Bali a vízesések szigete
Az indonéziai Bali nem sokkal az Egyenlítő alatt, a Tűzgyűrű mentén fekszik. A sziget éghajlata fülledt, párás trópusi, hat hónapig tartó száraz és hat hónapig tartó esős évszakokkal. Földrajzi elhelyezkedése miatt, lent a mélyben folyamatosan egymásnak feszülnek és felgyűrődnek a kőzetlemezek, így a szigeten lenyűgöző vulkánok, meredek hegyoldalak és mély szurdokvölgyek jöttek létre. Balin közel félszáz vízesés található, melyek jelentős része nem csak meglátogatható, de akár fürödni is lehet bennük. Pontos számukat nehéz volna megmondani, hiszen az esős évszak mindennapos égszakadásai jópár átmeneti zuhatagot is életre keltenek olyan aprócska patakokon, melyek a száraz évszak idején jóformán teljesen eltűnnek a naptól felhevült kövek között.
Egy bali kirándulás szinte elképzelhetetlen néhány csodaszép vízesés meglátogatása nélkül. Az alábbiakban összeválogattuk a legszebbeket, melyek közül mindenképpen érdemes néhányat betervezni.
Gyakorlati tudnivalók
- A Balin is hivatalos indonéz nyelven a vízesés neve: air terjun (ejtsd: áir terdzsun). Ha ezt a feliratot látjuk, biztosak lehetünk benne, hogy egy vízesés van a közelben. A helybéliektől is így kérdezhetünk rá.
- A szigeten lévő vízesésekre általánosan érvényes, hogy esős évszakban vízhozamuk jelentősen megnő. Emiatt közülük néhány veszélyessé válhat, illetve nem, vagy csak nehezen megközelíthetővé. A víz ebben az időszakban sáros és megtelik hordalékkal, gyakran szeméttel.
- Száraz évszak alatt több vízesés kevésbé látványos, viszont vizük tiszta. Ám ekkor is, egy hirtelen érkező zuhé alkalmával iszapossá, piszkossá válhatnak, ezért meglátogatásukat célszerű nem közvetlenül égszakadás utánra tervezni. A legideálisabbak a délelőtti órák, hiszen az esők jellemzően délután érkeznek.
- Vízesés látogatásra általánosságban a száraz évszak első fele a legideálisabb: márciustól májusig. De a nagyobb hozamú zuhatagok egész évben lenyűgözően szépek Balin.
- Mivel Bali a természeti erőknek és az emberi akaraterőnek egyaránt kitett sziget, így az egyes helyszínek állapota, az oda vezető utak minősége rövid időn belül is jelentősen romolhat vagy éppen fejlődhet. Egy eldugott, senki által se ismert helyszín pillanatok alatt válhat zsúfoltá, köszönhetően a sziget rendkívül erős vonzerejének.
- Balin a legtöbb vízesés nem csupán természeti látnivaló, de egyben vallásos szent hely is. Ennek megfelelően kötelező az illemet betartani. Meztelenül vagy nőknek felsőrész nélkül a vízbe menni nem csupán tilos, de rendkívül arrogáns és bunkó viselkedésnek is számít a balinéz emberek szemben.
Az itt feltűntetett állapotok és belépődíjak 2024. januárjában érvényesek.
1. Tegenungan – népszerű és zsúfolt
Ez az egyik leggyakrabban meglátogatott vízesés Balin. Elhelyezkedése miatt könnyű megközelíteni mind Denpasar mind Ubud felől. A közepesen magas sziklákról szélesen lezúduló víz remek fürdési lehetőséget kínál. A vízesés felső részén egy éttermet alakítottak ki több úszó medencével, ahol azok is élvezhetik a fürdőzés örömét, akik nem szívesen merészkednének a zuhatag alá. Érdemes ide korán érkezni, mert a hely nagyon népszerű és hamar tömegstranddá válik. A Tegenungan látványos, de nagyon kiépített.
Magassága: 15 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: Tegenungan vízesés
Belépő: 20 000 IDR, de az úszómedencés résznél új belépőt kell váltani, mely ugyanennyi.
2. Kanto Lampo – a legújabb vízesés Balin
Ez a vízesés szintén könnyen megközelíthető a sziget déli csomópontjaitól. Ubudtól mindössze 11 km-re található, Beng falucskában, mely a turizmus által még nem teljesen leigázott területnek számít. A vízesés létéről 2015 óta lehet tudni. A falubeliek szerint egy ünnepség szertartásait követően kezdett el zubogni itt a víz. A vízesés lépcsős szerkezetű és nem csak természetes forrásból, hanem a környék rizsteraszit öntöző tradicionális subak rendszer, illetve néhány apró patakocska összefolyásából jött létre.
