguldoznak Amerika útjain.
Az amishok szerint csak felnőtteket lehet megkeresztelni
Az amishok ősei olyan európai radikális keresztények voltak, akik elutasították a világi örömöket és életüket szigorúan a Biblia tanításának szellemében kívánták élni. Elutasították a gyerekek megkeresztelését is mondván, hogy az egy felnőtt ember tudatos döntése kell legyen. Nevüket Jakob Ammannról, egy 17. század végén élt svájci prédikátorról kapták, akitől tanításaik is erednek.
Az amishok szép új, de régi világa
Az amishok nézeteikért gyakran üldöztetésnek voltak kitéve, ezért inkább kivándoroltak Amerikába. Főként Pennsylvaniában és Kanadában telepedtek le. Itt a vallási türelem és a viszonylag olcsó földterületek lehetővé tették, hogy új életet kezdjenek. Bár kezdetben itt is gyanakvással fogadták őket, de legalább nem kellett zaklatástól tartaniuk. Az amishok napjainkban nagyjából 370 ezren vannak.
Akik megállítják az idő kerekét
Az amishok meggyőződése szerint a modern társadalom sok olyan kétes értéket és technológiai vívmányt kínál fel, amelyek elvonják a figyelmet Istenről és megbontják a közösség harmóniáját. Épp ezért az amishok jellemzően nem használnak elektromos áramot, nem tartanak autót, és televízió vagy internet sincs az otthonaikban.
Az öltözködésük a 17–18. századot idézi: a férfiak sötét ruhát, kalapot és gyakran szakállt viselnek, míg a nők hosszú, egyszínű ruhát és fejkendőt hordanak. A gyerekek kis csoportos iskolákban tanulnak, általában csak nyolc osztályt végeznek el. A tananyag főként gyakorlati ismeretekre és vallási tanításokra fókuszál.
Az amishok életét az Ordnung nevű szabálygyűjtemény irányítja. A közösségekben a legtöbb feladatot kézi erővel vagy lovakkal végzik. Például a szántást és az aratást hagyományos eszközökkel bonyolítják le, lovas kocsival közlekednek, és a mindennapi teendők során is kerülik a modern gépek alkalmazását.
Amikor az amishok szabadon kirúghatnak a hámból: a rumspringa
Minden amish fiatal 18 éves korában lehetőséget kap arra, hogy kipróbálja a világi életet. Vehet autót, használhat okostelefont, bulizhat és barangolhat a világban. Ezt az időszakot rumspringának nevezik és nagyon fontos szerepe van abban, hogy az amishok megismerjék saját vágyaikat és a külvilág lehetőségeit. A rumspringa néhány évig tart és csak ennek végeztével kell a közösség előtt döntést hozniuk a további életükről.
Ha az ifjú úgy dönt, hogy visszatér az amishok közé, akkor megkeresztelkedik és vállalja mindazt a kötöttséget, ami egy 18. századi életformával együtt jár. Ha azonban úgy találja, hogy mégis jobb a 21. században élni, akkor minden gond nélkül folytathatja a kipróbált életformát.
A döntése azonban végleges. Egy megkeresztelkedett, ám később a közösséget elhagyó amisht jellemzően kitagadják és megszakítanak vele minden kapcsolatot.
Ez sokszor a keresztséget nem vállalókra is érvényes. Talán emiatt is a legtöbb fiatal visszatér ősei hagyományához és befogja a lovakat a szekér elé.
A bérelt busz és a műfogsor
Az amishok a modern élet vívmányai közül az egészségügyi ellátásokat és a nyugdíjrendszert is elutasítják. Persze léteznek “amish barát” kórházak és orvosok, ám ezeket csak nagyon ritkán veszik igénybe. Inkább a természetes gyógymódokkal próbálkoznak. Mivel fogorvoshoz se járnak, csak kihúzzák a fájó fogat, így sokan már fiatalon kénytelenek protézist használni.
A tradicionális gazdálkodás manapság egyre nehezebb és körülményesebb, ezért sok amish elkezdett kézművességgel, főként fafaragással foglalkozni, míg vannak, akik gyárakba járnak dolgozni. Ha nagyobb távolságra utaznak, gyakran bérelnek autót sofőrrel. Számítógépet is használhatnak, amennyiben az nem a sajátjuk és a munkájukhoz szükséges.
Az idő lassan kikezdi a régimódi életvitelt, főként az internet és a közösségi média jelent komoly kihívást. Az amishok boldogulását azonban alacsony iskolázottságuk jelentősen gátolja.