A legszebb könyvtárak és könyvesboltok

A könyvek ősidők óta az összegyűjtött tudás tárházai. Anyaguk, alakjuk az idők folyamán rengeteget változott. A ma ismert papírra nyomtatott, borítóval ellátott változat Johannes Gutenberg nevéhez fűződik. Találmányának, a nyomdagépnek köszönhetően a Gutenberg-galaxis a mai napig növekszik. A könyvesboltok és könyvtárak a tudás szentélyeivé váltak, sajátos atmoszférájukkal, emberek millióit vonzzák szerte a világon. Ebben a cikkben a legkülönlegesebbek közül válogattunk.

Dominikánus könyvesbolt Hollandiában

Maastricht városában valóban a tudás templomába léphet minden olvasni vágyó. A 13. századi dominikánus templomot az utóbbi évtizedekben elhagyták a hívek. Ahelyett, hogy a freskókkal gazdagon díszített gótikus épület üresen állna, néhány éve pazar kínálatú könyvesboltként született újjá.

Boekhandel Dominicanen

Livraria Lello, Portugália – könyvesbolt belépőjeggyel

A Livraria Lello, Porto városának egyik népszerű látványossága. Az 1906-ban megnyitott könyvesbolt a neogótikus építészeti elemeket vegyíti az art decoval. A festett üvegtetőn át beszüremlő fények, a kanyargós fa lépcsősorok és természetesen a pazar kínálat minden Harry Potter rajongót rabul ejt. A jelentős népszerűségének köszönhetően, a Livraria Lello kizárólag belépőjegy ellenében látogatható. A jegy ára természetesen levásárolható.

Könyvpalota Bukarestben

A Cărturești Carusel a világ egyik legelegánsabb könyvesboltja. Bukarest belvárosának szívében, a Lipscani utcában áll az a 19. századi épület, melyet évtizedekig a Chrissoveloni bankár család birtokolt. A kommunizmus alatt áruház működött benne, aztán évekig elhagyatottan várta a csodás átalakulását. Ma egy hat szintes könyváruház található benne, több mint 15.000 féle kiadvánnyal. A legfelső emeletén kiváló bisztró működik, ahol a kiválasztott könyveket egy kellemes kávé vagy gyümölcsturmix mellett lapozgathatjuk.

Carturesti Carusel Bukarest

Book and Bed – éjszaka a könyvtárban

Belefeledkezve egy izgalmas történetbe, hogy csak úgy peregnek az oldalak és suhan az idő, míg egyszer csak összefolynak a betűk és a történet átszalad az álom birodalmába. Tokióban járva nem kell aggódnunk, ha az olvasás belenyúlna az éjszakába. A Book and Bed könyvesbolt-hotel hálózat a könyvmolyok igazi álma. Több helyszínen angol és japán nyelvű kiadványokkal várják az éjjeli baglyokat. A fekhelyek a könyvespolcokon átmászva közelíthetők meg, bár nem ígérnek pihentető alvást és szép álmokat.

Book and Bed szálloda
Forrás: uniqhotels.com

Szent Katalin-monostor és a világ legöregebb könyvtára

Az Egyiptomhoz tartozó Sínai-félsziget déli részén magasodó Sínai-hegy lábánál fekszik a világ legöregebb, máig működő könyvtára. Túl azon, hogy az 550 körül alapított monostor számtalan felbecsülhetetlen értékű, ősi kódex és kézirat őrzője, már az elhelyezkedése okán is lenyűgöző hagyományhoz kapcsolódik. A Biblia szerint ugyanis Mózes itt, a Sínai-hegy tetején kapta meg Istentől a Tízparancsolat kőtábláit, melyek mind a zsidó, mind a keresztény vallások alapját jelentik. Hogy a Szent Katalin-monostorban akad-e belőlük eredeti példány azt nem tudni, viszont Mohamed próféta saját kezűleg aláírt egyik levelét e falak közt őrzik.

Szent Katalin monostor Egyiptom

Trinity College, Long Room – a Jedik archívuma

A dublini Trinity College Írország legpatinásabb egyeteme. Az 1592-ben alapított könyvtára nem csak a tudományokban elmélyülni kívánó kutatók célpontja, de a Csillagok háborújából ismert jedi lovagok számára is kiemelten fontos helyszín. Bár George Lucas nyilvánosan nem ismerte el, de nem lenne meglepő, ha a grandiózus építmény úgynevezett Long Roomja inspirálta volna a filmbéli helyszíneket. Az itt található, nagyjából kétszázezres gyűjtemény lenyűgöző látványt nyújt, már csak ezért is megéri beiratkozni a Trinity Collegebe, vagy elmenni és venni egy mozijegyet.

Teve könyvtár Kenyában

A városokban vannak olyan fix helyek, melyek gyakran tájékozódási pontul szolgálnak. Ilyenek a múzeumok, templomok, terek és a könyvtárak épületei is a bennük található százezres könyvkészletekkel. Nehéz lenne elképzelni, hogy egy könyvtár egyszer csak lábra áll, és nekivág a sivatagnak. Márpedig ez a helyzet Afrikában. A Kenyai Nemezi Könyvtár Szervezet 1985-ben indította el tevekönyvtár szolgáltatását, hogy a városoktól távol élő nomád törzsek körében népszerűsítse az olvasást és csökkentse az írástudatlanságot. A tevekönyvtáros természetesen együtt utazik a kínálattal, és olvasnivalón kívül sátrat, vizet és több napi élelmet is visz magával a hosszú utakra.

Erdei Költők Könyvtára – Szentendre, Kada-csúcs

Nem csak az elmélyült olvasás, de a természetjárás is közelebb viszi az embert önnön lelkének mélyebb megértéséhez. Milyen csodálatos, ha ezt a kettőt össze lehet kötni. Igazi lelki békét élhet át az a vándor, aki felbaktat a Szentendre fölött magasodó Kada-csúcsa, és megkeresi a fehér-zöld színűre festett ládikát. Az Erdei Költők Könyvtárának első fiókját a horvátországi Grožnjanban nyitották meg 2013-ban. A magyarországi testvérintézmény 2016-ban nyitotta meg ajtajait Weiner Sennyey Tibor költő, irodalmár jóvoltából. A minikönyvtár használata ingyenes és bizalmi alapon működik.

A cikket Gueth Péter, a WanderWell túravezetője írta.

Hasonló bejegyzések

Kedvenc bejegyzések

Grúzia ősi barlangvárosai

Grúzia tájai rendkívül változatosak, feltöltött alföldekkel, zárt medencékkel és állandó hóval fedett, ötezer méteres magashegységekkel egyaránt találkozhatunk. Az ország különleges természeti és történelmi öröksége...

Bali – sziget a világok között

Bali helye a térképen Az indonéziai Bali szigete, különleges természeti adottságai és lakosainak páratlanul gazdag kultúrája miatt a világ egyik legismertebb idegenforgalmi desztinációja. Indonézia, az Ázsia...

A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

A kávézás kultúrája globálisan elterjedt. A nyugati világban szinte magától értetődő, hogy a napot kávéval indítjuk – valaki szertartásszerűen, mások csak egy „felesként” lehúzva...