Ide száraz évszakban érdemes ellátogatni, mert a vízeséshez vezető patakmederben magas vízállás alakulhat ki. A látványért beton-, illetve csúszós kőlépcsőkön lefelé lépkedve lehet eljutni. A vízesés közelében egy parányi, szentélynek kialakított barlang is található.
Magassága: 15 méter (lépcsős)
Szárazlábbal csak részben közelíthető meg.
Helyszín: Kanto Lampo vízesés
Belépő: 20 000 IDR
3. Nungnung – a változékony szépség
Bali középső részén, Pelaga településnél, nagyjából 900 méteres tengerszint feletti magasságban található Bali egyik legmagasabb vízesése. A Denpasartól közel másfél órás út élénkzöld rizsföldek és ültetvények mentén halad. Bali egyik legszebb vízesésének tartják, mely ráadásul remekül fotózható.
Azonban meg kell küzdeni a látványért, mert a parkolótól 509 lépcsőfok vezet le a dübörgő zuhataghoz. Ez az út a fülledt trópusi meleg miatt inkább felfelé jelent komolyabb kihívást.
A Nungnung vízesés színe egyik pillanatról a másikra képes átváltozni, ha feljebb a hegyekben eső öntözi meg a tájat. Ilyenkor a kristálytiszta, friss víz könnyen megszőkül.
Magassága: 70 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: Nungnung vízesés
Belépő: 20 000 IDR
4. Pengempu vízesés – a rejtőző szépség
Közel Ubud városához található ez a nem igazán grandiózus vízesés. A Pengempu szépsége éppen abban rejlik, hogy alig hívja föl magára a figyelmet. Egy magas szikláshasadék, sziklazug rejtekében hullik alá a frissítő víz. A helyszín egy kiépített erdei ösvényen keresztül jól megközelíthető és remek lehetőség egy kicsit kiszakadni Ubud nyüzsgő városi forgatagából.
Esős évszak idején, illetve nagyobb esőzések után vize sáros, környezete szemetes lehet.
Magassága: 20 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: Pengempu vízesés
Belépő: ingyenes / adomány alapú
5. Banyumala – a kettős zuhatag
Bali északi oldalán, közel a Buyan-tóhoz, Wanagiri Sukasada település közelében található a Banyumala kettős vízesése. Bali déli területeiről indulva érdemes egész napos túrával számolni. Az út bérelt motorral, autóval járható, de a vége felé rossz minőségű. A parkolótól nagyjából húsz perc erősebb séta eljutni a vízesésig, melynek látványa lenyűgöző. Üde zöld növényekkel benőtt sziklafalakon zuhog lefelé a víz, bár kettős vízesésnek hívják, valójában számos ágon hullik alá. A vízesés lábánál egy természetes medence jött létre, ahol a vízmélység akár két méter is lehet, így kiváló helyszín az úszásra.
Mivel az idejutás nehézkes, így túl nagy tömegre nem kell számítani. A legszebb arcát szárazévszak elején mutatja.
Magassága: 40 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: Banyumala kettős vízesés
Belépő: 30 000 IDR
6. Sekumpul – vízesések találkozása
Bali talán leglátványosabb vízesése az Air Terjun Sekumpul, mely nem is egy, hanem hét hatalmas zuhatag találkozása. A sziget északi oldalán, Denpasartól két és fél órára, míg Singarajától ötven percre található. A vízesésekhez több út is vezet, a teljes helyszín végigjárása időigényes de mindenképpen megéri. Némi fizikai erőnlét szükséges hozzá, mert gyakran meredek lépcsőkön, bizonyos útvonalon néhol vaslétrákon kell leereszkedni és a fülledt meleg tovább nehezíti az ide látogatók dolgát.
A vízesések fürödhetőek, bár olykor elkél egy kis bátorság, hogy az ember alámerszkedjen a zuhatagoknak. A környezet lenyűgöző, üde zöld és színes, virágos trópusi édenkert. Mivel a Sekumpul a hegyekben található és nagyobb területű, ezért a gyakori délutáni esők elkerülése érdekében érdemes délelőtt érkezni. A Sekumpulra Denpasar felől jövet egy teljes napot kell számolni. A vízesések egy része száraz lábbal nem megközelíthető, ezért stabil szandál vagy vízi cipő ajánlott.
A vízesések normál belépővel csak távolról figyelhetőek meg. A teljes bejáráshoz helyi vezetőre lesz szükség, melynek díja magasabb.
Magassága: 80 méter
Szárazlábbal nem megközelíthető.
Helyszín: Sekumpul vízesés
Belépő: 20 000 IDR (alapár) – 125 000 – 200 000 IDR (vezetett túrák)
7. Gitgit – Bali egyik legismertebb vízesése
A Gitgit vízesés a Bali fővárosát, Denpasart az északi part központjával, Singarajával összekötő főút mellet található, nagyjából fél órányira Singarajától. Könnyű elérhetősége és szépsége miatt Bali egyik legnépszerűbb vízesése. A főút mellett kialakított parkolótól gyalogosan nagyjából 20 perc erdei séta vezet le a vízeséshez. A lebetonozott gyalogutat szerecsendió és szegfűszegfák szegélyezik, illetve szuvenír árusok, akik eléggé rámenősen kínálják portékáikat.
A Gitgit vízesésnél lehet fürdeni, a bátrabbak bemerészkedhetnek a magas sziklákról lezuhogó víz alá. Gyakori jelenség, hogy egyedül nem lehet a helyet meglátogatni, mert helyi vezetőt kell bérelni. Ez technikailag nem jelent gondot, a parkolónál lévő jegyárusító bódénál mindez gyorsan kivitelezhető. A vízesés egyúttal hindu szent hely is, amire tekintettel kell lennie minden ide látogatónak.
Magassága: 35 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: Gitgit vízesés
Belépő: 20 000 IDR, (+ helyi vezető díja, ha szükséges)
8. Jembong – vízesés medencékkel
Egészen közel a Gitgit vízeséshez található a Jembong kaszkádos zuhataga. Felfelé tartó, jól kiépített betonösvényen lehet idáig eljutni. A víz lejtősen zubog alá a sziklákon, majd egy mesterségesen épített kőmederben haladva tovább, egy nagyobb úszómedencét tölt meg. A medencében fürdeni és úszni is lehet.
A Jembong gyakran kimarad a programból, pedig megéri ide ellátogatni. Különösen családdal, kis gyerekkel lehet igazán jó élmény. Jellemzően nem túl zsúfolt. Denpasar felől két óra az út idáig.
Magassága: 25 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: Jembong vízesés
Belépő: 25 000 IDR
9. Melasti – időszakos tengerparti vízesés
Tanah Lot hindu temploma Bali egyik ikonikus helyszíne. A tengeri sziklára épült szentély vallásos zarándokok és turisták kiemelt célpontja. Nem messze innen, lent a tengerparton található a Melasti vízesés. Nem könnyű rábukkanni, különösen is, mivel száraz évszakban hajlamos teljesen eltűnni. A friss édesvíz magasból szitál vagy zuhog közvetlenül a tengerpart sötétszürke fövenyére, hogy az óceán hullámai szinte azonnal magukba öleljék.
A Melasti vízesés naplementekor a legszebb, remek kiegészítője lehet a Tanah Lot meglátogatásának. Érdemes esős évszakban jönni vagy a száraz évszak elején. A helyszín nem keverendő össze Bali legdélebbi pontján található azonos nevű tengerparttal (Melasti beach vagy indonézül: Pantai Melasti).
Magassága: 100 méter
Szárazlábbal apálykor megközelíthető.
Helyszín: Melasti vízesés
Belépő: –
10. Leke leke vízesés – tipikus Instagram spot
Bali közkedvelt vízesése a Leke Leke. Keskeny de karbantartott ösvény vezet hozzá. A bejáratot egy bambuszkunyhó formájú kapu mutatja. Ubudtól 35 km-re található, de a sűrű forgalom miatt érdemes az útra bő egy órát számolni.
A vízesésben fürdeni is lehet, de a legfőbb vonzereje a kiváló fényképezhetősége. A zuhatag vízfüggönye előtt egy kellően nagy, lapos szikla fekszik a vízben. A környezet párás levegője és a folyton áramló levegő dús növényzetet táplál. Egy itt készült, jól beállított fotó bármelyik magazin címoldalán is megállná a helyét. A szárazévszak első felében, március – április között a legszebb.
Magassága: 15 méter
Szárazlábbal megközelíthető.
Helyszín: https://maps.app.goo.gl/wyCVrQ2ynkugn43T8
Belépő: 50 000 IDR
Írta: Gueth Péter
a WanderWell túravezetője
Kapcsolódó tartalmak:
Bali – sziget a világok között
A mindenség rendje Balin – a balinéz világkép alapjai
Ha felkeltette az érdeklődésedet Bali, böngészd át a WanderWell utazási ajánlatát:
Bali & Nusa Penida